MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośliny na taras – kwieciste pnącza, zioła, owoce i warzywa

Marzena Ślusarz
Alicja Przygoda, sprzedawca w ACM Agrocentrum i pasjonatka, prezentuje Dipladenię sundavillę. Ten kwiat świetnie rośnie i pięknie kwitnie w słonecznych, ciepłych oraz zacisznych miejscach. Dobrze znosi suszę.
Alicja Przygoda, sprzedawca w ACM Agrocentrum i pasjonatka, prezentuje Dipladenię sundavillę. Ten kwiat świetnie rośnie i pięknie kwitnie w słonecznych, ciepłych oraz zacisznych miejscach. Dobrze znosi suszę. Aleksander Piekarski
Z tarasu można uczynić małą zieloną krainę. Prezentujemy kwiaty, owoce, zioła i... warzywa, jakie z powodzeniem można tu uprawiać. Furorę robi pomidoro – ziemniak.

 

Bogactwo i różnorodność roślin na taras wręcz przyprawia o zawrót głowy. Hodować możemy kwiaty, pnącza, zioła, owoce, a nawet warzywa!  - Zacznijmy od upiększenia. Najpopularniejsze w tym sezonie są Clematisy tarasowe Poulsen oraz Dipladenie, nazywane także Mandewillami w odmianie Sundaville - mówi Alicja Przygoda. - Obydwie rośliny to pnącza lubiące słońce, ale nie ostre. Dobrze czują się też w półcieniu, wymagają około 10-litrowych donic.

 

Do ich uprawy dobrze jest zastosować ziemię ogrodową i nawóz do powojników - zaznacza ekspert ACM Agrocentrum. Jak wyjaśnia, pnącza Clematisu osiągają długość od pół do półtora metra. „Gwieździste” kwiaty latem niemal obsypują całą roślinę. - Z  kolei Dipladenia Sundaville rozrasta się do wysokości około jednego metra. Tak jak Clematis potrzebuje podpory - mówi sprzedawczyni.  - To roślina, która dobrze znosi suszę, nie lubi nadmiernej wilgoci, należy ją podlewać regularnie i z umiarem - podpowiada Alicja Przygoda. Duże, dzwonkowate kwiaty w kolorach białych, czerwonych bądź różowych ozdabiają taras aż do października. Na tarasie czy balkonie świetnie się prezentuje także hibiskus. - Kwiaty w zależności od odmiany osiągają wielkość nawet 30 centymetrów, zdecydowanie budzą zachwyt. Lubi słońce, kwitnie w kolorach różowym, czerwonym, żółtym i pomarańczowym. Rośliny można przetrzymać w domu na następny sezon - mówi.

 

Smaki pod ręką   

 

Okazuje się, że taras może pełnić rolę przydomowej grządki. W donicach na podłodze możemy posadzić ogórki, paprykę, pomidory. - Szczególnie popularne  są koktajlowe odmiany pomidorków. Koraliki  mają nie tylko czerwone, ale także żółte bądź pomarańczowe kolory - tłumaczy Alicja Przygoda. Wielkim powodzeniem cieszą się także truskawki i poziomki uprawiane w doniczkach wiszących. - Na zwisających do długości około 70 cm pędach owoce pojawiają się nawet do jesieni - zaznacza pani ekspert. -_Co ciekawe, udaje się na tarasie w donicach hodować nawet drzewka owocowe, jak jabłonie i śliwy kolumnowe oraz brzoskwinie karłowate. Absolutną nowością są pomidoro - ziemniaki Tam-Tato, czyli pomidor szczepiony na ziemniaku. Latem zjadamy u mamy smakowite pomidorki, a jesienią robimy doniczkowe wykopki.

 

Pachnące zioła do kuchni 

 

Warto wygospodarować miejsce na  zioła. Oregano, hyzop lekarski, kacanka włoska, szałwia, tymianek - nawet cytrynowy, mięta dadzą przyjemny  zapach i przydadzą się w kuchni, do drinków czy na grillu.

 

Przy wyborze roślin na taras warto zwrócić uwagę na zioła,  i przyprawy, które nie tylko upiększą barwami, urozmaicą zapachami, ale także znajdą wiele zastosowań w kuchni, do przyrządzania drinków czy przy grillu.

 Warunki dla aromatycznych ziół. Najważniejsze to chronić zioła od samochodowych spalin. Jeśli mamy taras blisko ulicy, spaliny mogą skazić listki. Wybierajmy ziemię uniwersalną o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru. Co ważne, zioła wymagają usytuowania w miejscu nasłonecznionym i dość intensywnego podlewania i przycinania (lepsze krzewienie się roślin), nie możemy więc dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas silnych upałów zalecane jest podlewanie codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia. Można nawozić kompostem, ale nie jest to konieczne.  Zioła można łączyć w różne kompozycje, jedynie miętę pieprzową należy sadzić osobno - zapach łatwo przenika do sąsiadów.

 Odstraszą insekty.  Bazylia, lawenda, plektrantus, pelargonia skutecznie odstraszą komary. Na te i inne insekty  podziała drzewko Katalpa. Jego woń przegoni wszelkie niechciane   owady, a duże liście i kwiaty przyozdobią otoczenie. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie