Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa 2024. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Tak wyglądał Popielec na dawnej wsi, towarzyszyły mu liczne obrzędy

Redakcja Strefy Agro
W 2024 roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego.
W 2024 roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego. Arkadiusz Ławrywianiec/archiwum Polska Press
Środa Popielcowa często nazywana jest Popielcem. Rozpoczyna okres Wielkiego Postu, a na znak pokuty w kościele wierni posypują głowę popiołem. Czy uczestnictwo we mszy jest obowiązkowe? Jak ten dzień wyglądał kiedyś na wsi?

Spis treści

Ostatki, podobnie jak i Środa Popielcowa, są ruchome i ich data zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W tym roku ostatni dzień karnawału wypadał 13 lutego, a 14 lutego ma miejsce Popielec. W kościele katolickim ta data rozpoczyna tegoroczne 40 dni Wielkiego Postu.

Co symbolizuje popiół?

Posypanie głowy popiołem w Biblii było znakiem pokuty, podobnie dziś ten dzień traktuje się jako wejście w duchową podróż i przygotowanie do godnego przeżycia męki Chrystusa, a następnie jego zmartwychwstania.

Kończymy karnawał - czas zabawy i radości, zaczynamy refleksję nad życiem i przemijaniem. Wiele źródeł przypisuje popiołowi także symbolikę oczyszczenia. Pierwszy dzień Wielkiego Postu jest okazją do uniżenia się.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Popielec ma szczególne znaczenie w kalendarzu liturgicznym, nie jest jednak świętem nakazanym. Co to oznacza? Wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy tego dnia. W praktyce jednak, aby posypać głowę popiołem, trzeba udać się do kościoła. W tym dniu należy również zachować ścisły post. Dorosłe osoby powinny spożyć trzy posiłki – dwa lekkie i jeden do syta, konieczna jest również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (zaleca się osobom powyżej 14. roku życia).

Popielec na wsi kiedyś i dziś

Na wsiach Środa Popielcowa jest nie tylko ważną uroczystością kościelną, ale też oficjalnym zakończeniem karnawału. Na początku ubiegłego wieku panny i kawalerowie szukali w tym dniu znaków co do przyszłego partnera. Proszono o dobrego męża lub dobrą żonę, a także o obfite dary z pól.

Dawniej na Kielecczyźnie zwyczaje zapustne przeciągały się na Środę Popielcową. We wstępną środę w karczmach odbywały się obrzędowe tańce kobiet „na len i konopie”. Tego dnia odbywało się również wykupywanie młodych mężatek do bab, czyli grona pełnoprawnych gospodyń, czytamy na stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.

Gdy zimowe zabawy się zakończyły, można było oficjalnie rozpocząć okres wiosennego postu. Na wsiach oznaczało to zadumę, wyciszenie, czas na wzmocnienie wiary i... przygotowanie chaty na zbliżającą się Wielkanoc.

Gospodynie przeprowadzały porządki, myły i wyparzały wszystkie garnki i patelnie, aby nie pozostał na nich nawet ślad tłuszczu, a na przypieckach ustawiały garnki z zaczynem na żur, który odtąd miał królować na stołach, wskazuje z kolei Muzeum Wsi Radomskiej.

Ostatnim etapem przygotowań do Zmartwychwstania Pańskiego będzie Wielki Tydzień, który rozpocznie Niedziela Palmowa. Największą wagę przywiązuje się do Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.

Jak przypomina Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl, podczas Wielkiego Tygodnia na wsi wróżono pogodę:

  • wiosna będzie taka jak Wielka Środa,
  • lato jak Wielki Czwartek,
  • czas żniwa i wykopów ziemniaków przypadający jesienią jak Wielki Piątek.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie