MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na tegoroczne Świętokrzyskie Potrawy Świąteczne - spróbuj!

/ps/
Zwycięski karp nafaszerowany kaszą i grzybami.
Zwycięski karp nafaszerowany kaszą i grzybami. D. Łukasik
Podajemy przepisy dań, które zajęły trzy najlepsze miejsca w konkursie wojewody świętokrzyskiego na "Świętokrzyską Potrawę Świąteczną". Pierwsze miejsce zajął karp feszerowany kaszą gryczaną i grzybami, drugie - barszcz wigilijny postny z kruchymi pierożkami, i trzecie - grycoki.
Kruche pierożki do barszczu czerwonego.
Kruche pierożki do barszczu czerwonego.

Kruche pierożki do barszczu czerwonego.

Karp faszerowany z kaszą gryczaną i grzybami, według przepisu Anny Paluch z Koprzywnicy
Składniki:
1,3 kg karpia, 15 dkg kaszy gryczanej, 10 dkg suszonych prawdziwków, 2 cebule, 2 łyżki masła, 2 żółtka, 130 ml śmietany, sól, pieprz, kilka łyżek bulionu
Sposób wykonania:
Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, pokroić w paski. Karpia obrać, nie odcinając głowy i natrzeć solą. Kaszę zalac szklanką wrzątku, dodać sól, łyżkę masła i ugotować. Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na maśle, dodać grzyby i całość podsmażyć. Wymieszać z kaszą doprawić solą i pieprzem. Gdy farsz przestygnie połączyć go z żółtkami. Doprawionym nadzieniem nafaszerować rybę, zszyć, ułożyć w brytfance. Podlać resztą stopionego masła i 2 łyżkami wody. Piec 50 minut w temperaturze 180 stopni, podlewać powstałym tłuszczem. Karpia przełożyć na półmisek i polać przygotowanym sosem. Sos z pieczenia połączyć z bulionem, zaprawic 150 ml śmietany i szybko zagotować.

Grycoki według przepisu Zespołu Obrzędowego "Kowalanki"
Składniki:
Ciasto: 1 kg maki pszennej, ciepła woda. Farsz: 1 szklanka kaszy gryczanej, 2 łyżki masła, 10 dkg borowików suszonych, 1 mała cebula, sól, pieprz, olej
Sposób wykonania:
Grzyby namoczyć w ciepłej wodzie, odlać ją i gotować w nowej wodzie przez 15 minut. Odsączyć borowiki zostawiając wodę i w tej wodzie ugotować kaszę z dodatkiem soli, masła. Pokroić cebulę w kostkę, usmażyć na złoty kolor. Borowiki razem z cebulą przepuścić przez maszynkę. Dobrze wymieszać z kaszą gryczaną, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Z mąki i ciepłej wody zagnieść elastyczne ciasto, rozwałkować i wyciąć kółka. Nadzienie zawinąć w dwa kółka z ciasta. Gotować około 5, 6 minut w gotującej wodzie z dodatkiem oleju i soli. Podawać z usmażoną cebulką, lub tartą bułką zarumienioną na maśle.

Barszcz wigilijny postny z kruchymi pierożkami według Barbary Jasińskiej z Łącznej
Składniki dla 6 osób:
Na wywar warzywny: 2 litry wody, seler, pietruszka, marchew, pory, 1 cebula, 3 ziarna ziela angielskiego, mały kawałek liścia laurowego, 4 obrane i pokrojone na cienkie plastry czerwone buraki. Na wywar grzybowy: 8 dkg grzybów suszonych, pół litra wody. Na ciasto: 30 dkg mąki 15 dkg masła, 2 jajka, 1 łyżka śmietany, pół łyżki soli.
Sposób wykonania:
Przygotowujemy wywary: jeden warzywny z powyższych składników i kolejny grzybowy. Obaw wywary przelewamy przez sitko i łączymy. Dodajemy kwas buraczany. Barszcz podgrzewamy do momentu wrzenia, lecz nie gotujemy. Doprawiamy według upodobań: solą, cukrem, sokiem z cytryny, pieprzem ziołowym. Składniki na ciasto łączymy, siekając nożem, a następnie szybko zagniatamy ciasto. Odstawiamy na chwilę do chłodnego miejsca. Cienko rozwałkowujemy, wycinamy szklanką kółka, nakładamy farsz grzybowy i lepimy pierożki. Układamy na blasze i pieczemy w piekarniku na złoty kolor.

Grycoki
Grycoki

Grycoki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie