Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zdążyłeś przeprowadzić wapnowania gleby jesienią? Możesz to zrobić również wiosną! Sprawdź, dlaczego warto!

Redakcja Polska Press
Nie zdążyłeś przeprowadzić wapnowania gleby jesienią? Możesz to zrobić również wiosną.
Nie zdążyłeś przeprowadzić wapnowania gleby jesienią? Możesz to zrobić również wiosną.
Wiosna to bardzo dobry moment na przeprowadzenie wapnowania gleby. Wiedzą o tym zarówno rolnicy jak i ogrodnicy, czy sadownicy. Jeżeli jesienią nie był przeprowadzony zabieg wapnowania, to teraz jest dobry czas na te czynności. Co daje wapnowanie gleby? Kiedy je przeprowadzić? Na te i inne pytania odpowiada Karolina Stępień-Golc – dyrektor do spraw rozwoju produktu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.

Nie zdążyłeś przeprowadzić wapnowania gleby jesienią? Możesz to zrobić również wiosną! Sprawdź, dlaczego warto!

Wapnowanie to jeden z najważniejszych, a jednocześnie niedrogich procesów jeśli chodzi o w poprawę jakości gleby i przygotowania jej do dalszych zabiegów agrotechnicznych, takich jak na przykład nawożenie nawozami NPK – mówi Karolina Stępień-Golc – dyrektor do spraw rozwoju produktu. - Musimy mieć świadomość, że w Polsce przeważają gleby kwaśne albo bardzo kwaśne, które nie sprzyjają właściwemu rozwojowi roślin. Zakwaszenie gleby to proces degradacji prowadzący do utraty jej żyzności i produktywności, który negatywnie wpływa także na efektywność nawożenia – dodaje.

Najpierw należy zbadać glebę

Przed wapnowaniem należy dowiedzieć się tego, jaki jest poziom zakwaszenia gleby. - Aby mieć taką wiedzę trzeba zbadać glebę, można tego dokonać samodzielnie – za pomocą dostępnych kwasomierzy, lepiej jednak zlecieć takie badania do Okręgowej Stacji Rolniczo Chemicznej lub innej jednostki dokonującej analiz, wówczas możemy ocenić nie tylko poziom pH, ale także inne parametry, takie jak zasobność w mikro i makroelementy, a także uzyskać zalecenie do stosowania właściwych nawozów i środków poprawiających strukturę gleby – mówi specjalistka ze Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria wyjaśniając, że wskazaniem do wapnowania gleby jest jej nadmierne zakwaszenie, czyli jej niski odczyn pH. Gleba kwaśna ma odczyn pH w granicach 5 lub niższym, przy czym gleby o pH niższym niż 4,5 określa się jako gleby bardzo kwaśne, gleby o odczynie pH 4,6-5,5 - jako gleby kwaśne, zaś gleby o odczynie pH 5,6 - 6,5 - jako lekko kwaśne.

Kiedy zastosować wapnowanie?

Najbardziej optymalnym terminem wapnowania jest okres od żniw do późnej jesieni. Jesień jest także dobrym momentem na wapnowanie użytków zielonych. Jakie produkty zastosować, żeby poprawić jakość gleby? Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria poleca produkty naturalnego pochodzenia, bogate w magnez i wapń. -Polecamy nawozy z bogatą zawartością magnezu, które oprócz odkwaszenia gleby mają na celu wzbogacenie jej również w magnez, który jest konieczny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju plonów – wyjaśnia Karolina Stępień-Golc.

Proces zakwaszania gleb i obniżenia ich produktywności zachodzi nie tylko na gruntach ornych, może dotyczyć również użytków zielonych. Według badań Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej 40 procent gleb użytków zielonych jest zakwaszonych i potrzebuje wapnowania.

-Wapń to bardzo ważny składnik pokarmowy zaliczany do makroelementów, który ma duże znaczenie w fizjologii roślin. Nawożenie wapniem i magnezem - wapnowanie to jeden z podstawowych elementów zrównoważonego nawożenia – słyszymy w Świetokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria. Wapnowanie przynosi wielostronne korzyści, nie tylko dla produkcji pasz, lecz również dla całego ekosystemu łąkowego, ponieważ zmienia odczyn gleby, co powoduje poprawę przyswajalności składników pokarmowych. Dzięki wapnowaniu zmniejsza się w glebie zawartość szkodliwych dla roślin jonów, na przykład glinu, poprawia się żyzność i właściwości fizyczne gleby, zwiększa się liczebność i aktywność mikroflory i fauny glebowej, co stymuluje procesy przemiany materii organicznej i tworzenie związków próchnicznych.

Jak prawidłowo określić dawkę stosowanych nawozów wapniowych?

Aby prawidłowo określić dawkę stosowanych nawozów wapniowych należy pobrać próby glebowe i wykonać analizę w Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej pod kątem odczynu i podstawowych makroelementów. W wyniku tych badań można ustalić jaki jest stan gleby, jaki jest odczyn i zasobność w różne składniki mineralne. Na ich podstawie jednostki badawcze wydają zalecenia do wapnowania i zastosowania odpowiednich dawek nawozów i składników odżywczych. - Wapno zaleca się stosować co 2-5 lat, w dawce 2-3 t/ha. Ustalenie dawki jest zależne od wyników analizy gleby, o czym już wcześniej pisaliśmy.

Użytki zielone tez potrzebują wapnowania

Istotną kwestią jest także wapnowanie użytków zielonych. Na użytki zielone zalecane jest wapno węglanowe, a jeśli gleba jest uboga w magnez, wapno węglanowo-magnezowe. W przypadku optymalnego odczynu i niskiej zasobności gleb w magnez, zaleca się stosować wapno magnezowe, w ilościach 300-500 kg/ha. Na glebach lekkich i śred­nich mineralnych (łąki i pastwiska) należy wapnować przy pH poniżej 5,0 – szczegółowo tłumaczy Karolina Stępień-Golc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie