Kuś rozegrał cały mecz z Finlandią

Adam Kokoszka (z lewej) zdobył swoją drugą bramkę w czwartym występie w reprezentacji Polski. Gratuluje mu Łukasz Garguła.
Polscy piłkarze pokonali Finlandię 1:0. Marcin Kuś z Kolportera Korony Kielce rozegrał cały mecz. W środę gramy z Czechami.

Polska wygrała z Finlandią 1:0 (1:0) w towarzyskim meczu piłkarskim rozegranym w Pafos na Cyprze.

Polska - Finlandia 1:0 (1:0), Adam Kokoszka 43.

Polska: Przyrowski - Kuś, Kokoszka, Wawrzyniak, Lisowski (46 Piotr Brożek) - Łobodziński (46 Zahorski), Pazdan (72 Majewski), Goliński, Garguła (46 Murawski), Zieńczuk (80 Grosicki) - Paweł Brożek (72 Nowak).

Finlandia: Sillanpaeae - Jarvinen, Pasoja, Halsti (85 Patronen), Koenoen - Arkivou (60 Manninen), Vayrynen (68 Taulo), Haapala (75 Kujala), Porokara (60 Innanen), Johansson (60 Lehtinen), Makela.

Żółte kartki: Zahorski, Pasoja. Sędziował: Costas Kapitanis (Cypr). Widzów 300.

Reprezentacja Polski złożona z zawodników grających w polskich klubach dosyć pewnie pokonała Finlandię, która także wystąpiła w mocno rezerwowym składzie. Jedyną bramkę zdobył w pierwszej połowie Adam Kokoszka. Cały mecz rozegrał obrońca Kolportera Korony Kielce Marcin Kuś.

Kadra na mecz z Czechami

Bramkarze: Artur Boruc (Celtic Glasgow), Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn).

Obrońcy: Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela), Marcin Kuś (Kolporter Korona Kielce), Mariusz Jop (FK Moskwa), Jacek Bąk (Austria Wiedeń), Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus), Tomasz Lisowski (Widzew Łódź), Grzegorz Bronowicki (Crvena Zvezda Belgrad), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa).

Pomocnicy: Rafał Murawski (Lech Poznań), Dariusz Dudka (Wisła Kraków), Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck), Wojciech Łobodziński (Zagłębie Lubin), Radosław Majewski (Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp.), Jacek Krzynówek (VfL Wolfsburg), Euzebiusz Smolarek (Racing Santander), Kamil Grosicki (Legia Warszawa).

Napastnicy: Tomasz Zahorski (Górnik Zabrze), Maciej Żurawski (Larissa), Artur Wichniarek (Arminia Bielefeld).

NIEFRASOBLIWA OBRONA

Pierwszą groźną sytuację Polacy stworzyli w 6 minucie, gdy Marek Zieńczuk minimalnie niecelnie główkował po dośrodkowaniu Wojciecha Łobodzińskiego. Podopieczni Leo Beenhakkera grali dosyć niefrasobliwie w obronie i niewiele brakowało, by przypłacili to w 11 minucie stratą gola - znajdujący się w niemal stuprocentowej sytuacji Kari Arkivou z kilku metrów nie trafił do bramki. Kilkadziesiąt sekund później groźną akcję Finów udaną interwencją przerwał Sebastian Przyrowski.

Z upływem minut Polacy uzyskiwali przewagę. Uporządkowali grę w obronie i coraz częściej zagrażali bramce Henriego Sillanpaeae. Zespół Beenhakkera objął prowadzenie w 43 minucie. Po dośrodkowaniu Garguły z rzutu wolnego, Kokoszka głową umieścił piłkę w siatce.

PRZEWAGA POLAKÓW

Po zmianie stron polski zespół uzyskał dużą przewagę. W 61 minucie Kokoszka (na co dzień student Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach) strzałem z woleja był bliski zdobycia swojego drugiego gola, ale w ostatniej chwili zmierzającą do bramki piłkę wybił jeden z fińskich obrońców. Cztery minuty później tylko efektowna interwencja Sillanpaeae uchroniła jego zespół od wyższej porażki po uderzeniu Tomasza Zahorskiego.

- To był mecz testowy w ramach przygotowań, a nie walka o punkty - powiedział po meczu Beenhakker. - Takie sparingi nie są tylko po to, aby je wygrywać, ale przede wszystkim po to, aby młodzi piłkarze nabierali doświadczenia. Najważniejsze jest to, że ta grupa przez ostatnich kilka dni regularnie trenowała, z dnia na dzień prezentowała się coraz lepiej. To jest przyszłość polskiego futbolu.

Dla większości kadrowiczów, którzy od poniedziałku przebywali na Cyprze, zgrupowanie zakończyło się. Ośmiu zostaje. Według początkowych planów na Cyprze do końca zgrupowania mieli pozostać: Marcin Kuś, Tomasz Lisowski, Rafał Murawski, Wojciech Łobodziński, Radosław Majewski i Tomasz Zahorski. Sztab szkoleniowy reprezentacji po analizie meczu z Finlandią postanowił jednak zostawić jeszcze dwóch piłkarzy, którzy wyróżniali się w tym spotkaniu. Tak więc razem z Wawrzyniakiem i Grosickim kadra na środowe spotkanie z Czechami w Larnace liczyć będzie 21 piłkarzy.