Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż w czasie doliną rzeki Świśliny w gminie Kunów. Można cofnąć się nawet o 400 milionów lat (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Doktor hab. Anna Fijałkowska- Mader z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Doktor hab. Anna Fijałkowska- Mader z Państwowego Instytutu Geologicznego. Anna Śledzińska
Przewodnik po ścieżce geoedukacyjnej ,,Dolina Świśliny”, został zaprezentowany we wtorek, 23 listopada na spotkaniu w Kunowie. W jego opracowaniu uczestniczyli naukowcy i pasjonaci. To niezbity dowód na to, że dolina rzeki Świśliny, przeppływającej między innymi przez gminę Kunów w powiecie ostrowieckim i część powiatu starachowickiego, to obszar nadal nie do końca zbadany i na pewno niedoceniany.

Wycieczka w prehistorię

Na razie jest przewodnik, wiosną przyszłego roku otwarta ma zostać ścieżka geoedukacyjna "Dolina Świśliny”. To niezwykłe przedsięwzięcie, ukazujące malownicze okolice Dołów Biskupich z nieco innej perspektywy. Spacerując wyznaczoną ścieżką będzie bowiem można przenieść się w czasie i to bardzo daleko.

Gmina Kunów na swoim terenie ma kilka miejsc, które przykuwają uwagę zarówno turystów jak i historyków. Niewątpliwą perełką, choć wciąż mało znaną i niedocenianą, jest dolina rzeki Świśliny. To właśnie tam znajdują się unikatowe na skalę światową odkrywki geologiczne, datowane nawet na 400 milionów lat. Na długości około 3,5 kilometra, na trasie od zapory Wióry w kierunku Witulina, można podziwiać różnorodną budowę geologiczną. Obok skał piaskowych występują tu skały węglanowe oraz dolomity. Zachwycają nie tylko budową geologiczną, ale kolorytem. Na wielu z nich można spotkać odciski zwierząt, które żyły na tym terenie w minionych epokach.
Właśnie te miejsca stały się inspiracją dla grupy naukowców i pasjonatów, którzy zapragnęli pokazać je światu. Najpierw w postaci przewodnika, zaś w przyszłym roku na żywo, na samej ścieżce geoedukacyjnej.

Udział w tworzeniu przewodnika miały Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Kunowie, a także Stowarzyszenie „Witulin nad Świśliną” w Dołach Biskupich.
Jak informuje jego prezes Paweł Gawron, wydanie przewodnika możliwe było dzięki dotacji jakie otrzymało stowarzyszenie ze środków Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w ramach zadania publicznego o nazwie Przewodnik po ścieżce geoedukacyjnej "Dolina Świśliny”.

Przewodnik powstał pod nadzorem naukowym doktor hab. Anny Fijałkowskiej- Mader i Katarzyny Szadkowskiej z Państwowego Instytutu Geologicznego. Pomagał dr hab. Piotr Szrek, zastępca dyrektora do spraw badań i rozwoju Państwowego Instytutu Geologicznego.
- Dolina Świśliny należy do najpiękniejszych dolin regionu świętokrzyskiego, a jednocześnie jest to miejsce najmniej wypromowane- mówiła podczas spotkania w Kunowie doktor Anna Fijałkowska- Mader.- Wszyscy słyszeli o przełomie mąchocickim Lubrzanki, przełomie rzeki Nidy. Mało kto wie, gdzie znajduje się dolina Świśliny. Ten przewodnik ma pomóc ją wypromować, pokazać walory przyrodnicze, geologiczne, historyczne i turystyczne. Wiele uwagi poświęcono w nim kamieniołom w Dołach Biskupich, należącym niegdyś do rodziny Gombrowiczów. To właśnie z surowa wydobywanego w Dołach Biskupich budowano nie tylko nagrobki, ale również gmachy użyteczności publicznej, kościoły, pałace.

Promocja dla gminy

W promocji przewodnika uczestniczyli między innymi posłowie Agata Wojtyszek i Andrzej Kryj oraz burmistrz Kunowa Lech Łodej i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Bek. Wszyscy zgodnie podkreślali, że taka publikacja jest niebywałą okazją do zaprezentowania gminy Kunów i jej okolic szerzej niż tylko w regionie świętokrzyskim.

- Oczywiście nasi mieszkańcy na pewno również odkryją ścieżki i miejsca, o których nie mieli pojęcia. Sama pochodzę z gminy Pawłów, mój tata budował zaporę Wióry, a przyznam, że wiele rzeczy mnie tu zaskoczyło- mówi poseł Agata Wojtyszek.
- Dla naszej gminy to kolejna szansa na promocję- przyznaje burmistrz Lech Łodej.- Wykonaliśmy już wiele inwestycji, które miały pomóc w rozwoju infrastruktury czy ochronie środowiska. Teraz czas na takie projekty, jak choćby oczyszczenie i przygotowanie dla turystów ruin walcowni staszicowkiej w Nietulisku.

Przewodnik wydany ma być również w wersji elektronicznej. Otwarcie ścieżki jest planowane na wiosnę.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie