Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Bolesławowi Nidzińskiemu, obrońcy Westerplatte pochodzącemu z Zakrucza

Oprac.: Mateusz Zapart
Odsłonięto tablicę upamiętniającą Bolesława Nidzińskiego, obrońcę Westerplatte pochodzącego z gminy Małogoszcz. Zobacz przebieg uroczystości na kolejnych slajdach
Odsłonięto tablicę upamiętniającą Bolesława Nidzińskiego, obrońcę Westerplatte pochodzącego z gminy Małogoszcz. Zobacz przebieg uroczystości na kolejnych slajdach MiG Małogoszcz
W piątek, 27 października w Szkole Podstawowej w Małogoszczu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej obrońcę Westerplatte pochodzącego z ziemi małogoskiej - Bolesława Nidzińskiego, zmarłego w 1995 roku.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej obrońcy Westerplatte Bolesława Nidzińskiego

Bolesław Nidziński z Zakrucza w gminie Małogoszcz został powołany do czynnej służby wojskowej w wieku 24 lat. Służył w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. 16 marca 1939 roku trafił na Westerplatte jako starszy legionista. 1 lipca, tego samego roku, został awansowany na stopień kaprala.

Podczas walk na Westerplatte pełnił służbę jako celowniczy w wartowni numer 3. Podczas tamtych dramatycznych wydarzeń został ranny. Trafił do szpitala jenieckiego gdzie był operowany. Potem był w obozie jenieckim w Prusach wschodnich, gdzie nauczył się zawodu szewca i poznał miłość swojego życia, przyszłą żonę Zofię Nowicką. Po wojnie w marcu 1945 wrócił z nią do rodzinnego Zakrucza, gdzie wzięli ślub. Stopień podporucznika w stanie spoczynku z pełnym umundurowaniem oficerskim otrzymał dopiero w 1990 roku. Najcenniejszym odznaczeniem jakie otrzymał był Order Virtuti Militari. Zmarł nagle 26 lipca 1995 toku.

Zobaczcie zdjęcia z odsłonięcia tablicy

Poświęconą mu tablicę pamiątkową w Szkole Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 roku odsłonięto podczas pięknej uroczystości w piątek, 27 października. Wydarzenie to uświetniły wnuczki Bolesława, panie Anita Góralska, Monika Anyż oraz Jagoda Czerwińska.

Tablicę poświęcił i pobłogosławił ksiądz Henryk Makuła proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu.

Uczniowie szkoły uczcili bohatera Westerplatte przedstawiając zebranym najważniejsze chwile z jego życia w formie pięknej akademii przygotowanej według scenariusza Magdaleny Wikliny, od wielu lat prowadzącej badania na temat Westerplatczyków związanych z gminą Małogoszcz. Za oprawę muzyczną przedstawienia odpowiadała Urszula Frączek.

Na koniec uroczystości delegacje gości w asyście Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie Bolesława Nidzińskiego, którego mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Małogoszczu.

Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego walczących w obronie Westerplatte, a związanych ziemią małogoska to inicjatywa Tomasza Warzyńskiego Prezesa Stowarzyszenia „Lokalni Patrioci”. Uroczystość odbyła się dzięki współpracy dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu ze stowarzyszeniem oraz z Adamem Pakułą, fundatorem i wykonawcą tej pamiątkowej tablicy.

W uroczystości wzięły udział również rodziny innych żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, związanych z gminą Małogoszcz. Byli to: Juliana Zdeba i Kazimiera Raus – syn i córka Jana Zdeba pochodzącego z Lasochowa oraz Bogusława Szwarc i Halina Skoczek – córki Bolesława Więckowicza pochodzącego z Ludyni, a pochowanego w Kozłowie.

W wydarzeniu udział wzięli także między innymi: Artur Konarski – radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Jakub Mularczyk – inspektor w Referacie Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Paweł Faryna – starosta jędrzejowski, Maria Barańska – wicestarosta, Mariusz Piotrowski - burmistrz Małogoszcza, Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa, Michał Borowski - przewodniczący Rady Miejskiej w Małogoszczu oraz radni: Izabela Maroń i Dariusz Strychalski, major Stanisław Kasza - szef Wydziału Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdroju, Marian Sikorski - przyjaciel Bolesława Nidzińskiego, Marek Godlewski - Kustosz Pamięci Urzędu Miasta w Jędrzejowie, Jarosław Kowalski - prezes Stowarzyszenia Pamięci NZS Ziemi Włoszczowskiej, Anna i Halina Stypuła - Izba Pamięci w Lasochowie, aspirant Marek Żarski - kierownik Komisariatu Policji w Małogoszczu oraz dyrektorzy szkół z gminy Małogoszcz.

Zobaczcie zdjęcia z tej pięknej uroczystości:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie