Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny Dąb Bartek starszy o kolejny rok. Oto jego historia na archiwalnych zdjęciach

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Wideo
od 16 lat
Według legend, Dąb Bartek, który od wieków rośnie w gminie Zagnańsk w powiecie kieleckim ma ponad tysiąc lat. Specjaliści jednak twierdza, że to słynne drzewo nie jest tak stare i możliwe, że nie jest nawet najstarszym drzewem w Polsce i jego wiek szacują na około 700 lat. Bez względu na te rozbieżności bezsprzeczny jest fakt, że wraz z nadejściem nowego roku to najsłynniejsze drzewo w Polsce jest o rok starsze. Z tej okazji przedstawiamy jego ostatnią historią i pokazujemy archiwalne zdjęcia.

Dąb Bartek starszy o rok

Oczywiście fakt ten nie umknął także pracownikom z Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, który na swoim facebookowymw profilu napisali:

I nie ważne czy strzeli mu za chwilę 680 czy 700 rok życia, jak chcą dendrolodzy, czy 1024, jak chcą miłośnicy wierzeń i legend.
Jemu też właśnie odłożył się kolejny słój przyrostu rocznego...

Gdyby człowiek też odkładał co roku taki słój, pewnie łatwiej byłoby stwiedzić czy to rok dobry- z szerokim i zdrowym przyrostem na cylindrze pnia, czy przeciwnie- wąski i pofalowany niedostatkami i kłoptami dnia codziennego...

Historia Dębu Bartka

Dąb Bartek to szypułkowy rosnący między Bartkowem a Zagnańskiem, w powiecie kieleckim. Jego wiek szacowany jest według najnowszych badań dendrochronologicznych w przedziale na 650-680 lat. Jednak według legend, a także badań wykonanych w okresie międzywojennym, wiek tego dębu oceniano nawet na 1200 lat. W 1934 sąd konkursowy pod przewodnictwem profesora Władysława Szafera uznał Bartka za "najokazalsze drzewo w Polsce". Z kolei według jednej z legend Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w Dębie Bartku skarby. Dziś prawdziwy wiek tego drzewa jest niemożliwy do ustalenia, ze względu na spróchniały środek pnia.

Opis „ Bartka” w Sylwanie z 1829 podaje, że dąb miał 14 konarów głównych, obecnie ma ich 8. Tradycja utrzymuje, że na konarach dębu zostało powieszonych dwóch powstańców z 1863 roku. W 1906 Bartek został uszkodzony przez pożar pobliskich zabudowań. W latach 20. pień drzewa wypełniono betonowymi plombami. 3 czerwca 1991 uszkodzeniu w wyniku uderzenia pioruna uległ jeden z konarów oraz część pnia.

Zimą 2022 roku leśnicy pobrali materiał genetyczny, dzięki któremu król świętokrzyskiej puszczy doczekał się potomków. Wcześniej zrobiono to w 2018 roku.

Dąb Bartek z racji sędziwego wieku obradza rzadko lub wcale, trudno więc jest wyhodować sadzonki z żołędzi, ostatni raz udało się to w 2018 roku uzyskując ze 100 żołędzi jedynie 19 sadzonek.

Dąb Bartek w liczbach

  • Gatunek – dąb szypułkowy
  • Obwód pnia przy ziemi – 13,40 metrów
  • Obwód pnia na wysokości 1,30 m – 9,85 metrów
  • Średnica na wysokości 1,30m – 3,14 metrów
  • Wysokość – 30,0 metrów

Zobacz archiwalne zdjęcia dębu Bartka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie