Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Słupi. Zaśpiewali hymn przy krzyżu. Zobaczcie jak świętowali mieszkańcy

Oprac.: Mateusz Zapart
Święto Niepodległości 2023 w Słupi. W 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości brali udział liczni mieszkańcy. Zobacz więcej na kolejnych slajdach
Święto Niepodległości 2023 w Słupi. W 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości brali udział liczni mieszkańcy. Zobacz więcej na kolejnych slajdach Adrian Dub
W sobotę 11 listopada świętowaliśmy w całym kraju 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak uczczono święto w Słupi? Zobaczcie.

Święto Niepodległości 2023 w Słupi

11 listopada wszyscy Polacy świętują rocznicę powrotu Polski na mapę Europy po 123 latach zaborów. Nie inaczej było w Słupi gdzie uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej.

Msza inaugurująca Święto Niepodległości odbyła się w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy w Słupi. Mszę w intencji Ojczyzny poprowadził proboszcz parafii ksiądz Witold Wojsa. W kazaniu nawiązał do historii Polski przywołując wersy polskiej poezji patriotycznej. Przypomniał wiernym także o obowiązku jaki przypada każdemu z nas, jakim jest dbanie o dobro i przyszłość Polski.

Po mszy uczestnicy obchodów ustawili się w szyk i pod dowództwem Grzegorza Freja wyruszyli w drogę w towarzystwie przedstawicieli władz lokalnych, instytucji i stowarzyszeń kierując się do Krzyża Niepodległości stojącego w Słupi już od 95 lat. Tam odśpiewano hymn narodowy i kontynuowano dalszą część tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości.

Apel Poległych poprowadził, jak co roku, Bogusław Bilnicki - emerytowany nauczyciel i podharcmistrz Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczyście przywołał nazwiska żołnierzy oraz osób cywilnych szczególnie zasłużonych w historii Polski. W swoim przemówieniu do tych samych osób odwołał się także wójt gminy Słupia Tomasz Koper. Zwrócił on uwagę na szczególnie trudną historię naszego kraju i krwawej drodze jaką nasi przodkowie musieli przejść by odzyskać upragnioną niepodległość.

Pod słupskim Krzyżem Niepodległości tradycyjnie złożono kwiaty i wiązanki, które pozostawiły przybyłe na to święto delegacje: samorządowców szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Słupi, Zespołu Placówek Oświatowych w Słupi oraz Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Węgrzynowie.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbyła się jej część artystyczna, która miała miejsce w Zespole Placówek Oświatowych w Słupi. Uczniowie szkoły przedstawili zebranym piękne przedstawienie. W podniosłym nastroju i niepowtarzalnej świątecznej atmosferze wysłuchano poezję niepodległościową, a także wspólnie z uczniami zaśpiewano różne pieśni i piosenki patriotyczne.

Artystyczną część uroczystości przygotowali nauczyciele: Marzena Machnik, Leszek Wawrzyła, Urszula Walocha, Karolina Błaszczyk, Ewa Tomasik oraz Edyta Pustuł. Kotyliony, które można było ujrzeć zawieszone przy niejednym sercu mieszkańca Słupi, własnoręcznie wykonały wychowanki Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Węgrzynowie.

Zobaczcie zdjęcia z tegorocznego Święta Niepodległości w gminie Słupia:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie