Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Irena Szewińska, miała 72 lata. To legendarna polska sportsmenka

Stanisław Wróbel
W piątek późnym wieczorem zmarła Irena Szewińska, legendarna polska sportsmenka. Miała 72 lata.

Irena Szewińska była siedmiokrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich - zdobyła 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy - 10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali. Specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. W czasie kariery 10 razy biła rekord świata.

Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich.

Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie Przeglądu Sportowego i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.

Po zakończeniu kariery działała w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Matka Andrzeja Szewińskiego znanego siatkarza, potem senatora obecnie wiceprezydenta Częstochowy. Drugi syn Jarosław jest informatykiem. Jej mężem był Janusz Szewiński, też lekkoatleta - biegał 400 metrów przez płotki, potem był znanym fotografem.

Irena Szewińska zmarła w sobotę, 29 czerwca, około godziny 23.30 w Warszawie. Przebywała w szpitalu przy ulicy Szaserów. Polska olimpijka od dłuższego czasu zmagała się z chorobą.

Irena Kirszenstein-Szewińska urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie, dzisiejszym Petersburgu w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec, Jakub Gustaw Kirszenstein żyjący w latach 1919−2002 był inżynierem akustykiem i pochodził z Warszawy, natomiast matka, Eugenia z domu Rafalska żyjąca w latach 1922−1996, z Kijowa. Rodzice poznali się w Uzbekistanie, dokąd w 1941 ewakuowano kijowskie zakłady, w których pracowała matka Ireny, a także leningradzki instytut, w którym studiował jej ojciec. W 1947 Kirszensteinowie wraz z córką osiedlili się w Warszawie. W 1953 jej rodzice rozwiedli się, a Irena zamieszkała z matką w Warszawie.

Lekkoatletykę zaczęła uprawiać jesienią 1960, mając 14 lat, w grupie uczniów Szkoły Podstawowej numer 37 w Warszawie, potem była w Polonii Warszawa. W 1962 zdobyła w Łodzi pierwsze medale mistrzostw Polski młodzików. Pierwsze międzynarodowe sukcesy odniosła już w 1964 – podczas rozgrywanych w Warszawie europejskich igrzysk juniorów (późniejsze mistrzostwa Europy juniorów) zdobyła trzy złote medale wygrywając bieg na 200 metrów i skok w dal oraz wraz z koleżankami w biegu rozstawnym na 4 × 100 metrów. Miesiąc później na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła srebrne medale w skoku w dal i biegu na 200 metrów, a wraz z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską poprawiając rekord świata (czasem 43,69) zdobyła złoto w sztafecie sprinterskiej. Tak rozpoczęła się jej wielka kariera.

Była absolwentką XXXVII Liceum Ogólnokształcącego imienia Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (1970, specjalizacja: ekonomia transportu).

Zobacz występ Ireny Szewińskiej z 1977 r.

ZOBACZ TAKŻE:
Irena Szewińska w lutym 2018 roku: Mamy jeszcze szanse medalowe, na rozliczenia przyjdzie czas po igrzyskach

Irena Szewińska w styczniu 2016: Na igrzyskach w Rio liczę na więcej niż 10 medali

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]





Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ






Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!




TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy





To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!




Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie