Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska otworzyła Ośrodek Historii i Tradycji

Bartłomiej Bitner
Profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, pokazuje znajdującą się w Ośrodku Historii i Tradycji ekspozycję związaną z tradycją uczelni. Znajduje się na niej między innymi wykonana przez Arkadiusza Latosa płaskorzeźba przedstawiająca Stanisława Staszica.
Profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, pokazuje znajdującą się w Ośrodku Historii i Tradycji ekspozycję związaną z tradycją uczelni. Znajduje się na niej między innymi wykonana przez Arkadiusza Latosa płaskorzeźba przedstawiająca Stanisława Staszica. Aleksander Piekarski
Jakie były początki uczelni, ilu wykształciła inżynierów, a także jak doszło do budowy jej gmachu? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z Ośrodka Historii i Tradycji Politechniki Świętokrzyskiej, który w środę, 25 maja, został uroczyście otwarty.

Ośrodek Historii i Tradycji Politechniki Świętokrzyskiej znajduje się w gmachu rektoratu i biblioteki głównej. Składa się z dwóch pomieszczeń. Podzielone są one na ekspozycje dotyczące historii, tradycji oraz edukacyjno-naukową i związaną z symbolami Politechniki.

Każda przedstawia wiele cennych uczelnianych dokumentów i pamiątek. Na historyczną ekspozycję składają się między innymi pisma informujące o powstaniu uczelni oraz kolejnych jej przekształceniach i zdjęcia ukazujące budowę budynków Politechniki, a na tą związaną z tradycją składają się między innymi kopia relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego czy wykonana przez Arkadiusza Latosa płaskorzeźba przedstawiająca Stanisława Staszica, współorganizatora Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach, pioniera szkolnictwa technicznego w Polsce.

Na kolejnej ekspozycji, edukacyjno-naukowej znajdziemy pierwsze, historyczne dyplomy Politechniki Świętokrzyskiej związane z uzyskaniem tytułów inżyniera, magistra, doktora, doktora habilitowanego i profesora. – Ale są też dyplomy osób, które jako ostatnie otrzymały dane tytuły. Chodzi bowiem o to, by można było zobaczyć i porównać, jak te dokumenty wyglądały dawniej, a jak wyglądają dziś. I ile ich wydano choćby w przypadku tytułu inżyniera, bo takie dane też można tu znaleźć – mówi profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, który dokonał uroczystego otwarcia Ośrodka.

Jeśli chodzi o ekspozycję związaną z symbolami uczelni, to jest ona największa – zajmuje całe jedno pomieszczenie. Można zobaczyć tam między innymi sztandar Politechniki czy nowy, aktualny wzór jej godła.

- W 2004 roku dokonaliśmy otwarcia gmachu naszej uczelni. Już wtedy padało hasło wśród kadry naukowej, by utworzyć tam muzeum Politechniki Świętokrzyskiej. Jednak dopiero rok temu, gdy obchodziliśmy 50-lecie uczelni, postanowiliśmy ten pomysł zrealizować. Ze względu na wiele obwarowań formalnych nie mogliśmy jednak użyć w nazwie słowa „muzeum”, dlatego powstał Ośrodek. Bardzo się cieszę, że udało się go utworzyć, bo będzie ukazywał wspaniałą historię Politechniki – mówi profesor Stanisław Adamczak.

Autorem projektu Ośrodka Historii i Tradycji Politechniki Świętokrzyskiej jest związana z tą uczelnią architekt Agnieszka Sępioł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie