Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski Festiwal Smaków to najpyszniejsza impreza w regionie. Wiejskie gospodynie przypomną nam smaki dzieciństwa. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Tradycyjna pajda ze smalcem i ogórkiem kiszonym, różnego rodzaju mięsa, kapusta z grochem, bigos, ale i dania, który przywołają wspomnienia z dzieciństwa. Tegoroczna 7. edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków rozpieści nasze podniebienia. Impreza odbędzie się 30 kwietnia i 1 maja w Parku Etnograficznym w podkieleckiej Tokarni.

Świętokrzyski Festiwal Smaków to najpyszniejsza impreza w regionie

Świętokrzyski Festiwal Smaków co roku przyciąga tłumy z regionu i okolicznych województw. To największy w Świętokrzyskiem kiermasz potraw i produktów regionalnych. Do Tokarni przyjadą gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich i przygotują stoiska z gorącymi daniami pochodzącymi z naszych regionalnych kuchni. Będą konkursy i występy zespołów z województwa świętokrzyskiego. Impreza odbędzie się w niedzielę i poniedziałek, 30 kwietnia i 1 maja, w godzinach od 11 do 18. - To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, które co roku ściąga tłumy. Warto być z nami. Zapraszamy zarówno Państwa jako gości, jak i wystawców. Można tu doskonale wypromować swoje produkty, ponieważ informacje i relacje z tej imprezy docierają nawet poza granice naszego regionu – zachęca Beata Ryń, rzeczniczka prasowa Muzeum Wsi Kieleckiej.

Świętokrzyski Festiwal Smaków – co zjemy?

W tym roku będzie rekordowa liczba wystawców, którzy zaprezentują swoje rękodzieło, wyroby lokalne, ale i dania, które na długo pozostaną w naszej pamięci. - To, co cieszy najbardziej to to, że Koła Gospodyń Wiejskich z radością przyjmują zaproszenie i będzie ich na Świętokrzyskim Festiwalu Smaków bardzo dużo. Będą zatem mogli Państwa smakować i częstować się pysznościami z całego naszego regionu świętokrzyskiego – mówi Beata Ryń.

Dodaje, że również Koła spoza regionu pojawią się w Parku Etnograficznym. - Będzie co próbować, bo to nie tylko gotowe potrawy, ale również produkty ekologiczne, od drobnych wytwórców, którzy stawią się u nas bardzo licznie. Po raz pierwszy odwiedzi nas wielkie stoisko Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotuje naprawdę mnóstwo atrakcji i niespodzianek dla publiczności – wylicza rzeczniczka.

Miłośnicy tradycyjnej pajdy ze smalce, zup, mięs różnego rodzaju, kapusty z grochem czy domowych ciast na pewno będą zadowoleni. Ale to wciąż nie wszystko. - Z tego co wiem, gospodynie szykują się również do takich bardzo wykwintnych dań, które z pewnością pozwolą nam wrócić wspomnieniami do naszego dzieciństwa. Bo istotne jest to, że Koła Gospodyń Wiejskich zawsze przygotowują swoje dania tak, jak dla bliskich, jakby miały je podać podczas niedzielnego obiadu. Dlatego warto być i warto próbować. To zdecydowanie pyszna impreza i jedzenia dla nikogo nie zabraknie – dodaje nasza rozmówczyni.

Szalona zabawa na scenie. Zaśpiewają i zatańczą zespoły ludowe

Jak co roku nie zabraknie licznych występów artystycznych. 30 kwietnia będziemy mogli posłuchać Zespołu Bolechowiczanie, Zespołu Kowalanki, Zespołu Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Zespołu Pieśni i Tańca Małogoszcz, Kapeli Korbanów, Kapeli od Połańca.
1 maja wystąpią: Kapela Świętokrzyska, Zespół Domaszowianie, Adam Kocerba z trójrzędową harmonią polską, Kapela Działoszacy, Zespół Jaworzanki, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka. Gwiazdą będzie zespół Old Marinners.
Konkurs „Majówkowy Przysmak” i „Najpiękniejsze stoisko” w Tokarni.

Świętokrzyskiemu Festiwalowi Smaków towarzyszyć będą konkursy: kulinarny "Majówkowy przysmak" oraz na "Najpiękniejsze stoisko Festiwalu".

Konkurs "Majówkowy przysmak" dedykowany jest dla Kół Gospodyń Wiejskich, Gospodarstw Agroturystycznych, Instytucji Kultury oraz Stowarzyszeń. Wciąż można się zgłaszać, wystarczy przesłanie formularza - KLIKNIJ I ZGŁOŚ SIĘ

Potrawy smakiem i podaniem powinny nawiązywać do dań podawanych jako posiłek niedzielny w chłopskich domach lub stanowić wariację na ten temat. Biorąc pod uwagę sposób przygotowania mogą być: bez obróbki cieplnej lub pieczone, gotowane, smażone i tym podobnie wedle pomysłów uczestników konkursu. Potrawy powinny być związane geograficznie z regionem świętokrzyskim, wytwarzane na małą skalę, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji kultywowanych w regionie i zwyczajów. Oprócz walorów smakowych ocenie podlegać będzie również związek z tematyką konkursu oraz sposób serwowania potrawy przez zgłaszającego.

Organizatorami wydarzenia są: Echo Dnia, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie