Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont pomnika Republiki Pińczowskiej w Kozubowie zakończony

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Otwarcie pomnika Republiki Pińczowskiej po remoncie.
Otwarcie pomnika Republiki Pińczowskiej po remoncie. archiwum gminy
W czwartek, 21 marca, otwarto wyremontowany pomnik Republiki Pińczowskiej w Pińczowie. To ważne miejsce, jeśli chodzi o miejsca pamięci na Ponidziu.

Uroczyste odsłonięcie odnowionego miejsca pamięci zainicjowano spotkaniem w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, gdzie zebrani wysłuchali dwóch okolicznościowych wykładów. Profesor Andrzej Kozera opowiedział o działalności ruchu oporu na Ponidziu podczas II wojny światowej, z kolei prowadząca spotkanie Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, przytoczyła historię pomnika Republiki Pińczowskiej w Kozubowie.

Druga część uroczystości odbyła się już na miejscu zakończonej inwestycji. Pomnik Republiki Pińczowskiej w Kozubowie jest ważnym miejscem dla każdego mieszkańca Pińczowa i całego regionu.

24 lipca 1944
Latem 1944 roku wyzwolony został spod okupacji niemieckiej spory obszar Ponidzia wraz z terenami przyległymi. Dokonali tego partyzanci Armi Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej, którzy zaaranżowali tam polską administrację. Powstała Republika Pińczowska. Istniała do połowy sierpnia. Zlikwidowana wskutek natarcia przeważających sił niemieckich. Tereny te zostały ostatecznie odbite z rąk niemieckich w wyniku ofensywy wojsk radzieckich w styczniu 1945 roku.

- Dbałość o takie miejsca to nasza powinność – mówił Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów do zgromadzonych gości.

W ceremonii odsłonięcia pomnika uczestniczyli także: przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie Zdzisław Woźniak, wiceprzewodniczący Kazimierz Klasiński, radny Powiatu Pińczowskiego, prezes Wodociągów Pińczowskich Andrzej Głogowiec, radni Rady Miejskiej w Pińczowie, wiceburmistrz Beata Kita, sekretarz Miasta i Gminy Pińczów Marcin Kozłowski, skarbnik Mirosława Wiśniewska, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Michał Ryk, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Agnieszka Kucybała, służby mundurowe Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Zakładu Karnego w Pińczowie, regionaliści i lokalni patrioci, pracownicy Urzędu Miejskiego w Pińczowie, przedstawiciele Fundacji Ekorozwój Ponidzia, sołtysi i mieszkańcy. Odnowione miejsce poświęcił dziekan Dekanatu Pińczowskiego, ksiądz Stanisław Kudełka, a piękną, patriotyczną oprawę wydarzenia przygotowali strzelcy ze Związku Strzeleckiego Niepodległość w Pińczowie. Przecięcie wstęgi i złożenie kwiatów zakończyło uroczystości.

Prace remontowe przy pomniku Republiki Pińczowskiej i jego otoczeniu rozpoczęły się w maju ubiegłego roku. Kosztowały 386 tysięcy 908 złotych i sfinansowane zostały z unijnych dotacji pozyskanych przez Fundację Ekorozwój Ponidzia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Lokalnej Grupy Działania "Ponidzie".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie