Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami Kargula i Pawlaka w Tokarni! Słynną wieś i płot z "Samych Swoich. Początek" można oglądać w Parku Etnograficznym

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 12 lat
"Kargul, podejdź no do płota, jako i ja podchodzę" - tę kwestię znają chyba wszyscy. Tak się składa, że do słynnego "płota" podejść może każdy z nas, ponieważ stoi on w Parku Etnograficznym w podkieleckiej Tokarni. Ten element scenografii pozostał po zdjęciach do prequela kultowej trylogii - "Sami Swoi Początek". To jednak nie wszystko. Zobaczcie, jak wygląda wieś Krużewniki, w którą zmieniła się Tokarnia.

Śladami Kargula i Pawlaka! Słynną wieś i płot z "Samych Swoich. Początek" można oglądać w Parku Etnograficznym

W Tokarni powstawał prequel „Samych Swoich”. Co to oznacza? To film opowiadający wydarzenia wcześniejsze niż opisane w pierwowzorze. Prequele powstają zazwyczaj później niż oryginalne dzieła i często wyjaśniają wątki oraz zdarzenia, o których opowiadała główna część.

W nowym filmie w reżyserii Artura Żmijewskiego możemy obejrzeć losy znanych już nam bohaterów, ale w znacznie młodszym wieku. Adam Bobik wciela się w rolę młodego Pawlaka, natomiast Karol Dziuba w Kargula. W nowej części filmu zobaczymy między innymi Annę Dymną (która grała również w poprzednich częściach), Zbigniewa Zamachowskiego, Mirosława Bakę, Wojciecha Malajkata, Adama Ferencego i Paulinę Gałązkę. Obsada jest więc znakomita. Scenariusz do filmu napisał Andrzej Mularczyk, ten sam, który pisał scenariusze do kultowej trylogii.

Film miał dwie premiery - kielecką oraz ogólnopolską. Gdy tylko wszedł do kin, odniósł frekwencyjny sukces, ponieważ w jeden weekend obejrzało go ponad 220 tysięcy osób.

Dla tych, którzy chcieliby przeżyć przygodę niczym z Krużewników, Park Etnograficzny w Tokarni stoi otworem. Można się tu przejść śladami Kargula i Pawlaka. - Zapraszamy wszystkich Państwa do skansenu w Tokarni, gdzie pozostawione zostały rekwizyty po planie tego filmu. To między innymi słynny płot Kargula i Pawlaka dzielący dwie posesje. To oczywiście płot, przy którym były liczne kłótnie, ale to warto obejrzeć w kinie. Pozostawione zostało również drzewo zasadzone specjalnie na potrzeby tej produkcji filmowej. To na nim zalęgły się pszczoły będące źródłem jednego z konfliktów. Od maja planujemy także specjalną wystawę dedykowaną "Filmowemu skansenowi". Główną rolę będzie tam grał właśnie film "Sami Swoi. Początek". Turyści będą mogli otrzymać specjalną mapę, na której wyznaczone będą lokalizacje, w których były nagrywane poszczególne sceny - mówi Katarzyna Korus, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej.

My również postanowiliśmy wyjść na wycieczkę śladami Kargula i Pawlaka, by pokazać naszym czytelnikom, gdzie kręcony był film. Zobaczcie to na zdjęciach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie