Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Opatowa coraz bardziej widoczna. Powstają mosty, wiadukty i estakady. Zobacz jak wyglądają prace

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Obwodnica Opatowa co raz bardziej widoczna. Powstają mosty, wiadukty i estakady. Na zdjeciu prace przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie.
Obwodnica Opatowa co raz bardziej widoczna. Powstają mosty, wiadukty i estakady. Na zdjeciu prace przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie. Sandra Krakowiak
Drogowcy prowadzą intensywne prace przy budowie obwodnicy Opatowa. Kierowcy i mieszkańcy mogą oglądać już efekt tych prac. Coraz wyraźniej widać mosty, wiadukty i estakady. Co zostało wykonane?

Prace przy budowie obwodnicy Opatowa

Każdy, kto wjeżdża do Opatowa może zauważyć postęp pracy przy budowie obwodnicy miasta. Widać już estakady, mosty i wiadukty.

Jak wynika z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, większość prac przekroczyła już poziom 50 procent wykonania. Prace drogowe polegające na odhumusowaniu wynoszą 97 procent, nasypy i wykopy wykonane są w ponad 60 procentach. W 100 procentach wykonano już prace rozbiórkowe oraz wycinkę drzew i krzewów. Prowadzone są roboty przy podbudowach pomocniczych i zasadniczych. Roboty branżowe, czyli energetyka, teletechnika, wodociągi, kanalizacja sanitarna, gaz oraz budowa kanalizacji deszczowej zostały wykonany prawie w 100 procentach.

Wykonawca prowadzi także prace przy obiektach mostowych. Przypomnijmy, że przy obwodnicy Opatowa powstaną 4 estakady, 2 mosty: w ciągu drogi S74 nad drogą gminną i w ciągu drogi krajowej numer 9 nad rzeką Grabówką, 6 wiaduktów: w ciągu „łącznika” do krajowej 74, „węzłowy” na Węźle Opatów, w ciągu S74 nad drogą powiatową DP0723T, w ciągu drogi gminnej DG 358009T nad drogą S74, nad drogą DK9 w ciągu „łącznicy” na Węźle Opatów oraz w ciągu drogi powiatowej DP0705T nad drogą DK9.

Obwodnica Opatowa to bardzo wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców. Przez miasto przebiegają dwie ważne trasy krajowe o bardzo dużym natężeniu ruchu: Sulejów - Kielce – Kraśnik oraz Radom – Ostrowiec Świętokrzyski - Rzeszów. Przez miasto obie te trasy biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. 

Nowoczesna obwodnica Opatowa

Obwodnica Opatowa będzie miała około 12 kilometrów. W większości będzie przebiegać nowym śladem i będzie drogą klasy GP, czyli drogą główną ruchu przyspieszonego. Powstaje po południowo-zachodniej stronie Opatowa.

W przyszłości będzie także stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.  Odcinek biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa, a jej uzupełnieniem będzie w przyszłości projektowany odrębnie 3-kilometrowy łącznik w ciągu drogi krajowej numer74 poprowadzony na północ od miasta.

W ramach obwodnicy planowane są dwa węzły drogowe: węzeł Opatów na skrzyżowaniu istniejącej drogi numer 9 z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym tak zwanym łącznikiem północnym do drogi krajowej numer 74 oraz węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną drogą krajową numer 9 zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką numer 757 do Staszowa.  

Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej drogi krajowej numer 74 z nowym przebiegiem drogi krajowej numer 9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej „dziewiątki” planowane są bezkolizyjne ronda. W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie - estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty. 

Planowane jest wykonanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 
Obwodnicą mamy pojechać na początku 2025 roku. Jej budowa będzie kosztować ponad 430 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie