Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski projekt „Szkoła z piernika” w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie w gminie Krasocin. Zobaczcie zdjęcia

Mariola Kamińska, Iwona Boratyn
Projekt "Szkoła z piernika" w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Projekt "Szkoła z piernika" w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie. Więcej na następnych zdjęciach >>>ZPO Oleszno
Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawianych cynamonem, gałką muszkatołową czy imbirem, a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto, na które cieszą się w szczególności dzieci.

Piernik to nic innego jak ciasto wypiekane z mąki pszennej i żytniej, do której dodaje się rozpuszczony, gorący miód, masło i mleko. Z rozwałkowanego ciasta o głębokim, brązowym kolorze wykrawane są różnorodne kształty, które kojarzą się ze Świętami: bałwanki, renifery, gwiazdki i Mikołaje. Przysmak ten to obok karpia, pierogów i kapusty z grzybami prawdziwy symbol polskich Świąt Bożego Narodzenia. Jednak co ciekawe - pierniki wcale nie pochodzą z Polski, a ich wypiekanie zapoczątkowano już w starożytności.

Uczniowie z Oleszna w gminie Krasocin wykroili z piernika nie chatkę, ale swoją szkołę.

Co ma piernik do szkoły?

"Szkoła z piernika" to ogólnopolski STEAMowy projekt, zrealizowany jako jedyny w województwie świętokrzyskim, w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie od 8 grudnia do 21 grudnia.2023 roku przez uczniów klasy 7, pod kierunkiem Aldony Kowalczyk, Marioli Kamińskiej, Andrzeja Kowalczyka.

STEAM to nowoczesny model edukacji, którego celem jest wszechstronny rozwój uczniów i ich kompetencji przyszłości. Jest połączeniem pięciu kluczowych dyscyplin: nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Podczas uroczystego podsumowania projektu "Szkoła z piernika" 21 grudnia minionego roku uczniowie klasy 7 zaprezentowali przed całą szkolną społecznością efekt końcowy projektu, czyli model SZKOŁY wykonany z PIERNIKA w skali 1:100, udekorowany produktami otrzymanymi od Fundacji Teach for Poland.

Zobaczcie zdjęcia z akcji w szkole w Olesznie

Jak powstawała SZKOŁA Z PIERNIKA? Uczniowie najpierw wykonali pomiary szkoły taśmą mierniczą, ustalili również wysokość budynku. Policzyli wszystkie okna i drzwi wejściowe. Ustalili odpowiednią skalę i przeliczyli wszystkie wymiary. Narysowali plan szkoły w skali 1:100 na papierze milimetrowym. Zbudowali makietę z tektury modelarskiej, czyli wizualizację budynku w 3D.
Poznali skład przyprawy do piernika. Imbir, goździki, kardamon, anyż, gałka muszkatołowa, cynamon, wanilia - kraje pochodzenia tych przypraw oraz sposób ich uprawy nie jest już im obcy.

Uczniowie poznali rodzaje miodu i sposób jego powstawania oraz sposób produkcji kakao. Eksperymentując znaleźli odpowiedzi na pytania: co się dzieje, gdy połączymy wodę i cynamon? Dlaczego pierniki rosną? Ponadto poruszyli trudny temat GŁODU NA ŚWIECIE przy jednoczesnym marnowaniu żywności.

Znaleźli najlepszy przepis na piernik. Przeliczyli, ile składników i w jakiej proporcji będzie im potrzebne. Przygotowali ciasto według ścisłej receptury. Upiekli pierniczki oraz ciasto o wymiarach szkoły w skali 1:100. Ostatnim etapem było złożenie "szkoły z piernika" oraz dekoracja.

Efekt końcowy to NASZA SZKOŁA Z PIERNIKA wykonana przez uczniów klasy 7. Projekt STEAMowy "Szkoła z piernika" zintegrował naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę, tworząc spójne podejście do edukacji. To nieszablonowe połączenie dziedzin przygotowuje uczniów do rozwiązywania problemów współczesnego świata, a także uczy współpracy, kreatywności i myślenia "poza schematem".

Uczniowie klasy 7 wykazali się ogromnym dwutygodniowym zaangażowaniem.

Piernik jest nie tylko doceniany wśród cukierników, młodych wynalazców, ale i przez medyków, zielarzy i aptekarzy, którzy zalecali go na dolegliwości trawienne i… poprawę humoru! Tak więc jeśli dosięgają Was jakieś mniejsze lub większe smuteczki, to łapcie migiem za pierniczki. Najlepiej te oblane czekoladą – wzrost endorfin gwarantowany!

Piernik jest symbolem ciepła, miłości i wspólnych chwil. Tego życzymy uczniom szkoły w Olesznie, którzy chcieli podzielić się z mieszkańcami gminy Włoszczowa informacją o swoim projekcie. Serdecznie Was pozdrawiamy.

Zobaczcie zdjęcia z akcji w szkole w Olesznie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie