MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mija rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Mieszkańcy powiatu opatowskiego od początku wspierają uchodźców. Zobacz jakie działania podejmowano

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Tak pomagaliśmy Ukrainie w powiecie opatowskim
Tak pomagaliśmy Ukrainie w powiecie opatowskim archiwum
24 lutego 2022 roku wybuchła wojna na Ukrainie. Życie naszych sąsiadów, Ukraińców w ciągu jednego dnia zamieniło się w piekło. Mieszkańcy powiatu opatowskiego od pierwszych dni wojny mocno zaangażowali się w pomoc.

Mija rok od wybuchu wojny na Ukrainie

W powiecie opatowskim obecnie przebywa około 120 osób z Ukrainy. Przebywają na kwaterach prywatnych. Przybyli do naszego powiatu by znaleźć schronienie i spokój.

Opatowianie otworzyli serca na sąsiadów, od pierwszych dni wojny nieśli pomoc, tę materialną polegającą na zbieraniu odzieży, środków higienicznych, zapewnieniu dachu nad głową ale także tę duchową. W wielu kościołach powiatu odbywały się msze za pokój na Ukrainie. W geście solidarności dodawaliśmy nakładki na swoje profile facebookowe, z barwami narodowymi Ukrainy. To były piękne działania, które zbliżały nas do naszych sąsiadów.

W gminach powiatu opatowskiego powstawały komitety pomocy, punkty zbiórki żywności i odzieży. Chętnie ofiarowywaliśmy także dach nad głową dla uchodźców. Przyszło nam to bardzo łatwo, może dlatego, że sami kilkadziesiąt lat temu również przeżyliśmy piekło wojny.

Zobaczcie co działo się w powiecie opatowskim przez rok od wybuchu wojny

W powiecie opatowskim powstał Społeczny Komitet Pomocy Mieszkańcom Ukrainy.

Harcmistrz Dariusz Bińczak, komendant opatowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, a także opatowski przedsiębiorca, zawiózł na polsko-ukraińską granicę busa wypełnionego z darami, które zebrano w całym powiecie. Do Opatowa wrócił z 16-osobową grupą uchodźców.

Ukraińska młodzież, która nie wróciła do szkoły w Ożarowie po feriach zimowych, została dowieziona w piątek, 25 lutego wieczorem przez busy, wysłane na granicę przez powiat opatowski.

3 i 4 marca w gminie Iwaniska odbyły się Marsze Pokoju. Zorganizowano je dla zaznaczenia solidarności z narodem ukraińskim.

Po 21 godzinach w podróży, przejechanych 904 kilometrach, łącznie 780 kilogramów zebranych na terenie gminy Opatów darów trafiło na Ukrainę - do mieszkańców partnerskiego miasta Vinogradov. Zawiózł je osobiście burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski.

W środę, 16 marca, ruszyła rejestracja uchodźców z Ukrainy i nadawanie im numeru PESEL oraz składanie wniosków o 40 złotych na uchodźca.
https://opatow.naszemiasto.pl/rejestracja-uchodzcow-z-ukrainy-w-opatowie-na-razie-bez/ar/c1-8725579

Już w marcu, ponad 70 obywateli Ukrainy przebywało na terenie gminy Ożarów.

W kościele parafialnym świętej Małgorzaty w Sobótce w gminie Ożarów, odbył się wzruszający koncert, w którym wzięły udział dzieci i młodzież z Ukrainy oraz dziewczęta z najmłodszych klas Publicznej Szkoły Podstawowej w Pisarach.

W Opatowie wystapił Barvinok z Ukrainy. Narodowy Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca Barvinok, wywodzący się z Winnicy wystąpił na przestrzeni ostatnich lat w 30 krajach całego świata i zdobył setki nagród. Fantastyczne układy taneczne i niesamowita sprawność młodych tancerzy, przeradzają się w niezwykłe widowisko. Młodzi Ukraińcy nie tylko świetnie tańczą, ale też śpiewają.
https://opatow.naszemiasto.pl/co-to-byl-za-wystep-ukrainski-zespol-barvinok-w-opatowie/ar/c13-8926135

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie