Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Nidą w Umianowicach powstaje dżungla. Zamieszkają w niej rzadkie ptaki i inne zwierzęta. Zobacz fantastyczne zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W delcie Nidy w Umianowicach powstaje las, który będzie prawdziwą dżunglą i zamieszkają w nim rzadkie ptaki i inne zwierzęta.Zobacz kolejne fantastyczne zdjęcia.
W delcie Nidy w Umianowicach powstaje las, który będzie prawdziwą dżunglą i zamieszkają w nim rzadkie ptaki i inne zwierzęta.Zobacz kolejne fantastyczne zdjęcia. Life4delta/ Facebook
Na terenie przepięknej i unikatowej na skalę europejską delty Nidy w Umianowicach rozpoczęło się sadzenie lasu łęgowego, który wytrzyma największe powodzie. Po wyrośnięciu drzew powstanie prawdziwa dżungla. która da schronienie rzadkim gatunkom ptaków jak bielik czy bocian czarny.

Wyjątkowy las powstaje w Delcie Nidy w Umianowicach

Sadzenie drzew w tym miejscu wygląda wyjątkowo widowisko, co potwierdzają zdjęcia.

Aby wszelkie prace przebiegały w sposób sprawny i efektywny odpowiednio przygotowano powierzchnie pod nasadzenia. Na terenie mierzącym ponad 1 hektar wykonano ponad sto pasów, z których wybrano ziemię. Pracownicy projektu Life4Delta wraz z pracownikami Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych zasadzili około tysiąc sztuk olchy czarnej.

Jeszcze w kwietniu zaplanowane jest sadzenie także topoli białej, różnych gatunków wierzb oraz gatunków biocenotycznych jak bez czarny, kalina koralowa, trzmielina pospolita i porzeczka czarna. Te ostatnie poprawią bazę żerową zwierzyny.

Pod Umianowicami powstanie prawdziwa dżungla

Sadzonki pochodzą z własnej hodowli mieszczącej się na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego w Michałowie koło Pińczowa.

- Jesienią zbieramy gałązki różnych drzew rosnących nad Nidą, dołujemy je, potem ukorzeniami, sadzimy w doniczki i szybko są gotowe do wysadzenia w terenie. Łącznie w ramach projektu Life4Delta mamy odtworzyć 4 hektary lasu łęgowego do 2024 roku. Wybraliśmy gatunki, które mogą wytrzymać nawet pół roku pod wodą. Z czasem powstanie bardzo gęsty las, taka nasza dżungla, w której znajdą schronie i będą się czuć bezpiecznie rzadkie gatunki jak bielik czy bocian czarny - informuje Dariusz Wiech z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

Lasy łęgowe rosną na terenach zalewowych w pobliżu rzek i potoków. Osuszanie terenów doprowadziło do ich zaniknięcia, a teraz są one odtwarzanie w delcie Nidy. Lasy łęgowe są ostoją ogromnej różnorodności gatunkowej flory i fauny a jednocześnie są najbardziej zagrożonymi zbiorowiskami leśnymi z powodu osuszania terenów. Biorąc pod uwagę obecne tempo rozwoju kraju, lasy łęgowe za kilkadziesiąt lat mogą całkowicie zniknąć z powierzchni Polski. Dlatego działania renaturyzacyjne, między innymi sadzenie odpowiednich gatunków drzew, podejmowane w ramach projektu LIFE4DELTA przyczyniają się do odtworzenia i zachowania tych cennych zbiorowisk w dolinie rzeki Nidy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie