Medale młodych kieleckich pływaków na mistrzostwach Polski

(SAW)
Kieleccy mistrzowie Polski Juniorów. Od lewej: Kordian Barusiński, trener Tomasz Żmiejko oraz Kacper Stępniak. archiwum prywatne
Nasi pływacy rywalizowali w mistrzostwach Polski juniorów do lat 14 i mistrzostwach do lat 16. Osiągali bardzo dobre wyniki i zdobywali medale.

Popisy Kordiana Barusińskiego

Mistrzostwa juniorów 14-letnich odbyły się w Olsztynie Trener Korony-Swim Kielce Tomasz Żmiejko miał powody do zadowolenia, gdyż jego podopieczny Kordian Barusiński wywalczył tytuł mistrzowski i jeszcze dwukrotnie stanął na podium. Kordian zdobył złoto w konkurencji 400m stylem zmiennym (czas 4:40,52). Srebrny medal zdobył na 200m z wynikiem 2:13,54, a także srebrny na 1500 stylem dowolnym (16:43,56). Kordian wystartował jeszcze w dwóch innych konkurencjach, kwalifikując się do finałów A. Zajął piąte miejsce na 200m stylem motylkowym (2:15,60) oraz 8 miejsce na 400m stylem dowolnym (4:20,71).

Kordian Barusiński uzyskał trzeci najlepszy wynik Mistrzostw Polski (pod względem liczby punktów) wśród Juniorów 14-letnich. Pozostałe wyniki zawodników Korony Swim Kielce Patryka Skowrona i Adama Kędziory również zasługują na odnotowanie, gdyż pływacy uzyskali w swoich konkurencjach wyniki będące nowymi rekordami życiowymi.

Tytuł mistrza Polski dla naszego okręgu wywalczył w konkurencji 200m stylem zmiennym Dawid Gotszling, wychowanek Korony Swim Kielce, a obecnie zawodnik Barakudy Starachowice. Pozostałe osiągnięcia Dawida to dwa srebrne medale (w konkurencji 200m stylem grzbietowym w czasie 2:10,00 oraz 400m stylem dowolnym - 4:14,57) oraz brązowy w konkurencji 100m stylem dowolnym z wynikiem 54,58, który jest nowym rekordem juniorów 14-letnich na tym dystansie. W ostatnim swoim starcie, w konkurencji 50m stylem dowolnym, podopieczny Bartosza Staneckiego sklasyfikowany został na 6 pozycji (25,24).

W mistrzostwach juniorów 14-letnich rywalizowało 639 zawodników ze 141 klubów.

Cztery medale Kacpra Stępniaka

Mistrzostwa juniorów 16-letnich odbyły się natomiast w Oświęcimiu. Dwa złote medale i dwa srebrne wywalczył w tej imprezie Kacper Stępniak, także podopieczny trenera Tomasz Żmiejko. Tytuły mistrzowskie wywalczył na 50m stylem dowolnym (23,11) oraz 100m stylem dowolnym (51,05) poprawiając rekordy okręgu juniorów 16-letnich. Kacper uzyskał również srebrne medale w konkurencjach stylem motylkowym, a uzyskane wyniki (25,18 na dystansie 50m oraz 55,63 na dystansie 100m) są rekordami okręgu świętokrzyskiego w kategoriach juniorów 16 oraz 17-letnich.

Dobre wyniki osiągnięte przez Kacpra zaowocowały powołaniem go do kadry Polski na wielomecz pływacki juniorów, który odbędzie się 28 i 29 marca w portugalskim Oeiras.

Salos Kielce tez zadowolony

Trenerzy Salosu Cortile Kielce Iwona Kijewska i Marcin Przytuła mogą być zadowoleni z udziału swoich zawodników w mistrzostwach w Oświęcimiu. Ich podopieczni Dominik Bujak i Kasper Kijewski w sumie wywalczyli pięć medali.

Starty zawodników Salosu: Dominik Bujak - 2 miejsce na 400m stylem zmiennym (4:22,64 - rekord okręgu juniorów 16-letnich), 2 miejsce na 100m stylem zmiennym (57,74 - rekord okręgu juniorów 16-letnich), 3 miejsce na 200m stylem zmiennym (2:04,12 - rekord okręgu juniorów 16-letnich); Kasper Kijewski - 2 miejsce na 200m stylem grzbietowym (2:00,15 - rekord okręgu juniorów 16 i 17-letnich), 2 miejsce na 100m st. grzbietowym (55,59 - rekord okręgu juniorów 16,17 i 18-letnich), 4 m. 50m st. grzbietowym (26,38 - rekord okręgu seniorów oraz juniorów 16,17 i 18-letnich) i 4 miejsce na 200m st. zmiennym (2:05,20).

Z pozostałych startów zawodników okręgu warto odnotować siódme miejsce Aleksandry Tomaszewskiej z Salos Cortile Kielce w konkurencji 200m stylem motylkowym (2:28,85) oraz szóste miejsce Mateusza Rogozińskiego z KSZO Ostrowiec na dystansie 200m stylem dowolnym (1:54,21).

W zawodach wystartowało 374 zawodników ze 115 klubów.