Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa śmieciowa w gminach powiatu kazimierskiego. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem

Paulina BARAN
W powiecie kazimierskim ceny są wywóz śmieci są zróżnicowane. W niektórych gminach opłatę pobiera się w zależności od ilości mieszkańców w gospodarstwie domowym, w innych płaci się za gospodarstwo bez względu na to, ile osób je tworzy.

\Mieszkańcy borykają się co prawda z trudnościami związanymi między innymi z brakiem pojemników na śmieci, ale ogólnie wszystko idzie zgodnie z planem.

KAZIMIERZA WIELKA

Kazimierza Wielka nie tak dawno zlikwidowała swój zakład komunalny, zatem odbiorem i wywozem odpadów zajmują się firmy zewnętrzne. Dwie - z Kielc i Krakowa. Robiły to również przed wejściem w życie nowej "ustawy śmieciowej", teraz połączyły swoje siły i działają jako konsorcjum. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali, że będą segregować śmieci, otrzymali kolorowe worki na odpady selektywne. - Jest dobrze... nawet bardzo dobrze. A jeśli pojawiają się problemy, staramy się usuwać je na bieżąco - usłyszeliśmy w kazimierskim magistracie.

SKALBIMIERZ

Wywozem śmieci zajmuję się Zakład Higieny Komunalnej z Brzegu. Odpady segregowane nie są odbierane od każdego z osobna, lecz mieszkańcy przynoszą je do specjalnych pojemników rozstawionych w kilku miejscach poszczególnych miejscowości. Za odbiór takich śmieci trzeba zapłacić po 9 złotych za pierwsze dwie osoby w gospodarstwie (czyli za dwie osoby 18 złotych), trzecia, czwarta i piąta musi zapłacić po 4, 50, a powyżej sześciu osób stawka wynosi 1, 80 złotych za osobę. Za odpady zmieszane pierwsze dwie osoby muszą zapłacić po 16 złotych, kolejne trzy po 8 złotych, a szósta i każda kolejna osoba w gospodarstwie po 2,20 złotych.

BEJSCE

Przetarg na wywóz odpadów gmina ogłaszała dwa razy, ale z uwagi na zbyt wysoką cenę proponowaną przez przedsiębiorców oba unieważniono. Najprawdopodobniej do końca roku śmieci wywozić będzie gmina, w ramach zadań własnych. Opłaty pobierane są od gospodarstwa domowego. Za śmieci segregowane 15 złotych miesięcznie, za niesegregowane 25 złotych.

CZARNOCIN

Za wywóz śmieci odpowiada firma Ekom. Do wielu mieszkańców nie dostarczono jeszcze koszy, więc oddawane są w foliowych workach. Opłatę pobiera się w zależności od ilości osób zameldowanych w gospodarstwie. 1, 2 osoby -10 złotych, 3, 4 osoby - 20 złotych, powyżej 4 osób - 25 złotych. Osoby niesegregujące odpadów płacą 40 złotych od gospodarstwa.

OPATOWIEC

Przetarg na wywóz śmieci wygrała firma Ekom. Nie wszyscy mieszkańcy otrzymali kosze i oddają śmieci w workach. Za odpady segregowane z kompostownikiem trzeba zapłacić 6 złotych od osoby, a bez kompostownia 5 złotych. W przypadku niesegregowania śmieci opłata wynosi 10 złotych od osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie