Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, zostaje na stanowisku! Emocjonująca sesja Sejmiku Województwa

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Trwa niezwykle emocjonująca sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, doszło do awantury między radnymi. We wtorek, 29 sierpnia radni głosowali nad odwołaniem Andrzeja Bętkowskiego z funkcji marszałka. Za odwołaniem opowiedziało się 14 radnych, jeden był przeciw, a 14 oddało nieważny głos. Aby mogło dojść do odwołania, potrzebne było 3/5 głosów Sejmiku, czyli 18 radnych.

Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Śledź transmisję

Zobacz zdjęcia z sesji:

19. Sesja zakończona.

17.05
Cały czas trwa sesja Sejmiku. Teraz emocji jest już o wiele mniej, choć po głosowaniu w sprawie odwołania marszałka niektórzy radni opuścili obrady. Od dłuższego czasu realizowane są na spokojnie kolejne punktu z programu sesji.

14.05
Wynik głosowania zapowiada kolejne emocje. Podczas poprzedniego Sejmiku opozycja uzyskała zwykłą większość w 30-osobowym Sejmiku i odwołała przewodniczącego z Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem głosowanie w sprawie odwołania marszałka i zarządu wskazuje na to, że opozycja mogła utracić większość.

14.00
Radni nie odwołali również zarządu województwa. Za odwołaniem było 15 radnych, jedna osoba była przeciw, 2 się wstrzymały, 1 była nieobecna (Grzegorz Świercz), a 11 radnych nie oddało głosu. To głosowanie było jawne.

Za głosowali: Arkadiusz Bąk, Andrzej Swajda, Tadeusz Kowalczyk, Bogusława Wypych, Leszek Wawrzyła, Piotr Żołądek, Jolanta Tyjas i Agata Bińkowska - wszyscy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Józef Bryk i Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej, Agnieszka Buras, Maciej Gawin i Janusz Koza, którzy jakiś czas temu przestali być członkami w klubie Prawa i Sprawiedliwości, Henryk Milcarz z Lewicy, Grzegorz Gałuszka - niezależny, wcześniej w klubie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wstrzymali się Artur Konarski i Waldemar Wrona - obaj do niedawna w klubie Prawa i Sprawiedliwości, przeciw była Elżbieta Śreniawska z Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali radni nie uczestniczyli w głosowaniu.

13.55
Głosowanie w sprawie odwołanie marszałka. Oddano 15 głosów ważnych, 14 głosów nieważnych. Za odwołaniem marszałka zagłosowało 14 radnych, 1 był przeciw. Sejmik nie odwołał Andrzeja Bętkowskiego ze stanowiska marszałka. Na sali zabrzmiało gromkie "Sto lat". Aby wniosek o odwołanie marszałka został przyjęty musiałby zyskać poparcie 3/5 radnych Sejmiku.

13.35
Ogłoszono przerwę. Zaraz po niej poznamy oficjalne wyniki głosowania.

13.30
Radni Prawa i Sprawiedliwości nie chodzili za kotarę tylko wrzucali puste kartki. Dzięki temu udowadniali swoją lojalność wobec klubu. Puste kartki wrzuciło 12 radnych; za kotarę weszło 17; jeden radny - Grzegorz Świercz był nieobecny. Do odwołania marszałka województwa potrzeba było 18 głosów. Nieoficjalnie wynik już znamy - Andrzej Bętkowski pozostaje na stanowisku marszałka województwa świętokrzyskiego.

13.15
Radny Grzegorz Banaś z Prawa i Sprawiedliwości, odebrał kartę do głosowania, po czym wziął urnę w ręce i przeniósł ją na środek sali. Pojawiły się głosy, że została naruszona nienaruszalność urny, przewodniczący Arkadiusz Bąk z klubu zapowiedział, że sprawą zajmą się prawnicy.

Radny Grzegorz Banaś z Prawa i Sprawiedliwości, odebrał kartę do głosowania, po czym wziął urnę w ręce i przeniósł ją na środek sali. Pojawiły się głosy,
Radny Grzegorz Banaś z Prawa i Sprawiedliwości, odebrał kartę do głosowania, po czym wziął urnę w ręce i przeniósł ją na środek sali. Pojawiły się głosy, że została naruszona nienaruszalność urny, przewodniczący Arkadiusz Bąk z klubu zapowiedział, że sprawą zajmą się prawnicy. Dawid Łukasik

Zewsząd słychać krzyki, głosy oburzenia, były też brawa za "czyn" Grzegorza Banasia. Ostatecznie głosowanie zostaje wznowione, radny niezależny Sławomir Gierada zostaje przywołany do porządku, ponieważ głośno i emocjonalnie zaznacza, że to co dzieje się na sali jest niezgodne z prawem. Jeżeli sytuacja się powtórzy to radny będzie musiał opuścić obrady. Z tyłu sali słychać głosy gości porównujące to głosowanie to głosowania w putinowskiej Rosji.

Radny niezależny Sławomir Gierada został przywołany do porządku, ponieważ głośno i emocjonalnie zaznaczał, że to co dzieje się na sali jest niezgodne
Radny niezależny Sławomir Gierada został przywołany do porządku, ponieważ głośno i emocjonalnie zaznaczał, że to co dzieje się na sali jest niezgodne z prawem. Dawid Łukasik

13.05
Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk (Polskie Stronnictwo Ludowe) wyjaśnił, że radcy prawni przedstawili mu podstawę prawną i zasady głosowania w komisjach wyborczych. Ostatecznie, po wielkich emocjach zdecydowano, że radni będą głosować za kotarą, ale urna do której będą wrzucane głosy, będzie stała w widocznym miejscu - z boku sali.

12.58
Radcy prawni sprawdzają, czy urna do głosowania może znajdować się za kotarą. Niektórzy radni twierdzą, że jest to niezgodne z prawem, a urna powinna stać na środku sali, bo jej "ukrywanie" powoduje różnego rodzaju domysły.

12.54
Takich emocji na sesji dawno nie było, wywiązała się awantura o to, czy urna do głosowania ma stać za kotarą, czy przez nią. Kiedy kilka słów do mikrofonu chciał powiedzieć radny Grzegorz Banaś z Prawa i Sprawiedliwości i odsunął stojącą przed mikrofonem radną Jolantę Tyjas (Polskie Stronnictwo Ludowe), radna nie ukrywała swojego oburzenia. Radna stwierdziła, że została w drastyczny sposób odepchnięta i zabrano jej mikrofon. Zaapelowała o to, aby jej nie dotykać. Radny Grzegorz Banaś komentował do dziennikarzy, że nie odepchnął radnej, tylko delikatnie ją przesunął i dodał, że pani Tyjas kiedyś zachowała się dokładnie tak samo w stosunku do niego.

12.30
Z nieoficjalnych przecieków z obozu Polskiego Stronnictwa Ludowego i sojuszników wynika, że gdyby doszło do odwołania obecnego zarządu do nowego rekomendowane byłyby osoby z następującego grona: Andrzej Swajda, Artur Konarski, Janusz Koza, Józef Bryk, Agnieszka Buras i ktoś rekomendowany przez Lewicę. W zarządzie jest pięć miejsc i do ostatniej chwili toczyły się dyskusje kto miałby się w nim znaleźć.

12.22
Radny Paweł Krakowiak z klubu Prawo i Sprawiedliwość mówi o tym, że wniosek o odwołanie marszałka jest słaby i uwarunkowany politycznie. Zaznacza, że zarząd i marszałek pomimo pandemii podejmowali szereg ważnych działań, przede wszystkim skupili się na dbaniu o zdrowie mieszkańców naszego regionu. Paweł Krakowiak dziękował marszałkowi, że dał radę w tym najtrudniejszym momencie w historii województwa świętokrzyskiego.

12.18
Wicemarszałek Marek Bogusławski z Prawa i Sprawiedliwości głośno westchnął nad oskarżeniami i epitetami, które padły z ust niektórych radnych. Zaznaczył, że ostatnie lata są okresem wzmożonych inwestycji w województwie świętokrzyskim w dziedzinie ochrony zdrowia za którą on odpowiada.

12.16
Radny Maciej Gawin, do niedawna klub Prawo i Sprawiedliwość, treaz Bezpartyjnych Samorządowców mówił o trudnej sytuacji Uzdrowiska Buska -Zdrój.

12.15
Radny Leszek Wawrzyła z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził wprost, że prywatnie bardzo lubi Andrzeja Bętkowskiego, ale jako marszałek, w ogóle się nie sprawdził.

12.03
Głos zabrał Janusz Koza, który jakiś czas temu wystąpił z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Radny nie ukrywał, że zajmując funkcję radnego w Sejmiku był pełen nadziei, że nasze województwo zmieni się na lepsze, a teraz jest niezwykle zawiedziony. Zaznaczał, że Świętokrzyskie się wyludnia, a marszałek nie zrobił nic, żeby to zmienić. Janusz Koza nazwał obecny zarząd "najbardziej nieudolnym w historii województwa". Przemowa również została nagrodzona brawami.

11.57
Głos zabrał radny Polskiego Stronnictwa Ludowego, Andrzej Swajda. Radny zwrócił się do marszałka, aby głosowanie na pewno odbyło się w sposób tajny, żeby na kartach nie było na przykład tajemniczych znaków. Radny przypomniał głośną sprawę związaną z głosowaniem z 2019 roku, kiedy mimo wniosków nie mógł zobaczyć kart do głosowania i przypuszcza, że karty były znaczone. Przypominamy, że głosowanie to było tajne.

11.41
Do radnych przemawia marszałek Andrzej Bętkowski. - Chciałbym wskazać, że zarzuty wskazane we wniosku o moje odwołanie są całkowicie niezasadne - mówił marszałek odnosząc się do konkretnych "zarzutów" radnych. Jednym z tych "zarzutów" było to, że marszałek mimo wyroku sądu nie udzielił informacji o powodach powołania na stanowisko wicemarszałka Marka Bogusławskiego. Marszałek Andrzej Bętkowski szczegółowo tłumaczył, że wszelkie jego działania podejmowane były zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa. Marszałek podziękował za uwagę, dodał, że liczy na rozsadek w trakcie głosowania, po czym otrzymał od radnych brawa.

11.30
Niebawem rozpocznie się tajne głosowanie nad wnioskiem o odwołanie Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Odwołanie marszałka będzie możliwe dzięki co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Sejmiku Województwa, w przypadku świętokrzyskiego regionalnego parlamentu potrzeba przynajmniej 18 głosów. Głosować będzie 29 spośród 30 radnych. Głos zabrała radna Agata Binkowska, która przypomniała między innymi to, że marszałek oraz zarząd województwa nie otrzymali wotum zaufania i absolutorium.

11.27
Na sesji pojawiła się radna Agnieszka Buras. Brakuje już tylko radnego Grzegorza Świercza.

11.23
Sekretarzami obrad zostają radni Jan Maćkowiak i Elżbieta Śreniawska.

11.16
W sesji uczestniczy 28 radnych - brakuje Agnieszki Buras i Grzegorza Świercza. Sejmik jest władny do podejmowania uchwał.

11.11
Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk otwiera obrady. Na sesję oprócz radnych przybyli parlamentarzyści, między innymi senator Krzysztof Słoń, poseł Marek Kwitek, poseł Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec i starosta powiatu kieleckiego, Mirosław Gębski - wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek województwa zostanie odwołany? Dziś emocjonująca sesja Sejmiku Województwa

W sobotę, 26 sierpnia, minął miesiąc odkąd grupa radnych złożyła wniosek o odwołanie marszałka województwa świętokrzyskiego. Oznacza to, że można już przeprowadzić głosowanie, które zaplanowano na najbliższą sesję Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która odbędzie się we wtorek, 29 sierpnia. O szczegółach sprawy piszemy tutaj:

Przypominamy, że wniosek o odwołanie marszałka poprzedziło odwołanie z funkcji przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia oraz nieudzielenie absolutorium i wotum zaufania Zarządowi Województwa pracującemu po kierunkiem marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Pod wnioskiem o odwołanie marszałka podpisało się 12 radnych, co wystarczyło, żeby wniosek był ważny. Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego zaznaczali wtedy, że względu na urlopy liczba podpisanych pod wnioskiem radnych wyniosła 12.

Co musi się stać, żeby odwołać marszałka?

Odwołanie marszałka będzie możliwe dzięki co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Sejmiku Województwa, w przypadku świętokrzyskiego regionalnego parlamentu potrzeba przynajmniej 18 głosów.

Czy Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Bezpartyjni Samorządowcy, radni z ugrupowania prezydenta Starachowic Marka Materka - Janusz Koza i Grzegorz Gałuszka, radni niezależni, zgromadzą wspólnie siłę 18 głosów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie