Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa nagroda BIG SEE Architecture Award 2023 dla Mauzoleum w Michniowie. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Mauzoleum w Michniowie otrzymało międzynarodową nagrodę architektoniczną BIG SEE Award 2023.
Mauzoleum w Michniowie otrzymało międzynarodową nagrodę architektoniczną BIG SEE Award 2023. archiwum
Mirosław Nizio, założyciel studia Nizio Design International, odebrał w Lublanie nagrodę BIG SEE Architecture Award 2023. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które zaprojektował, nominowano również do Grand Prix w kategorii „obiekt kultury”. Obiekt o powierzchni ponad 16 000 metrów kwadratowych powstał dla upamiętnienia ofiar pacyfikacji polskich wsi podczas II wojny światowej.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w gminie Suchedniów oficjalnie otwarto 12 lipca 2021 roku w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Inwestycja prowadzona przez Muzeum Wsi Kieleckiej trwała 11 lat i kosztowała ponad 40 milionów złotych. Monumentalny obiekt zaprojektował znany architekt Mirosław Nizio. To jedno z największych i najnowocześniejszych miejsc pamięci na świecie szybko zostało dostrzeżone przez architektów. Mauzoleum otrzymało nagrodę PROPERTY DESIGN AWARDS 2022 w kategorii „BRYŁA: obiekt publiczny”, Grand Prize w 12. edycji międzynarodowego konkursu YUANYE Awards oraz Nagrodę Internautów w konkursie Nagroda Architektoniczna POLITYKI. W 2016 roku branżowy, międzynarodowy portal Dezeen.com wymienił obiekt w Michniowie wśród 12 najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych z całego świata. Teraz Mauzoleum otrzymało nagrodę BIG SEE Award 2023. Podczas gali w Lublanie odebrał ją projektant, Mirosław Nizio. BIG SEE promuje osiągnięcia w dziedzinie architektury, projektowania wnętrz, turystyki, projektowania produktów i mody na całym świecie. Budowla była też nominowana do Grand Prix w kategorii „obiekt kultury”.

Jury doceniło unikatową formę budynku jako przykład spójności projektowanej architektury z narracją historyczną. Celowa postępująca degradacja kolejnych elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi

– wyjaśnia Mirosław Nizio, autor projektu.

Wstrząsająca wystawa i niesamowita bryła Mauzoleum w Michniowie

Doceniony przez międzynarodowe jury projekt upamiętnia masowy mord ludności cywilnej we wsi Michniów w województwie świętokrzyskim, dokonany przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 roku i inne podobne tragedie z okresu II wojny światowej.
Michniów został doszczętnie spalony a ponad 200 jego mieszkańców, w większości kobiety i dzieci zamordowani w odwecie za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. Budynek przywodzi na myśl wiejskie chaty ustawione jedna za drugą. Poszczególne segmenty zderzają się ze sobą, rozpadają się, jak po kataklizmie. Widać postępujące zniszczenia i degradację wsi, ekspozycja wewnątrz robi piorunujące wrażenie na zwiedzających. Do wykończenia elementów wewnątrz wykorzystano drewno odzyskane ze starych domów i stodół.

Autor słynnych obiektów - Mirosław Nizio

Mirosław Nizio jest jednym z czołowych architektów przestrzeni publicznych w Polsce. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za pracę nad wystawą stałą Muzeum Powstania Warszawskiego oraz został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pracownia Nizio Design International ma na koncie także projekt Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia rodziny Ulmów w Markowej. Aktualnie zespół pracuje między innymi nad projektem architektury i wystawy stałej Muzeum imienia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach oraz Narodowego Muzeum Hołodomoru - Ludobójstwa w Kijowie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie