MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Połączyli siły i stworzyli unikalny świętokrzyski agroprodukt

Marzena Ślusarz
"Karnawał Świętokrzyski" rozpoczęły warsztaty tkackie. Tradycję gminy Bodzentyn prezentowała Agnieszka Nowak w Agroturystyce „Zacisze pod Gołyską” w miejscowości Wzdół Parcele.
"Karnawał Świętokrzyski" rozpoczęły warsztaty tkackie. Tradycję gminy Bodzentyn prezentowała Agnieszka Nowak w Agroturystyce „Zacisze pod Gołyską” w miejscowości Wzdół Parcele. Katarzyna Batko
Kilka gospodarstw agroturystycznych z naszego regionu pod batutą Świętokrzyskiej Federacji Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej zorganizowało wspólnie dla gości wydarzenie "Karnawał Świętokrzyski". To pierwszy w województwie sieciowy produkt turystyczny. Impreza, która miała miejsce w ostatnią sobotę, okazała się sukcesem i będzie powtarzana cyklicznie.

Do tej pory agroturystyka województwa świętokrzyskiego nie miała łączącego gospodarstwa agroturystyczne wspólnego produktu sieciowego. - Podobne działania są już prowadzone w innych regionach kraju, jednak nasze agrogospodarstwa na tak znaczną skalę nie współpracowały ze sobą. Wiadomo, że samo czyste powietrze do promocji już nie wystarczy, trzeba mieć coś, co przyciągnie gości, agrogospodarstwa w pojedynkę nie zdziałają tyle, co wspólnie. Naszym zamiarem było więc opracować pomysł, który angażowałby do pracy przy nim kilka różnych agroturystyk, wsparłby ich promocyjnie, a także stanowiłby doskonałą formę rozrywki dla turystów, co za tym idzie przyciągnąłby ich do nas - wyjaśnia Ewa Borycka, wiceprezes Świętokrzyskiej Federacji Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej "Ziemia Świętokrzyska". Jak relacjonuje, dzięki dotacjom z  funduszy szwajcarskich w ramach projektu "Agroturystyka świętokrzyska z tradycją do przyszłości" zorganizowane zostały warsztaty dla właścicieli agroturystyk. - Koniec końcem, zaangażowali się mocno w przygotowanie nowego produktu turystycznego i są autorami pomysłu, który zyskał nazwę "Karnawał Świętokrzyski" - relacjonuje Ewa Borycka. W sobotę w gminach Bodzentyn, Górno i Nowa Słupia w powiecie kieleckim odbyła się wielka premiera.

Połączyli siły i stworzyli unikalny świętokrzyski agroprodukt

Turystki chętnie próbowały sił w tkactwie. (fot. Katarzyna Batko)

 

Najpierw goście zawitali na warsztaty tkackie w Bodzentynie, gdzie w agroturystykach „Lniana Ostoja” i „Zacisze pod Gołyską” obserwowali, jak dawniej powstawała tkanina. W Krajnie Pierwszym „Agroturystyka Na wzgórzu”  zorganizowała warsztaty mydlane, a później po pięknych okolicach Gór Świętokrzyskich w Dębnie mknął kulig z pochodniami, finiszujący ogniskiem i muzyką.

 

Połączyli siły i stworzyli unikalny świętokrzyski agroprodukt

Zajmujące dla gości okazały się także warsztaty „Mydlane szaleństwa – wyczaruj karnawałowe mydło”  w „Agroturystyce Na wzgórzu” w Krajnie Pierwszym w gminie Górno. Prowadziła je właścicielka Sabina Skiba.  (fot. Katarzyna Batko)

 

Połączyli siły i stworzyli unikalny świętokrzyski agroprodukt

Karnawałowa zabawa w Gospodarstwie Agroturystycznym "Wiśniowe Wzgórze" w Dębnie w gminie Nowa Słupia. Były nawet tańce na ławach. (fot. Katarzyna Batko)

Na koniec intensywnego dnia Gospodarstwo Agroturystyczne "Wiśniowe Wzgórze" w Dębnie zorganizowało karnawałową zabawę przy oberkach, polkach i mazurkach, grał zespół pieśni i tańca „Furmani” z Gminy Bodzentyn. Chętni uczyli się ludowych tańców. Poczęstunek tradycyjnych regionalnych potraw przygotowały gospodynie gospodarstw agroturystycznych.

 

Połączyli siły i stworzyli unikalny świętokrzyski agroprodukt

Zagrał zespół pieśni i tańca „Furmani” z Gminy Bodzentyn. (fot. Katarzyna Batko)

- Była to prawdziwa tradycyjna świętokrzyska zabawa, goście poznali dawne tradycje regionu, a przy tym świetnie się bawili. Udało nam się zorganizować tańce na ławach, takie, jak miały miejsce przed dekadami, parom się to bardzo spodobało. Tańczyli oberka i na szczęście nie spadli - opowiada wiceprezes.

 

Połączyli siły i stworzyli unikalny świętokrzyski agroprodukt

Zabawa była znakomita. (fot. Katarzyna Batko)

 

Właściciele agroturystyk wraz z liderką projektu Katarzyną Batko, która zawodowo zajmuje się promocją turystyczną, mają się wkrótce spotkać i podsumować wydarzenie. - Jesteśmy zadowoleni z efektów już teraz, choć należy przyjrzeć się dobrze całemu działaniu, poprawić i dopracować niedociągnięcia. Kolejne takie wydarzenie planujemy na maj. Na pewno będą warsztaty tkackie, będzie potańcówka i prezentacja aktualnych prac polowych. Wszystko po to, by dorośli i dzieci mogli poznać życie na wsi, tradycje świętokrzyskie i przy okazji skorzystali z rozrywki - podsumowuje Ewa Borycka.  

 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie