Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowe dożynki w Końskich na szkolnym placu. Były swojskie jadło, ludowa muzyka i wiele więcej. Zobacz zdjęcia

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Za nami powiatowe dożynki w Końskich. Więcej na kolejnych slajdach >>>
Za nami powiatowe dożynki w Końskich. Więcej na kolejnych slajdach >>>Marzena Kądziela
Przekazanie chleba z tegorocznej mąki staroście koneckiemu, wybór dożynkowego wieńca, muzyka i swojskie jadło były elementami dożynek powiatowych, które odbywały się w sobotnie popołudnie na boisku sportowym Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Na święcie rolników obecnych było wielu polityków. Zobaczcie zdjęcia.

Dożynki powiatowe 2023 w Końskich

Dożynki powiatowe rozpoczęła msza święta polowa odprawiana przez księdza dziekana, proboszcza parafii św. Mikołaja w Końskich, Jacka Wieczorka. Święto poprowadzili dyrektor ZSP nr 1, Beata Jakubowska i naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego, Krzysztof Stachera. To oni przedstawili tegorocznych starostów dożynkowych, którymi byli: Justyna Rupniewska i Jarosław Kaczmerk.

Staroście koneckiemu, Grzegorzowi Piecowi, przekazano chleb upieczony z tegorocznej mąki. Chleb przekazano wszystkim gościom spotkania.

Potem nastąpiło powitanie gości, wśród których znaleźli się między innymi: senator Jacek Włosowicz; posłowie Agata Wojtyszek, Adam Cyrański i Mariusz Gosek; przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk; członek zarządu województwa, Tomasz Jamka; samorządowcy z powiatu koneckiego; szefowie służb mundurowych i wielu innych. Goście życzyli rolnikom dobrych plonów, a uczestnikom dożynek świetnej zabawy.

Zobacz zdjęcia:

Przed sceną prezentowały się wieńce dożynkowe. Niestety, powiatowy konkurs „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy” nie cieszył się popularnością, bo przystąpiło do niego zaledwie sześć kół czy stowarzyszeń. Komisja konkursowa pod przewodnictwem doktora Macieja Chłopka zdecydowała, że nasz powiat na dożynkach wojewódzkich reprezentować będzie wieniec z Czerwonej Woli w gminie Słupia Konecka.

Obecne na dożynkach były stoiska: Koło Gospodyń Wiejskich Wąsowianki z gminy Fałków; KGW Wolanki z Woli Szkuckiej w gminie Fałków; sołectwo Modliszewice z gminy Końskie; Czerwona Wola z gminy Słupia Konecka. Oprócz tego były namioty między innymi policji i Lasów Państwowych.

Na scenie występowali: zespół Rogowianka, solista ludowy Bogusław Kuśmierczyk z akompaniamentem akordeonisty Jana Bukłada, Zespół Królewiaczki i Kapela Stąporkowska.

Zobacz zdjęcia:

Kim są starostowie koneckich dożynek powiatowych?

Justyna Rupniewska ze Sworzyc w gminie Końskie założyła pierwszą w Polsce Powiatową Radę Kół Gospodyń Wiejskich. Jest członkinią Rady Kobiet przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zastępcą przewodniczącej Rady Kobiet w Rolnictwie przy minister Annie Gembickiej. Pani Justyna jest inicjatorką spotkań, szkoleń, wyjazdów integracyjnych Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji pozarządowych. Ukończyła historię na Uniwersytecie Łódzkim.

Jarosław Kaczmarek to rolnik z gminy Słupia Konecka. Prowadzi gospodarstwo wraz z żoną Elżbietą i synem Bartoszem specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Jest członkiem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej i wielu organizacji rolniczych. Zasiada między innymi w radzie nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie, pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady gminy w Słupi Koneckiej.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie