Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci w Sędziszowie, ku czci słynnego oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Spaleni

Anna Kowalska
Marsz ruszył sprzed liceum w Sędziszowie. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Marsz ruszył sprzed liceum w Sędziszowie. Więcej na kolejnych zdjęciach. Archiwum
13. Marsz Pamięci w Sędziszowie odbył się w środę 24 kwietnia. Uczestniczyła w nim młodzież z miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących

Marsz Pamięci w Sędziszowie, ku czci słynnego oddziału Spaleni

Marsz wyruszył sprzed Liceum Ogólnokształcące mieszczącego się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie. Jest organizowany , by oddać hołd i wspomnieć bohaterów, w tym przodków - mieszkańców sędziszowskiej ziemi.

Program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoła Podstawowa numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie został zaprezentowany w kościele. Zobaczcie film.

Przy pomniku Spaleni - poświęconym słynnemu oddziałowi partyzanckiemu odbył się apel i złożono wiązanki kwiatów.

Oddział Armii Krajowej "Spaleni" powstał w kwietniu 1944 roku. W "Spalonych" służyło ponad 80 żołnierzy. Co najmniej 25 pochodziło z Sędziszowa, 10 z Jędrzejowa, 22 z różnych małych miasteczek i wsi powiatu jędrzejowskiego. Z innych obszarów Polski w oddziale było 16 ludzi. Pomnik, upamiętniający jeden z najsłynniejszych oddziałów Armii Krajowej naszego regionu - "Spalonych" stoi przy ulicy Kościelnej w Sędziszowie. Powstał z inicjatywy członków oddziału.

Dlaczego "Spaleni". Niemcy po zgromadzeniu informacji o organizatorach i dowódcach komendy placówki Armii Krajowej "Dwór", urządzili obławę w nocy z 10 na 11 marca 1944 roku. Aresztowani konspiratorzy zostali rozstrzelani w lesie koło Miąsowej. Ci, którym udało się uniknąć aresztowania, byli potocznie mówiąc "spaleni". Wszyscy musieli się ukrywać. Najlepszym rozwiązaniem było pójście do lasu, do oddziału partyzanckiego. 17 kwietnia 1944 roku na pierwszą zbiórkę leśnego plutonu jędrzejowskiego obwodu Armii Krajowej stawiło się w lesie na Tarni 20 żołnierzy. Pluton, a później kompania - odnosząc się do swej sytuacji życiowej - przyjęła nazwę: Oddział Partyzancki "Spaleni". Dowódcą został kolejarz, podporucznik rezerwy Stefan Rajski "Zryw", a jego zastępcą i zarazem szefem oddziału - sierżant zawodowy broni pancernej Stanisław Boryń "Tygrys". Oddział dokonał wielu brawurowych akcji dywersyjnych, między innymi na niemieckie składy kolejowe.

Zobaczcie galerię zdjęć Marszu Pamięci w Sędziszowie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie