Buscy pływacy rywalizowali w drugiej rundzie dużej Ligi Świętokrzyskiej 2015

Adam Ligiecki [email protected]
Ekipa buskiej Unii - z Filipem Świątkiem (drugi z lewej) - startowała w "dużej" Lidze Pływackiej w Końskich. ARCHIWUM KLUBU
Nasz 13-latek zajął drugie miejsce w wyścigu na 50 metrów "motylkiem". Był także czwarty na dystansie 200 metrów stylem zmiennym.

Swój nieprzeciętny talent potwierdził Filip Świątek, który stanął na "pudle"

Zawody drugiej rundy "dużej" Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej rozegrano pod koniec kwietnia na Pływalni Miejskiej w Końskich. Impreza miała silną obsadę - startowało blisko 170 zawodniczek i zawodników z dziesięciu klubów; między innymi z Kielc, Połańca, Starachowic, Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego.

Filip na "pudle"

Barw buskiej Unii bronili: Aleksandra Adamczyk, Maria Rusak, Wiktoria Szumilas, Norbert Jaworski, Bartosz Kornaś, Karol Kowalski, Patryk Kowalski, Patryk Krzemiński, Maciej Służalski, Oliwier Stecki, Filip Świątek, Maksymilian Wójcik, Maciej Żerebiec. Do występu w Końskich przygotowali ich trenerzy Monika Morońska i Adrian Szumilas.

Swój nieprzeciętny talent po raz kolejny potwierdził Filip Świątek. Uczeń buskiej Szkoły Podstawowej numer 3 popłynął znakomicie w wyścigu na 50 metrów stylem motylkowym, zajmując drugie miejsce w kategorii 13-latków (z czasem 32,55 sekundy). Filip otarł się o "pudło" na dystansie 200 metrów stylem zmiennym - był czwarty, z czasem 2:45,99.

Nasi w dziesiątce

O krok od podium znalazł się również Norbert Jaworski. W kategorii 15 lat i starsi uplasował się na czwartej pozycji - na 200 metrów zmiennym (czas 2:16,70). Podobnie jak sztafeta chłopców 4x50 metrów kraulem - Patryk Kowalski, Karol Kowalski, Filip Świątek, Norbert Jaworski zajęli czwartą lokatę, z bardzo dobrym wynikiem 1:47,05.

Zawody "dużej" ligi rozgrywane są w silnej konkurencji, dlatego cieszą też miejsca w pierwszej dziesiątce. Robiący stałe postępy Oliwier Stecki był szósty na 50 metrów "motylkiem" (czas 38,42) oraz siódmy ma 200 metrów zmiennym (3:07,37) w rankingu 12-latków. Siódmą pozycję w tej samej kategorii zajął Maciej Żerebiec na 50 metrów "motylkiem" (39,52), a Aleksandra Adamczyk była dziewiąta na 200 metrów zmiennym (3:35,32).

W kategorii wiekowej 14 lat coraz lepiej radzi sobie Patryk Krzemiński. Na zawodach w Końskich dwa razy zajął miejsca w pierwszej dziesiątce: 5. w wyścigu na 50 metrów "motylkiem", w czasie 32,85 sekundy oraz 9. na 200 metrów kraulem (czas 2:25,88).

Bracia na pograniczu

Na pograniczu pierwszej i drugiej dziesiątki balansują bracia Kowalscy (kategoria 15 lat i starsi). Patryk był dwa razy dziewiąty - na 200 metrów stylem dowolnym (2:03,96) oraz na 200 metrów zmiennym (2:22,20). Z kolei Karol uplasował się na 9. pozycji na 50 metrów "motylkiem" (29,08), był dziesiąty na 100 metrów stylem grzbietowym (1:09,99) i jedenasty na 200 metrów dowolnym (czas 2:04,54).

Jak wypadli nasi pozostali zawodnicy? Maria Rusak zajęła w Końskich miejsca 10. i 11., a Wiktoria Szumilas była piętnasta w wyścigach 12-latek. Maciej Służalski w tej samej kategorii wiekowej chłopców uplasował się na 14. i 16. pozycji. Bartosz Kornaś, który startuje w kategorii 15 lat i starsi, zajął miejsca 13. i 18., Maksymilian Wójcik - 14., 15. i 19. lokatę.

Unia zaprasza

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Unia Busko-Zdrój istnieje od 2o04 roku. Trenują w nim zawodnicy w wieku 8-19 lat. Najlepsi mają w dorobku medale mistrzostw Polski, występy w finałach zawodów rangi krajowej. Na szczeblu wojewódzkim pływacy Unii startują od lat z sukcesami w "dużej", ale i "małej" Lidze Świętokrzyskiej. Klub dotowany jest częściowo z budżetu miasta i gminy Busko-Zdrój.

- Wszystkich chętnych do zwiększenia swoich umiejętności pływackich zapraszamy na krytą pływalnię przy ulicy Grotta. Treningi zawodników odbywają się codziennie, w godzinach 15.30-17.30 - informuje Adrian Szumilas.