Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starachowickie, wieczorne obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zobaczcie zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Asystę honorową sprawowały dwa poczty sztandarowe starachowickich agend „Solidarności"
Asystę honorową sprawowały dwa poczty sztandarowe starachowickich agend „Solidarności" Kazimierz Cuch
Wieczorna msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, odprawiana w środę 13 grudnia, w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, zgromadziła mieszkańców miasta. W czwartek 14 grudnia będzie ostatni, czwarty etap obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Także wieczorem, przed „Kamieniem Solidarności", przy Rondzie Solidarności w Starachowicach, przede wszystkim działacze oświatowej „Solidarności”, na czele z Pawłem Rdzankiem, szefem tej struktury związkowej w Starachowicach, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Głos zabrał wspomniany Paweł Rdzanek, który dość obszernie mówił o historii stanu wojennego. Stąd wszyscy razem przeszli do kościoła Wszystkich Świętych.

Wieczorem, w kościele Wszystkich Świętych została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Przewodził jej ksiądz Radosław Wroński, asystował ksiądz Łukasz Dybus, obaj wikariusze parafii Wszystkich Świętych. Asystę honorową sprawowały dwa poczty sztandarowe starachowickich agend „Solidarności”. Byli obecni wszyscy znani działacze Solidarności w Starachowicach. Na zakończenie mszy świętej odśpiewano „Bożę coś Polskę”.

Przed tablicą i pomnikiem w Starachowicach

Po nabożeństwie wszyscy udali się na plac kościelny, przed pomnik Solidarności i sąsiednią tablicę poświęconą robotnikom Sierpnia '80. Głos zabrał Marian Ferenc, szef starachowickiej Delegatury Solidarności, który „odpowiada” za tę cześć obchodów. Modlitwę za ofiary stanu wojennego odmówiono pod kierunkiem księdza Sławomira Raka, proboszcza parafii Wszystkich Świętych i dziekana dekanatu Starachowice Północ.

Następnie delegacje związkowców i reprezentantka pani poseł Agaty Wojtyszek, zapalili znicze i złożyli kwiaty przed wspomnianym pomnikiem i tablicą.

Dwa lata temu tablica „Solidarności” poświęcona robotnikom Sierpnia’80 została przeniesiona z Panteonu Pamięci Narodowej przy kościele Wszystkich Świętych na kamień obok Pomnika Solidarności, na którym kiedyś wisiała. W ten sposób, przy kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach jest teraz jedno, wspólne miejsce składania kwiatów i zapalania zniczy.

W czwartek 14 grudnia, o 11.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989" oraz starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk organizują spotkanie z działaczami opozycji antykomunistycznej z lat stanu wojennego: Jackiem Sadowskim oraz Jerzym Jabłońskim. Podczas tego spotkania osoby podejmujące działania na rzecz zachowania pamięci o stanie wojennym, uhonorowani zostaną medalem Pro Patria.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie