Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał niezwykły film o Górach Pieprzowych. Premiera w sandomierskim „Rolniku” w piątek, 6 października

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Góry Pieprzowe, jedna z największych atrakcji Sandomierza i regionu zostały uwiecznione na taśmie filmowej. Film jest dokumentem przyrodniczo – edukacyjnym pokazującym unikatowe i niepowtarzalne walony Gór Pieprzowych. Pomysłodawcą są mieszkańcy zrzeszeni we Wspólnocie Gór Pieprzowych Kamień Plebański w Sandomierzu.

Powstał niezwykły film o Górach Pieprzowych

O pomyśle nakręcenia filmu o popularnie nazywanych „Pieprzówkach” mówi Marek Strugała - prezes Wspólnoty Gór Pieprzowych Kamień Plebański w Sandomierzu. - Wiele pomysłów było już na temat promocję Gór Pieprzowych, dlatego gdy formalnie został uregulowany status Wspólnoty Gór Pieprzowych Kamień Plebański w Sandomierzu podjęliśmy stosowne działania, aby nakręcić o górach film – mówi Marek Strugała. - Żyjemy w olśniewająco pięknym terenie i bogatych przyrodniczo górach Pieprzowych. Jednak, aby ten teren chronić a zarazem udostępnić wszystkim to wyjątkowe miejsce bez uszczerbku dla gór i pokazać co jest tu cenne, potrzeba było dużych finansowych nakładów - dodaje.

Pomysłodawcy postanowili aplikować o fundusze na realizację pomysłu. Jeszcze w ubiegłym roku prezes Marek Strugała złożył kilka wniosków. Pojawił się konkurs na film. Wniosek został zaakceptowany i dofinansowany z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach kwotą 15 tysięcy złotych co stanowiło 70 procent kosztu produkcji filmu.

Pozostała kwota 23 procent to darowizna od sympatyków stowarzyszenia i przyjaciół. Z pomocą przyszedł poseł Marek Kwitek, Anna Glibowska, Waldemar, Maruszczak, Jan Mączka, Krzysztof Kandefer, Krzysztof Szatan, Mariusz Prezgot, Marcin Świerkula i Marek Strugała.

Swój wkład w powstanie filmu miała także sama Wspólnota Gór Pieprzowych Kamień Plebański w Sandomierzu, która zabezpieczyła 7 procent brakującej kwoty.

Zobacz zdjęcia z Gór Pieprzowych

Film posiada wartościowy walor dokumentalno - edukacyjny, przybliżający ludziom obraz Gór Pieprzowych i stanowi prawdziwą wartość edukacyjną dla przyszłych pokoleń. Pokazuje góry na przestrzeni czterech pór roku. - Myślę, że ten film dorzuci ziarenko do dyskusji w relacji człowiek – natura, aby zobaczyć, że warto tę przyrodę chronić – przekonuje Marek Strugała. - Niekiedy nie doceniamy tego, gdzie mieszkamy i co mamy wokół siebie. Góry Pieprzowe są unikatowym miejscem i myślę, że są bankiem genów., bogactwem, z którego możemy czerpać my wszyscy, ale i nasze przyszłe pokolenia.

Film realizowała firma z Opatowa wybrana w konkursie ofert na podstawie scenariusza, który Marek Strugała napisał, z lektorem pełniącym rolę przewodnika po kolejnych kadrach filmu na przestrzeni wszystkich pór roku. Lektor przybliży historię powstania gór, zwróci uwagę na porastającą teren cenną roślinność, powie jaki jest stan ich zachowania oraz co potrzeba zrobić, aby góry zachować. Film będzie mieć od 30 do 45 minut długości i będzie udostępniany szkołom i przedszkolom.

Film to również doskonała reklama naszego regionu. - Mamy nadzieję, że nasz film uzmysłowi jego mieszkańcom, w jak wyjątkowym miejscu żyją i ludziom w ogóle - jak wielki mają wpływ na otoczenie- dodaje Marek Strugała. - Kto wie, może dorzucimy małe ziarno do dyskusji na temat zachowania harmonii w relacji „człowiek-natura”. Film będzie promował także Sandomierz i województwo świętokrzyskie

Premiera filmu z udziałem pomysłodawców i osób, które przyczyniły się do jego powstania odbędzie się w najbliższy piątek, 6 października o godzinie 11.15 w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.
Miejska premiera filmu w Ratuszu planowana jest po 20 października

Góry Pieprzowe nazywane też „Pieprzówkami” odsłaniają bardzo stare skały kambryjskie liczące 500 milionów lat. Jest to jedyne tego typu odsłonięcie w Europie. Na odcinku około 1 kilometra m w stromej, wysokiej miejscami na 60 m krawędzi doliny Wisły ciągną się wychodnie iłołupków kambryjskich, poprzecinane siecią spękań i dolinek denudacyjnych. Większość obszaru pokrywa warstwa lessu.

Góry Pieprzowe są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Chronione są tu także zespoły roślinności stepowej takiej jak: wisienka karłowata, ostnica włosowata czy też przetacznik siwy. Jest to jedyne w Polsce miejsce występowania krwawnika szczecinolistnego. Osobliwością są skupiska 15 gatunków dzikiej róży, z których najrzadszą jest Rosa Wagae. Jest to także ewenement w skali europejskiej. W Pieprzówkach żyją również rzadkie gatunki owadów.

Góry Pieprzowe stanowią fantastyczny punkt widokowy. Rozciąga się z nich piękny widok na Sandomierską Starówkę. W kierunkach południowych na linii horyzontu rysuje się drzewostan Puszczy Sandomierskiej. Niekiedy podczas dobrej pogody z „Pieprzówek” można dostrzec obiekty w odległości nawet ok. 50 km. Najłatwiej do Pieprzówek dojść wałem wiślanym lub ulicą Błonie.

Zobacz zdjęcia z Gór Pieprzowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie