MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Polscy kadrowice związani z Kielcami przez sukcesy i …żony

Paweł Kotwica
Wychowanek Vive Tauronu Kielce Jakub Łucak.
Wychowanek Vive Tauronu Kielce Jakub Łucak. Tomasz Hołody/Polska Press
W „16” reprezentacji Polski, która rozpocznie w piątek udział w rozgrywanych w naszym kraju mistrzostwach Europy jest pięciu zawodników Vive Tauronu Kielce i jeden gracz mistrza Polski wypożyczony do Śląska Wrocław. Ale również trzech, którzy grają już w innych klubach, lecz spędzili w Kielcach kilka udanych sezonów. To Piotr Grabarczyk, Rafał Gliński i Bartosz Konitz.

Jakub Łucak to 26-letni wychowanek kieleckiego klubu. Przygodę z piłką ręczną zaczynał w Szkole Podstawowej numer 32 na Barwinku. Po ukończeniu wieku juniora nie znalazł miejsca w składzie seniorskiego zespołu. W 2008 roku został zawodnikiem Chrobrego Głogów i grał w nim aż do 2015 roku. Dzięki dobrym występom w Superlidze, został dostrzeżony przez trenera Michaela Bieglera i trafił do reprezentacji Polski. Był odkryciem mistrzostw Europy, które w 2014 roku odbyły się w Danii. Zdobył tam 17 bramek, a wraz z kadrą zajął szóste miejsce. Potem doznał ciężkiej kontuzji kolana, która na kilka miesięcy wyeliminowała go z gry. Po sezonie 2014/15 podpisał kontrakt z Vive Tauronem i od razu został wypożyczony do Śląska Wrocław. Dobra gra w tym zespole zaowocowała powrotem do kadry. Jakub Łucak jest na mistrzostwach jedynym polskim kadrowiczem urodzonym w Kielcach.

Piotr Grabarczyk, urodzony w 1982 roku, to prawdziwa legenda kieleckiego klubu. Do niedawna był najdłużej, bez przerwy grającym w Vive Tauronie zawodnikiem. Trafił do Kielc w 2001 roku z gdańskiej SMS (jest wychowankiem Warmii Olsztyn). W 2002 roku zdobył młodzieżowe mistrzostwo Europy. Z kieleckim klubem zdobył siedem tytułów mistrza Polski, 10 Pucharów Polski i dwukrotnie trzecie miejsce w Lidze Mistrzów. W 2015 w Katarze zdobył brązowy medal mistrzostw świata, a kilka miesięcy później pożegnał się z naszym klubem, przenosząc się do niemieckiego HSV Hamburg, gdzie sprowadził go prowadzący ten klub Michael Biegler. Żoną Piotra Grabarczyka jest kielczanka Katarzyna, była piłkarka ręczna.

Bartosz Konitz urodził się w 1984 roku w Obornikach, ale w wieku czterech lat wyjechał z rodziną do Holandii, gdzie grę rozpoczął jego ojciec, ówczesny reprezentant Polski, Piotr Konitz. Bartek poszedł w ślady ojca i trafił do reprezentacji Holandii, w której grał w latach 2004-2012. Potem zrezygnował z gry w barwach „Oranje”. Po trzyletniej karencji mógł się ubiegać o grę w reprezentacji Polski. Zadebiutował w niej w listopadzie 2015 roku. W latach 2006-2010 Konitz był zawodnikiem Vive Tauronu Kielce, zdobył w tym czasie między innymi dwa mistrzostwa i dwa Puchary Polski. Potem wyjechał do Niemiec, grał w klubach TuS N-Lübbecke i DHC Rheinland, ale furory w nich nie zrobił. W latach 2012-15 był zawodnikiem Pogoni Szczecin i czołowym strzelcem tego zespołu. Od bieżącego sezonu gra w Orlenie Wiśle Płock.

Rafał Gliński jest wychowankiem Śląska Wrocław, młodzieżowym mistrzem Europy z 2002 roku. Do Kielc trafił z niemieckiego TV Willstätt, w połowie sezonu 2008/2009, tuż po tym, jak zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Chorwacji. Z naszym zespołem był dwa razy mistrzostwo Polski i trzy razy puchar. W 2011 roku przeniósł się do Stali Mielec, a w 2015 do Górnika Zabrze. Ma 33 lata. Jego żona Magdalena pochodzi z Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie