Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka Valerjana Romanovskiego "Moja droga do rekordu". Nie tylko dla zimnolubnych

Michał Kolera
Michał Kolera
Valerjan Romanovski - zdjęcie z okładki jego książki.
Valerjan Romanovski - zdjęcie z okładki jego książki.
Mieszkający w Busku-Zdroju Valerjan Romanovski, wielokrotny rekordzista Guinnessa, wydał nową książkę. "Moja droga do rekordu" opisuje zagadnienia motywacji, regeneracji i radzenia sobie ze stresem. Wszystko na podstawie doświadczeń autora związanych z jego niezwykłymi osiągnięciami na rowerze oraz w lodzie.

Valerjan Romanovski wydał wyjątkową książkę

Valerjan Romanovski z Buska jest znany w świecie z bicia rekordów Guinnessa. Ta sztuka udała mu się między innymi w jeździe 12-godzinnej na rowerze. Ostatnio było o nim głośno w 2021 roku, kiedy ustanowił nowy rekord w przebywaniu całym ciałem w lodzie. Spędził w nim 3 godziny 1 minutę i poprawił poprzednie osiągnięcie Francuza Romaina Vandendorpe'a o całe 25 minut. Najnowsza książka buszczanina pod tytułem "Moja droga do rekordu" opowiada o tym, jak autorowi udało się dokonać tego wyczynu. Przyda się wszystkim, którzy w pracy i w codziennym życiu muszą mierzyć się z trudnymi wyzwaniami, bo Valerjan Romanovski pisze wiele o zagadnieniach właściwego odpoczynku, treningu oraz motywacji.

Zobacz też: Valerjan Romanovski spędził w lodzie trzy godziny. Rekord Guinnessa pobity!

Valerjan Romanovski: Regeneracja kluczem do sukcesu

Szczególnie dużo miejsca autor poświęca regeneracji.
- Jest kluczowa nie tylko w sporcie, ale też w życiu. To regeneracja decyduje o tym, jaką mamy kondycję, a nie trening. Chodzi o to, że w każdej dyscyplinie możemy doświadczyć przetrenowania i wtedy osiągamy efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli czynnik regeneracji jest zakłócony, to najczęściej dany sezon trzeba odpuścić, niekiedy konieczne staje się nawet zakończenie kariery. Zaangażowałem do tej książki dwóch naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie - Dariusza Muchę i Dawida Muchę, którzy odpowiadają za regenerację w moim treningu. Opisali ten temat w kontekście przygotowań do bicia rekordu oraz jak to się robi bezpośrednio przed samym występem. Można dowiedzieć się, jakie znaczenie ma sen, suplementacja oraz tlenoterapia przy użyciu komory normobarycznej. Przebywanie w lodzie wiąże się także z zagadnieniem regeneracji termicznej po przebywaniu w zimnie. To nowe sformułowanie, dotychczas mało znane - mówi Valerjan Romanovski.

Początek książki traktuje o kolarstwie. Buszczanin przedstawił w nim sport, którym wielu wydaje się oczywisty i jest uprawiany na co dzień przez mnóstwo osób. Dla Valerjana był jednak częścią drogi przygotowawczej do bicia rekordów w lodzie.

- Lód to dziedzina szerzej właściwie nieznana, nie ma nawet przykładowych planów treningowych do tego, jak przygotować swój organizm i psychikę na spotkanie z zimnem. Pokazuję więc, jak wykorzystać umiejętności nabyte podczas jazdy na rowerze w zupełnie innym obszarze - mówi autor.

W książce szczegółowo opisany został przebieg samego bicia rekordu. Dowiemy się w nim, co myśli człowiek, który przez trzy godziny zasypany jest lodem. Valerjan Romanovski opowiada, minuta po minucie, co się działo w jego głowie.

- Z zewnątrz wygląda na to, że nie dzieje się nic szczególnego. Zupełnie inaczej jest w umyśle. Tłumaczę, jak radzić sobie z tą stresową sytuacją, bo nasz mózg odbiera ją jako zagrożenie. Zresztą podtytuł książki brzmi "Tylko spokój pozwala zrozumieć zimno". To zaledwie jedno zdanie, ale zawiera bardzo głęboki sens. Trzeba bowiem pogodzić rzeczy sprzeczne - niską temperaturę, powodującą obawy, lęki, strach oraz spokój, pozwalający prowadzić relacje z zimnem trochę na innym poziomie. Skąd wynika ten spokój, jak go odnaleźć, tego wszystkiego dowie się czytelnik w mojej książce - mówi autor.

"Moja droga do rekordu": W jaki sposób radzić sobie z porażką?

Historia bicia rekordu Guinnessa w jeździe na rowerze przez 12 godzin, do której Valerjan podchodził aż pięć razy, jest dla niego pretekstem do omówienia motywacji i tego, w jaki sposób znaleźć ją, by dokonywać kolejnych prób. Ważną częścią publikacji jest też zagadnienie porażki.

- Mogliśmy to zaobserwować podczas ostatniego finału mistrzostw świata w piłce nożnej, kiedy Francuzi w ogóle nie cieszyli się z drugiego miejsca, a przecież zostali wicemistrzami. Jak w takiej sytuacji sobie poradzić? Także miewałem podobne przygody. Pewnego dnia zamierzałem pobić na raz trzy rekordy Guinnessa, do czego przygotowywałem się dziesięć lat. Próba była udana, jednak nie została uznana, bo kamery nie nagrywały wszystkiego przez 48 godzin. Z jednej strony mogłem uznać to za gigantyczną porażkę. Musiałem jednak opanować sztukę pogodzenia się z pewnymi sytuacjami, na które nie miałem wpływu. To dlatego moja książka nie jest tylko dla zimnolubnych, ale z pewnością przyda się także szerszemu gronu odbiorców - mówi autor.

Publikacja została wydana samodzielnie przez Valerjana Romanovskiego. Można ją nabyć na stronie valerjanromanovski.pl/mojadrogadorekordu, będzie także dostępna w wybranych księgarniach oraz na spotkaniach autorskich z Valerjanem Romanovskim. Kosztuje 64,99 złotych.

Zobaczcie galerię zdjęć

Valerjan Romanovski: Zawsze mnie fascynował go ludzki umysł, oraz to, jaki jest jego potencjał.

- Praca na ciałem i własnym umysłem pozwoliła zrealizować kilkanaście projektów sportowych oraz wypraw do Jakucji i Laponii. Część rekordów rowerowych była uznana przez siedzibę Guinnessa. Ostatnio skupiam się na wpływie zimna na nasze ciało. Widzę pewną zależność, która pozwala osiągać w zimnie ponadprzeciętne rezultaty. Zależność polega na osiągnięciu równowagi pomiędzy umysłem a ciałem. Uzyskana równowaga pozwala nie walczyć z samym sobą, lecz współpracować ze swoim ciałem jaki i umysłem. W 2021 roku, 23 października pobiłem w Wilnie kolejny rekord Guinnessa w najdłuższym przebywaniu w lodzie ( Longest duration full body contact with ice), przekraczając czas pobytu 3 godzin. Zdobytym doświadczeniem uzyskanym podczas realizowania wszelkich wyzwań, dzielę się z osobami, które chcę świadomie obcować z zimnem - opowiada o sobie Valerjan Romanovski.

Valerjan Romanovski - sylwetka

Valerjan Romanovski urodził się na Wileńszczyźnie w 1974 roku, w polskiej rodzinie. Od 1992 roku mieszka w Polsce. Zmiany ustrojowe, rozpad Związku Radzieckiego spowodowały przerwanie jego edukacji. Na Litwie skończył technikum rolnicze i zdobył zawód technika weterynarii. W 2009 roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na wydziale Technologii Drewna. Na studiach rozwijał swoją pasję pracy w drewnie. Po 11 latach edukacji naukę skończył z tytułem naukowym doktora. Obecnie jest specjalistą z zakresu technologii drewna oraz podłóg drewnianych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie