Daniel Macioł z Nosanu Kielce bilardowym mistrzem świata!

Sławomir Stachura
Daniel Macioł z Nosanu Kielce został mistrzem świata juniorów.
Daniel Macioł z Nosanu Kielce został mistrzem świata juniorów. Alison Chang
Świetnie wypadł Daniel Macioł z Nosanu Kielce podczas bilardowych mistrzostw świata juniorów rozgrywanych w Szanghaju. Kielczanin wywalczył złoty medal w odmianie 9 bil.

Daniel w wielkim finale pokonał reprezentanta gospodarzy - X.Zhenga 8:4. Złoty medal w Chinach to jego największy sukces, gdyż w ubiegłym roku wywalczył w mistrzostwach świata brązowy medal. Bilardzista Nosanu to jednak utytułowany zawodnik, ma już na koncie pięć tytułów mistrza Europy juniorów.

Cała reprezentacja Polski spisała się w Szanghaju rewelacyjnie, gdyż zdobyła komplet trzech medali. W grupie juniorów starszych Krystian Ćwikła z klubu Hades Poznań wywalczył brązowy medal, a wśród juniorów młodszych, w których najlepszy był Macioł, brązowy medal zdobył jeszcze Kamil Sząszor (Limonare Arkadia Tczew).

- To wielki sukces Daniela i reprezentacji - mówi Grzegorz Kędzierski, prezes Polskiego Związku Bilardowego. Podziękowania należą się dla całej naszej kadry oraz jej trenera Piotra Kędziory. Podziękowania za wkład i pracę włożoną przez lata w rozwój młodych zawodników należą się również trenerom klubowym, rodzicom i sponsorom – ocenił Kędzierski.

W mistrzostwach w Szanghaju i wzięło udział 64 zawodników ( po 32 w każdej grupie - do 16 lat, 17-19 lat ) z 23 państw całego świata. Daniel w drodze do złota stoczył osiem zwycięskich pojedynków.

Złoty medal Macioła jest trzecim złotym dla Polski w finałach mistrzostw świata juniorów . Poprzednie wywalczyli Oliwia Czupryńska (Nosan Kielce) oraz Marek Kudlik (Pino Dębica) w 2011 roku. Łącznie polscy bilardziści wywalczyli w mistrzostwach świata 13 medali, a od pięciu lat zawsze wracają z mistrzostw z medalami.