XXIV Półmaraton Świętokrzyski. Obcokrajowcy górą

/dor/
Mocną obsadę miał XXIV Międzynarodowy Półmaraton Świętokrzyski imienia redaktora Mieczysława Kalety. W rolach głównych wystąpili obcokrajowcy, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc. Wygrał Henry Kemboi, który trasę półmaratonu pokonał w godzinę i 8 minut.

Start odbył się na małogoskim Rynku, następnie zawodnicy pobiegli przez Leśnicę, Skorków, Bukowę, Występy, Gruszczyn i Czostków. Meta usytuowana była przy stadionie w Krasocinie-Lipie.

W półmaratonie rywalizowało 120 zawodników z Polski, Kenii i Ukrainy. Było też ośmioro zawodników na wózkach. Od początku ton rywalizacji nadawali czterej Kenijczycy. Na 12 kilometrze prowadzili oni razem z Mykhaylo Iverukiem z Ukrainy, ubiegłorocznym zwycięzcą.

Na 17 kilometrze od stawki oderwał się Henry Kemboi i zawodnik ten jako pierwszy minął linię mety. Wyprzedził swojego rodaka Kipkorira Biwota, który dwa lata temu wygrał ten półmaraton i wspomnianego Ukraińca Iveruka.
Najlepszy z Polaków był Jacek Długosz ze Starachowic, który został sklasyfikowany na szóstej pozycji z wynikiem 1:20.11. Wśród kobiet triumfowała Lidia Czarnecka z Bliżyna. W klasyfikacji open zajęła 31. miejsce. Uzyskała wynik 1:36.09.

Po zakończeniu biegu odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców, a po części sportowej występy artystyczne.
Dodajmy, że nagrody dla trzech pierwszych zawodników wśród mężczyzn wynosiły odpowiednio 1500, 1200 i 800 złotych, a wśród kobiet - 700, 500 i 400 złotych. Imprezie patronowało „Echo Dnia”.

-Cieszę się, że dopisali mocni zawodnicy, rywalizacja na trasie była bardzo ciekawa. Sporo też było kibiców, za co bardzo dziękuję. Jestem wdzięczny tym, którzy pomogli w organizacji półmaratonu, a jednocześnie przepraszam za wszystkie utrudnienia, które były na trasie - powiedział Włodzimierz Zawalski, główny organizator.
Jedną z osób, która ukończyła półmaraton, był Cezary Ruszkowski, były piłkarz Korony Kielce, obecnie trener Towarzystwa Sportowego Nida Pińczów. Biega on hobbystycznie. –Trasa ciekawa, jeden podbieg dawał się we znaki – mówił na mecie Cezary Ruszkowski, który kilkanaście dni temu rywalizował w 2.sieBiega Półmaratonie Kieleckim.
Wyniki: 1. Henry Kemboi (Kenia) – 1:08.00, 2. Kipkorir Biwot (Kenia) – 1:08.21, 3. Mykhaylo Iveruk (Ukraina) – 1:08.28, (…), 6. Jacek Długosz (Starachowice) – 1:20.11, 7. Zenon Stępień (KKL Kielce) – 1:20.19, 8. Jarosław Lubiński (Lipno/KKL) – 1:20.43; kobiety: 1. Lidia Czarnecka (Bliżyn) – 1:36.09.