Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawki łączą pokolenia. Wystawa od czwartku w Kielcach

Anna Bilska
Już w czwartek 19 maja w holu dolnym otwarcie wystawy z okazji Dnia Dziecka. Zobaczymy eksponaty ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wstęp wolny.

W dn. od 19 maja do 16 czerwca 2016 roku w holu dolnym WDK będzie można oglądać kolekcję zabawek ze zbiorów Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Wystawa została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Zabawki, które możemy zobaczyć na wystawie, pochodzą z czasów PRL-u, są one pamiątkami naszych rodziców, dziadków, a czasem nas samych. Produkowane były w spółdzielniach pracy, takich jak kielecka "Gromada", siedlecki "Miś", Częstochowskie Zakłady Zabawkarskie i w wielu innych już nieistniejących. Interesujące są również kolekcje dziadków do orzechów, Lalek Świata oraz kolekcja żab. Kolekcja dziadków do orzechów liczy około 300 eksponatów, wśród których znajdują się dziadki z XIX w. i z lat 90. XX w. Są to dziadki śrubowe, dźwigniowe, udarowe. Dziadki w postaci żołnierzy, górników, zwierząt i przedmiotów codziennego użytku. Na kolekcję żab składa się ponad 1000 eksponatów zbieranych przez panią Ewę Rusiecką od lat pięćdziesiątych i podarowanych do muzeum po jej śmierci. Są to żaby rzeźbione w różnych minerałach: ze złota, pluszowe, żaby spreparowane, żaby mydelniczki, solniczki, pozytywki. Żaby w kolekcji pochodzą między innymi z Boliwii, Meksyku, Polski, Anglii, Tajlandii, Hong-Kongu. Kolekcja Lalek Świata, jak sama nazwa wskazuje, jest kolekcją lalek pochodzących z najróżniejszych zakątków świata: Japonii, Chin, Indii, Pakistanu, Włoch, Francji, Meksyku, Węgier, Słowacji, Peru, Ekwadoru. Ich różnorodność przejawia się w sposobie wykonania i formie zdobienia. Wykonane są z liści kukurydzy, liści bananowca, wełny i drewna. Ubrane są w stroje regionalne i charakterystyczne dla kultury danego kraju. Zabawki etnograficzne stanowią jedną z największych kolekcji muzealnych. Są to zabawki wykonane przez twórców z największych ośrodków zabawkarskich rzeszowskiego, kieleckiego, żywieckiego, takie jak: klepaki, bryczki, wozy drabiniaste, koniki na biegunach, karuzelki i inne ręcznie malowane cacka.
Więcej informacji: Małgorzata Kaczmarek, nr tel.: 41 36 55 140.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie