MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stroje regionalne dla zespołu Rosiejowianki i kapeli ludowej. Co i za ile zostało kupione dla jubilatek? Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Rosiejowianki podczas tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Bejscach
Rosiejowianki podczas tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Bejscach
Koło Gospodyń Wiejskich w Rosiejowie (gmina Skalbmierz) pozyskało 20 000 złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska. Edycja 2023 na zakup nowych strojów ludowych dla członkiń zespołu Rosiejowianki oraz muzyków z towarzyszącej paniom kapeli ludowej.

Siedem kompletów stroju regionalnego damskiego, cztery komplety stroju męskiego i dziesięć par obuwia dla Rosiejowianek

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zakupiono siedem kompletów stroju regionalnego damskiego oraz cztery komplety stroju męskiego, a także dziesięć par obuwia. W skład stroju damskiego weszły: fartuch haftowany, fartuch tiulowy, bluzka haftowana oraz spódnica bawełniana, natomiast strój regionalny męski składa się z kaftana, koszuli, czapki i spodni. Stroje i wszystkie jego elementy są stylizowane według tradycyjnego wzorca stroju Krakowiaków Wschodnich.
Dotychczas wykorzystywane przez zespół Rosiejowianki stroje zakupione zostały jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Wiele z ich elementów wymagało wymiany. Od roku panie z Rosiejowa współpracują na stałe również z kapelą ludową, której muzycy także borykali się z brakiem odpowiedniego ubioru.

Zespół Rosiejowianki kultywuje tradycje poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej i regionalnej społeczności, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Zespół Rosiejowianki ogromnym szacunkiem otacza poprzednie pokolenia kultywując zapoczątkowane przez nie tradycje poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym. Poprzez muzykę i śpiew zapomnianych już często utworów ludowych zespół stoi na straży dziedzictwa polskiej wsi – jej bogatej i kolorowej tradycji. Dzięki funkcjonowaniu zespołu kultywowane są tradycje lokalne i regionalne stanowiące podstawę budowania aktywnej społeczności. Działania artystyczne Pań z Rosiejowa umożliwiają przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą naszą lokalną wspólnotę.

Zespół Rosiejowianki – krótka historia

Zespół Rosiejowianki powstał w 1993 roku. W tym roku obchodzi swoje trzydziestolecie. Zespół występuje w różnych miejscach na terenie całego kraju. Panie prezentowały swoje umiejętności podczas przeglądów takich jak Międzynarodowe Buskie Spotkanie z Folklorem, gdzie zdobyły I miejsce, podczas Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej czy podczas Dożynek Wojewódzkich w Tokarni. Zespół miał okazję koncertować w Krakowie, Kielcach, Warszawie czy Brukseli. Reprezentował również nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Spale w 2012 roku. W 2019 roku Panie świętowały Dzień Kobiet z ówczesną wicepremier polskiego rządu Beatą Szydło dla której stworzyły własny oryginalny utwór.

- Dziękujemy Paniom z zespołu Rosiejowianki za kultywowanie pięknych tradycji związanych z naszą kulturą ludową

– czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.
Łączny koszt zakupu strojów ludowych dla zespołu Rosiejowianki oraz kapeli ludowej wyniósł 22 491 złotych. Różnica między pozyskaną kwotą dofinansowania a kosztem całościowym zadania pokryta została ze środków własnych Koła Gospodyń Wiejskich w Rosiejowie.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska. Edycja 2023.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie