Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targ w Bodzentynie wraca na swoje dawne miejsce. Pierwszy handel już w poniedziałek, 15 maja! Co się zmieniło?

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Mała targowica w Bodzentynie zyskała nowy blask. Pierwsza targowica już w poniedziałek, 15 maja! Zobaczcie zdjęcia jak plac targowy wygląda teraz i jak wyglądał wcześniej.
Mała targowica w Bodzentynie zyskała nowy blask. Pierwsza targowica już w poniedziałek, 15 maja! Zobaczcie zdjęcia jak plac targowy wygląda teraz i jak wyglądał wcześniej. Miasto i Gmina Bodzentyn
Miejsce targowe, czyli tak zwana "mała targowica" mieszcząca się tuż obok kościoła parafialnego w Bodzentynie, zyskało nowy wygląd. Jeszcze do niedawna, nieco zaniedbany teren, przemienił się w przestrzeń do wygodnego handlowania. Oprócz nowych, drewnianych wiat dla sprzedawców, przybyło miejsc parkingowych. Targowisko wystartuje już w poniedziałek, 15 maja. Handel będzie się tu odbywał w poniedziałki, piątki i soboty. Zobacz zdjęcia i sprawdź szczegóły.

Targ w Bodzentynie wraca na swoje dawne miejsce! Tak prezentuje się po rewitalizacji

Mała targowica w Bodzentynie jest już po modernizacji. Plac targowy zyskał zupełnie nowy wygląd. Dawniej, teren posiadał częściowo nawierzchnię nieutwardzoną, żwirowo-gruntową, której stan był zły, a jego powierzchnia niebyła w pełni wykorzystana.

Brakowało także miejsc postojowych dla osób, które przyjeżdżały na targ samochodem. Obecnie, teren małej targowicy został wyłożony kostką brukową betonową, a częściowo z kamienia polnego. Wybudowano kanalizację deszczową, zamontowano nowe oświetlenie. Na niewykorzystanym wcześniej fragmencie targowicy wybudowane zostały toalety, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek został wyposażony w niezbędne instalacje: elektryczną, wodnokanalizacyjną, monitoring. W celu doprowadzenia wody do budynku szaletu oraz zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w projektowanych hydrantach przy parkingu i targowicy, konieczna była wymiana sieci wodociągowej na ulicy Wesołej. Potencjał gospodarczy tego miejsca zwiększył się także poprzez budowę 14 drewnianych, zadaszonych wiat przeznaczonych dla handlu.

W każdy poniedziałek na targu swoje towary będą mogli oferować odpłatnie sprzedawcy, natomiast w piątki w godzinach 12-17 oraz soboty w godzinach 10-14 - nieodpłatnie rolnicy sprzedający produkty rolne lub spożywcze, a takze wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.

Jak informuje miasto i gmina, wykorzystany został także plac znajdujący się za kościołem parafialnym. Dawniej służył jako miejsce, na którym składowano opał, natomiast obecnie teren przekształcono na duży, otwarty parking. Na parkingu wybudowano 58 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia stanowisk postojowych została wykonana z kostki betonowej płukanej, a drogi manewrowe są z kamienia polnego. Na całym parkingu powstało też oświetlenie. Mieszkańcy gminy, ale także wszyscy przejeżdżający przez Bodzentyn goście będą mogli szybko i wygodnie zrobić zakupy na targu.

Obok nowego parkingu ustawiono cztery zadaszone ławki o konstrukcji drewnianej, z których rozpościera się widok na Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich.

Po przeciwnej stronie placu targowego znajdowała się prywatna działka, którą w ubiegłym roku wykupiła gmina Bodzentyn, tak by usprawnić ruch drogowy. Koszt wykupu gruntu wyniósł 205 000 złotych.

Obecnie dostęp do targu jest możliwy z obu stron: od ulicy Kościelnej oraz od ulicy Pasieka.

- Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców do korzystania z nowopowstałego miejsca w naszej Gminie. Już od najbliższego poniedziałku plac zostanie całkowicie oddany do dyspozycji publicznej. Bardzo cieszy mnie fakt, że zakończyły się prace przy tej jakże ważnej wielomilionowej inwestycji, która była niezbędna dla mieszkańców, zarówno handlujących, jak i tych odwiedzających targ. Dzięki wykonanej rewitalizacji miasta Bodzentyn powstało dużo nowych miejsc parkingowych, przez co w znacznym stopniu zostanie odciążony parking na Rynku Górnym

- komentował burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba.

Całkowity koszt Rewitalizacji Miasta Bodzentyn – etap II wynosi blisko 8 milionów 400 tysięcy złotych, z czego około 4 milony 200 tysięcy złotych pochodzi z dofinansowania z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zobacz zdjęcia "przed" i "po" rewitalizacji małej targowicy w Bodzentynie.

(źr. Miasto i Gmina Bodzentyn)

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie