Ruszyło wielkie świętokrzyskie pływanie. Buska Unia na podium

ALI
Pływaków buskiej Unii prowadził trener Adrian Szumilas. As atutowy ekipy - Jan Lis (drugi z lewej) wygrał wyścig na 200 metrów stylem klasycznym. Unia Busko-Zdrój
Świętokrzyski sezon pływacki rozpoczął się w Busku-Zdroju. W pierwszych w tym roku zawodach ligowych - na krytym basenie przy ulicy Grotta - startowało ponad 160 zawodniczek i zawodników. Dobrze spisali się gospodarze - reprezentanci buskiego klubu MUKS Unia kilka razy stawali na podium.

W marcowej inauguracji 17. edycji Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej rywalizowali zawodnicy w wieku 12 lat i starsi, z klubów: z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Sandomierza, Staszowa, Buska-Zdroju. Zmagania pływaków oglądali także starosta Jerzy Kolarz, wiceburmistrz Henryk Radosz.

Buska Unia wystawiła mocną, 17-osobową ekipę. Najlepiej spisał się lider drużyny Jan Lis - w kategorii wiekowej 14-latków wygrał wyścig na 200 stylem klasycznym, był też trzeci na 400 metrów kraulem.

W rywalizacji 13-latków Kacper Stępień zajął drugie miejsce na 200 metrów klasykiem oraz trzecie na 100 metrów stylem zmiennym. Udanie zadebiutowali w "dużej lidze" najmłodsi, 12-latkowie - na podium stanęli Bartosz Gluzicki i Mieszko Papier. Ponadto trzecią lokatę zajęła sztafeta chłopców 4x50 metrów stylem zmiennym.

Dobre występy ma też na koncie Hubert Tomczyk, który był dwukrotnie czwarty: na 100 metrów stylem grzbietowym i 100 metrów zmiennym 14-latków. W kategorii open Maria Rusak zajęła szóstą lokatę na 100 metrów grzbietem.

W rankingu drużynowym, pierwszą rundę XVII Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej wygrał faworyt - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Miejsca drugie i trzecie zajęły Barakuda Starachowice i Salos Cortile Kielce.