Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Jedliczka starostą Dożynek Gminy Włoszczowa 2023. Poznajcie go. Zobaczcie zdjęcia

Iwona Boratyn
Robert Jedliczka - znany w Polsce hodowca koni, rolnik i pasjonat historii - będzie starostą Gminnych Dożynek 2023 we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Robert Jedliczka - znany w Polsce hodowca koni, rolnik i pasjonat historii - będzie starostą Gminnych Dożynek 2023 we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>archiwum prywatne
Robert Jedliczka z Włoszczowy będzie starostą Gminnego Święta Plonów 2023. Jest znanym w Polsce hodowcą koni, rolnikiem i pasjonatem historii. Dożynki Gminy Włoszczowa odbędą się w niedzielę, 13 sierpnia.

Robert Jedliczka urodził się w 1968 roku we Włoszczowie. Absolwent włoszczowskiego Technikum Rolniczego. Wnuk Zygmunta i Heleny Jedliczków (dziadek był leśniczym w Lasocinie w powiedzie opatowskim, należał do Armii Krajowej pseudonim „Harnaś” i w jego leśniczówce chronili się partyzanci). Zygmunt Jedliczka pod koniec 1939 roku pomógł ukryć się przed niemiecką obławą 80-osobowemu oddziałowi konnemu majora Henryka Dobrzańskiego, słynnego „Hubala”. Robert to prawnuk Sergiusza Niemojewskiego.

Robert Jedliczka. Rolnik, pasjonat rekonstrukcji historycznych, miłośnik koni (prezes Staropolskiego Związku Hodowców Koni w Kielcach) i myślistwa. Od 2015 roku na jego włościach działa Fundacja „Folwark Podzamcze" - organizator Hubertusa Ziemiańskiego.

Fundacja „Folwark Podzamcze” to organizacja, której nazwa nawiązuje do historycznego określenia majątku ziemskiego na włoszczowskim Podzamczu. Folwark Podzamcze przez pięć wieków był miejscem mającym dla Włoszczowy i jej okolic ogromne znaczenie społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Przywrócenie tej dawnej roli Podzamcza stało się jednym z największych marzeń rodziny Jedliczków. Fundacja dąży także do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miasta i regionu oraz jego rozwoju w oparciu o historię i piękno przyrody. Hubertus Ziemiański to wydarzenie, które nawiązuje do tradycji polowań z przełomu XIX i XX wieku, organizowanych na Podzamczu. Stanisława Niemojewskiego nazywano atamanem i jeźdźcem nad jeźdźcami, Sergiusz był mistrzem w biegach myśliwskich i urządzał sławne polowania, a Konrad należał do najlepszych strzelców Rzeczypospolitej. Niemojewscy herbu Wieruszowa odegrali ważną rolę w historii Włoszczowy i okolic. Ród wziął początek w I połowie XVIII wieku w Wielkopolsce od Antoniego Niemojewskiego. Tadeuszowi Jedliczce, ojcu Roberta, udało mu się zachować Podzamcze, któremu poświęcił niemal całe swoje życie, co było naprawdę bardzo trudne w PRL -u.

Gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę koni (ma ich około 50) i produkcję roślinną Robert Jedliczka prowadzi razem z żoną Agatą. Pasje rodziców podzielają dzieci - synowie Tadeusz i Hubert oraz córka Helenka.

Zobaczcie zdjęcia

Zobaczcie program Gminnego Święta Plonów 2023 we Włoszczowie

Zobaczcie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie