Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani aktorzy i nasze gospodynie. "Nienasyceni" w Marzyszu (ZDJĘCIA)

red
W podkieleckim Marzyszu w gminie Daleszyce nieco pozytywnego zamieszania wywołało ostatnio pojawienie się ekipy Telewizji Polskiej na czele z popularnymi aktorami - znanymi między innymi z ,,Na dobre i na złe” Emilią Komarnicką i Redbadem Klijnstrą. W Marzyszu realizowali kolejną część programu dokumentalnego ,,Nienasyceni”, opowiadającego o ludziach z pasją, niestrudzenie szerzących kulturę wśród lokalnych społeczności.
To będzie ubaw po pachy - MAMY TAŃSZE BILETY NA ŚWIĘTOKRZYSKĄ GALĘ KABARETOWĄ NA KADZIELNI

Do podkieleckiej miejscowości ekipa telewizyjna przyjechała ze względu na kultywujące folklor gospodynie z Marzysza - bohaterki jednego z odcinków.

- Zdjęcia do programu były kręcone na podwórku jednej z nas - Marianny Śmiłowskiej i to tam zajechał wóz telewizyjny. Na wsi to była niemała sensacja. Ludzie byli żywo zainteresowani tym, co się działo. Byli też dumni, że Marzysz ma coś ciekawego i wartościowego do zaoferowania widzom w całej Polsce - mówi biorąca udział w nagraniach jedna z miejscowych gospodyń Teresa Klimczak.

O wychowaniu dzieci i ludowych kołysankach

Bohaterki z Marzysza telewizyjnym gwiazdom opowiadały o wychowywaniu dzieci w czasach ich babć i mam, o tym jak radzono sobie dawniej z chorobami i porodami, o technice wykonywania dziecięcych lalek ze szmatek i sitowia, o „polowych” kołyskach, odczynianiu uroków i ludowych przesądach.

W Świętokrzyskiem ekipie telewizyjnej towarzyszyła Iwona Furmańczyk, prezes Fundacji Korzenie, która dokumentuje zapomniane melodie i piosenki, wykonywane na świętokrzyskiej wsi. Prace nad swoim nowym projektem rozpoczęła w Marzyszu, gdzie usłyszała przepięknie wykonane stare kołysanki. Iwona Furmańczyk od dziesięciu lat prowadzi w Krakowie Fundację Korzenie. Jest też inicjatorką odtworzenia tradycyjnego zakończenia karnawału - Kusoków Świętokrzyskich. Obecnie pracuje nad kolejnym projektem, poświęconym tradycjom muzycznym regionu Gór Świętokrzyskich, szukając zapomnianych już, a niegdyś śpiewanych kołysanek.
Ekipa telewizyjna towarzyszyła jej w spotkaniu z pamiętającymi kołysanki śpiewaczkami ludowymi z Marzysza: Marianną Śmiłowską, Teresą Klimaczak, Jadwigą Młynarczyk i Marianną Komorowską. - Celem projektu jest nie tylko zebranie niemal zupełnie zapomnianych, tradycyjnych pieśni kołyskowych, ale również zachęcenie do ich śpiewania oraz zwrócenie uwagi na znaczenie tej formy komunikacji z najmłodszymi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wydać płytę i podzielić się ze słuchaczami pięknymi świętokrzyskimi kołysankami - mówi Iwona Furmańczyk.

Z wizytą u ludowych śpiewaczek pojawił się także w dniu nagrań do programu burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński.
- Jestem dumny z występu marzyskich gospodyń w telewizji. Cieszę się, że panie kultywują tradycje i przekazują je kolejnym pokoleniom - przyznał z zadowoleniem Dariusz Meresiński.

Po całym dniu nagrań nie mogło także zabraknąć tradycyjnej gościny. Gospodynie z Marzysza dla członków ekipy telewizyjnej przygotowały poczęstunek. Same, według tradycyjnej receptury przyszykowały domowy żurek i pierogi.
Na antenie już w sierpniu

Cykl dokumentalny „Nienasyceni” emitowany jest od 19 czerwca w każdą niedzielę o godzinie 15 na antenie TVP Kultura i ma największą oglądalność spośród dotychczasowych programów publicystycznych, ukazujących się w tej stacji. Odcinek nakręcony w Marzyszu widzowie obejrzą w sierpniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie