Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczy Ziemi, czyli Kamieniołom Gębury, jesienią wyglądają pięknie. Można do nich dotrzeć kilkoma trasami [ZDJĘCIA]

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
"Oczy Ziemi", czyli Kamieniołom Gębury, to jedno z popularnych miejsc w powiecie skarżyskim. Odwiedza je wielu turystów. Sprawdziliśmy, jak "Oczy Ziemi" wyglądają jesienią. Na miejsce dotarliśmy trasą od ulicy Warszawskiej w Suchedniowie.

Dawny Kamieniołom Gębury, położony w lesie między Suchedniowem i Skarżyskiem - Kamienną, to urokliwe miejsce. Ze względu na charakterystyczne otwory w skalnej ścianie nazywany jest "Oczyma Ziemi". Warto się tam wybrać.

Nadleśnictwo Suchedniów zadbało o promocję tego miejsca i infrastrukturę. Trasę wiodącą do kamieniołomu oznakowano, wybudowano wiatę, miejsce do grillowania i na ognisko, ustawiono kosze na śmieci. Jest też oczko wodne z pomostem, oraz stojak na rowery wykonany z potężnego pnia drzewa.

Jak dotrzeć do tego uroczyska? Najprościej od ulicy Langiewicza w Suchedniowie, skręcając w ulicę Szeroką i zostawiając auto przy wejściu do lasu. Po ok trzech kilometrach wędrówki szeroką i malowniczą drogą leśną dojdziemy na miejsce. Inne warianty to dotarcie zielonym szlakiem turystycznym ze Skarżyska na Wykus. Od stacji Suchedniów Północny to jakieś 2,5 kilometra wędrówki, a od Mostek około czterech kilometrów. Od przebiegu szlaku trzeba do "Oczu Ziemi" odbić 300 metrów. O miejscu skrętu informuje tabliczka.

Do "Oczy Ziemi" wybraliśmy się nie oznaczonym szlakiem, ale rzadko uczęszczaną trasą, od strony ulicy Warszawskiej w Suchedniowie, z kompasem i jako pomocą - mapą Google w telefonie. Idzie się gruntową ulicą Młynarską, przechodzi przez żelazny mostek nad rzeką Kamionką (przy odrobinie szczęścia można zobaczyć zimorodka i bobra), po czym skręca w lewo, by dojść do ulicy Stokowiec (można przejść przepustem pod torami). Dalej droga wiedzie przez las, wygodną ścieżką. Przechodzimy przez mieszane lasy, w których oprócz sosen rosną potężne jodły, dęby i buki. Nie brakuje starych, powalonych drzew. Nieco trudniej robi się na ostatnim odcinku, przed wyjściem na drogę wiodącą do kamieniołomu od ulicy Langiewicza. Teren jest tam podmokły, z licznymi babrzyskami, z których, jak wskazywały ślady, chętnie korzystają dziki i jelenie. Niezbędne są wysokie, wodoodporne buty. Na leśną drogę wyszliśmy tuż przy "Oczach Ziemi". Jesienią, kiedy na drzewach przebarwiają się liście, wyglądają szczególnie pięknie.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie