Buska Unia w wojewódzkiej czołówce pływaków! Duża Świętokrzyska Liga Pływacka 2017 kończy sezon

Adam Ligiecki
Męska część pływackiej ekipy Unii Busko-Zdrój  ma swój udział w dobrych wynikach - w kończącej ligowy sezon rundzie na Rawszczyźnie. 13-latek Jan Lis (drugi z lewej) dwukrotnie stawał na podium.
Męska część pływackiej ekipy Unii Busko-Zdrój ma swój udział w dobrych wynikach - w kończącej ligowy sezon rundzie na Rawszczyźnie. 13-latek Jan Lis (drugi z lewej) dwukrotnie stawał na podium. archiwum klubu
Duża Świętokrzyska Liga Pływacka 2017 dobiegła końca. Finał sezonu miał miejsce podczas grudniowej, szóstej rundy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bardzo dobrze wypadli zawodnicy buskiej Unii, którzy osiem razy stawali na podium. W klasyfikacji generalnej nasz klub jest piąty w województwie.

W ostatnich w tym roku zawodach na Rawszczyźnie wystartowało 141 zawodniczek i zawodników, zrzeszonych w dziesięciu klubach. Barw Unii Busko-Zdrój bronili: Aleksandra Adamczyk, Maria Rusak, Wiktoria Szumilas, Jan Lis, Maciej Służalski, Hubert Tomczyk, Mieszko Papier, Kacper Stępień i Nikodem Zabłotny, pod opieką trenera Adriana Szumilasa.

Najlepiej wśród dziewcząt spisała się Wiktoria Szumilas, która wygrała na 100 metrów stylem klasycznym, zajmując także piąte miejsce na 200 metrów kraulem. Trzecią lokatę na tym dystansie wywalczyła Aleksandra Adamczyk, która była też czwarta na 50 metrów motylkiem. Maria Rusak zajęła trzecie miejsce na 50 metrów stylem grzbietowym i czwarte na 200 metrów dowolnym.
Męskiej części ekipy Unii ton nadaje Jan Lis. Utalentowany 13-latek zwyciężył w Ostrowcu w wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym, był również drugi na 50 metrów motylkiem. Na podium stanął także Maciej Służalski - trzeci na 50 metrów motylkiem, ponadto był piąty na 50 metrów stylem grzbietowym. Hubert Tomczyk zajął czwarte miejsce na 50 metrów delfinem, Kacper Stępień był piąty na 200 metrów kraulem, Nikodem Zabłotny - szósty na 100 metrów żabką. Sztafeta chłopców Unii zajęła drugą lokatę na dystansie 4x200 metrów (do 14. roku życia).

Klasyfikację generalną klubów wygrał KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, buska Unia jest piąta. W rankingu indywidualnym „dużej ligi” za 2017 rok - Aleksandra Adamczyk zajmuje czwartą lokatę, Jan Lis plasuje się na piątym miejscu.