Druga liga siatkarzy. Skórzani Skarżysko/SMS Kielce przygotowują się do ważnego pojedynku z RCS Radom

Piotr Stańczak
Skórzani fetują wygraną nad Avią. Zawodnikom gratulował m.in. trener Mateusz Grabda (na pierwszym planie, drugi z prawej). Piotr Stańczak
Drugoligowi siatkarze Skórzanych Skarżysko-Kamienna/SMS Kielce pokonali w szesnastej kolejce Avię Świdnik 3:1 (w setach 25:23, 19:25, 25:20, 25:19). W sobotę podejmą RCS Radom.

Nasz młody zespół kontynuuje świetną, tegoroczną serię, wygrał już trzeci pojedynek z rzędu w rundzie rewanżowej. Zwycięstwo nad Avią ma też swoją wymowę, wszak rywale są jednym z faworytów do awansu do pierwszej ligi. Po raz kolejny szczęśliwa dla Skórzanych okazała się też hala Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ulicy Sienkiewicza 34 w Skarżysku. W tym roku na tym obiekcie zgarnęli już dziewięć punktów w trzech spotkaniach. Wcześniej pokonali tu Raf-Mar Neobus Niebylec 3:1 oraz Błękitnych Ropczyce 3:0. To dwaj rywale z Podkarpacia, wyżej notowani od Skórzanych.

W minioną sobotę w pojedynku z Avią nasz zespół miał największe problemy w drugim secie, mimo, że prowadził w nim już nawet 11:6. Niestety, w tym momencie zaczęły się „schody”. Goście poprawili grę w każdym elemencie i doprowadzili do wyrównania. Źle dla gospodarzy zaczął się także czwarty set. Kiedy przegrywali 3:7, trener Skórzanych Mateusz Grabda poprosił o czas, aby poukładać grę podopiecznych. Przerwa na żądanie przyniosła efekt. Gospodarze zaczęli odrabiać straty, od połowy seta osiągnęli już przewagę. Najpierw były to dwa, trzy punkty różnicy, w końcówce jeszcze więcej. Ostatecznie wygrali do dwudziestu.

W czwartej partii gospodarzom wychodziło praktycznie wszystko, zagrywki, przyjęcie, bloki, ataki. Osiągnęli także największą w tym meczu przewagę - sześciopunktową (17:11, 20:14). W końcówce oba zespoły szły cios za cios, ale z wygranej cieszył się już nasz zespół.

Kiepski początek i...

- Mówiłem niedowiarkom, że przełamanie kiedyś nadejdzie. Dziś cały zespół zasłużył na słowa uznania. Tak naprawdę zarówno moi podopieczni, jak i jak ja dopiero uczymy się tej drugiej ligi, nasza grupa jest według mniej jedną z silniejszych w Polsce. Potrafimy jednak wygrać z każdym, także z kandydatem do awansu do pierwszej ligi - podsumował trener Grabda.

Szkoleniowiec przyznał, że jego podopieczni wciąż uczą się tej drugiej ligi. On również. Latem działacze siatkarscy z Kielc i Skarżyska postanowili stworzyć wspólną ekipę, złożoną głównie ze zdolnych, ale jeszcze niedoświadczonych juniorów. Orędownikami jej powołani byli: prezydent Skarżyska Konrad Kronig oraz prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Sęk. Tak oto druga liga, po niespełna trzech latach ponownie zagościła w skarżyskiej hali.

Jesienią drużyna Mateusza Grabdy rozgrywała część pojedynków jako gospodarz w Kielcach. W pierwszej części sezonu cała ekipa płaciła przysłowiowe „frycowe”. Przegrała pierwsze sześć spotkań, zdobywając w nich raptem trzy sety. „Jaskółką” zwiastującą poprawę formy były natomiast mecze na przełomie listopada i grudnia. Najpierw Skórzani odnieśli pierwsze, historyczne zwycięstwo nad RCS Radom 3:2 na terenie rywala. Potem dwukrotnie przegrywali w tie-brekach z Politechniką Lublin oraz KKS Kozienice, bez zdobytego punktu zeszli z parkietu jeszcze tylko raz, ulegając liderowi, Karpatom Krosno 1:3.

... zimowe przełamanie

Przełom nastąpił w styczniu, kiedy to Skórzani pokonali Niebylec, była to ich pierwsza w tym sezonie wygrana na własnym parkiecie. Dalej już poszli za ciosem, w kolejnych dwóch potyczkach także inkasując po trzy „oczka”. Teraz nasi siatkarze przygotowują się już do bardzo ważnego meczu z RCS Radom u siebie. Odbędzie on się w sobotę w Skarżysku, początek o godzinie 18 w hali przy Sienkiewicza.

- To dla nas bardzo ważny pojedynek, o przysłowiowe sześć punktów. Naszym celem jest awans do fazy play-off - dodaje Mateusz Grabda. Obecnie Skórzani zajmują dziewiąte, ostatnie miejsce w tabeli, mają 13 punktów. Radomianie są na piątej pozycji z siedemnastoma „oczkami”.