Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Kultury partnerem miasta Kielce w procesie rewitalizacji budynku dawnej synagogi. Jest deklaracja ministra Sienkiewicza

Anna Kowalska
Kandydatka na prezydentkę Kielc Agata Wojda podczas wizyty u ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak synagoga wyglądała przed laty i jak wygląda dziś.
Kandydatka na prezydentkę Kielc Agata Wojda podczas wizyty u ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak synagoga wyglądała przed laty i jak wygląda dziś.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie partnerem Miasta Kielce w procesie rewitalizacji budynku dawnej synagogi przy Alei IX Wieków. Taką zapowiedź złożył minister Bartłomiej Sienkiewicz w trakcie rozmowy z Agatą Wojdą, kandydatką Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta Kielc.

Minister Sienkiewicz pomoże w rewitalizacji budynku dawnej synagogi w Kielcach

- To jest część dziedzictwa kulturowego miasta, z którym jesteśmy oboje związani, i Ministerstwo Kultury musi znaleźć sposób dla zbudowania tam czegoś, co podkreśli wartość tego dziedzictwa - powiedział po spotkaniu w Warszawie minister Bartłomiej Sienkiewicz, były świętokrzyski poseł, prawnuk pisarza Henryka Sienkiewicza, wychowany w Oblęgorku koło Kielc . - Ten budynek powinien być centrum rozwoju i dialogu za pomocą kultury i sztuki, bo to jest najważniejszy język, jakim ludzkość dysponuje - dodał.

- Cieszę, się, że Ministerstwo dostrzega potencjał tego miejsca i jest zainteresowane realizacją tego projektu. Ten budynek ma w sobie olbrzymi potencjał turystyczny i może stać się, podobnie jak Muzeum Polin w Warszawie, obowiązkowym punktem dla osób odwiedzających Kielce - stwierdziła Agata Wojda po zakończeniu spotkania w Ministerstwie Kultury.

Zabytkowy budynek dawnej synagogi przy Alei IX Wieków Kielc od 2010 roku, po wyprowadzce Archiwum Państwowego, pozostaje opustoszały. Miasto Kielce rozpoczęło przygotowywanie wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej o dofinansowanie kwotą 30 milionów złotych projektu modernizacji obiektu. Realizacja pierwszego etapu tej inwestycji, związana z bezpiecznym dojściem do budynku, została sfinansowana z pieniędzy rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak wyglądała kielecka synagoga

Synagoga w Kielcach

Koncepcja budowy synagogi narodziła się w 1897 roku. Plac pod jej budowę przy ówczesnej ulicy Nowowarszawskiej oraz 20 tysięcy rubli podarował Mojżesz Pfefer, jeden z członków zarządu gminy żydowskiej. 29 marca 1902 roku wystąpiono o zatwierdzenie projektu synagogi, który wykonał architekt miejski Stanisław Szpakowski. W maju tego samego roku gubernator kielecki Borys Ozierow dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Prace ukończono we wrześniu 1909 roku.

W okresie międzywojennym przy synagodze działał cheder oraz stuosobowy chór męski. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi, urządzając w niej areszt i magazyn zrabowanego mienia żydowskiego. Pod koniec wojny budynek został podpalony.

Po zakończeniu wojny budynek synagogi przez wiele lat stał opuszczony i niszczał. W 1949 roku sporządzono plan odtworzenia budynku w dawnym kształcie. Wkrótce jednak powstał nowy projekt nieznanego autorstwa zakładający zupełną przebudowę gmachu. W 1951 roku rozpoczęto przebudowę budynku synagogi z przeznaczeniem na Wojewódzkie Archiwum Państwowe. Prace ukończono w 1955 roku i wówczas przeniesiono tam archiwum. Otynkowany budynek nabrał wówczas cech klasycystycznych i socrealistycznych, zmieniono również kształt otworów okiennych na kwadratowe oraz przysłonięto nowy, płaski dach attykami ozdobionymi arkadowymi blendami. Był to wówczas jedyny element, który skopiowano z pierwotnego stylu synagogi. Począwszy od 2010 roku w ciągu kilku następnych lat archiwum państwowe przeniesiono z dawnej synagogi do nowej siedziby. Synagoga od tego czasu pozostaje pusta.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak wyglądała kielecka synagoga

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie