Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teren wokół Ruin Huty" Józef" w Samsonowie zyska nowe oblicze. Odnowa ogrodzenia, ścieżka edukacyjna i podświetlenie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 7 lat
Region Świętokrzyski ma wiele unikalnych, charakterystycznych tylko dla tego obszaru, zabytków. Zaliczają się do nich między innymi pozostałości zakładów przemysłowych Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Jednymi z bardziej malowniczych są ruiny wielkiego pieca w Samsonowie, znane powszechnie jako Ruiny Huty "Józef". Już wkrótce, obszerny teren wokół zabytku zmieni swoje oblicze. W jaki sposób? Pytamy wójta Zagnańska, Wojciecha Ślefarskiego.

Teren wokół Ruin Huty "Józef" w Samsonowie zmieni się nie do poznania. Pojawi się oświetlenie, ścieżka edukacyjna, a w przyszłości - izba pamięci

Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie to druga, najważniejsza atrakcja w gminie Zagnańsk. Charakterystyczna dla tego miejsca budowla i teren wokół niej, zyska zupełnie nowe oblicze. O tym co się zmieni, mówi wójt gminy Zagnańsk, Wojciech Ślefarski.

- Pozyskaliśmy 1 milion 150 tysięcy złotych z Polskiego Ładu na zagospodarowanie terenu wokół ruin Huty. W ramach inwestycji, zamierzamy odnowić ogrodzenie zgodnie z uzgodnieniami z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W tym miejscu zrealizujemy także ścieżkę pieszo-edukacyjną mówiącą o tym miejscu. Cały teren zostanie oświetlony, a sama huta podświetlona. To wszystko chcemy zrealizować w ramach I etapu zagospodarowania terenu wokół

- mówił na wstępie wójt Zagnańska.

Dodał, że w budżecie gminy na ten rok, zostały zabezpieczone pieniądze - 150 tysięcy złotych, na wykonanie projektu II etapu zagospodarowania terenu.

- W tym etapie chcielibyśmy wykonać projekt budowy parkingu przy ruinach pieca, a także projekt budynku, w którym znalazłaby się Izba Pamięci - Galeria Historyczna, mówiąca o tym miejscu i przedstawiająca pozostałości, rekwizyty, wszystko to, co udało się zebrać po działalności Huty, a które są w dyspozycji Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej. Izba stanowiłaby dodatkową atrakcją dla zwiedzających

- dodał Wojciech Ślefarski.

W następnym etapie, gmina planuje oświetlić cały teren i wykonać alejki parkowe, które odsłoniłyby pozostałe ruiny wielkiego pieca hutniczego, znajdujące się poza terenem gminy - na działkach prywatnych.

- Myślę, że w przeciągu 1,5 roku pierwszego etap inwestycji zostanie zrealizowany. Zaś w przeciągu 1-1,5 miesiąca ogłosimy kolejny przetarg na wykonanie projektu drugiego etapu inwestycji, tak żeby być przygotowanym w nowej perspektywie i móc pozyskiwać pieniądze na realizację tego zadania - zaznaczył gospodarz gminy.

Zobaczcie jak obecnie prezentują się Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie wraz z obszernym terenem wokół.

Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie - rys historyczny

W 1598 roku powstał w Samsonowie pierwszy w Polsce wielki piec typu bergamowskiego. Konstruktorem pieca był specjalista z Włoch - Hieronim Caccio. W latach 1641-44 nastąpiła przebudowa pieca i uzyskano pierwszą płynną surówkę. Przejście od dymarek do wielkiego pieca stanowiło duży skok technologiczny - w wielkim piecu uzyskiwano temperaturę pozwalającą na stopienie żelaza, dzięki czemu jego dalszy przerób był łatwiejszy i uzyskiwano wyjściowy produkt lepszej jakości. W początkach XVIII w piec był zrujnowany. Właścicielami huty byli biskupi krakowscy. Za czasów bpa Kajetana Sołtyka powstał nowy wielki piec, zaś w roku 1789 huta przeszła na własność Państwa. Powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1818-23. Na przestrzeni kolejnych lat została rozbudowana i przebudowywana. Działała do roku 1866, kiedy to zniszczył ją pożar. Huty nie odbudowano, ponieważ jej zniszczenie zbiegło się z postępującym kryzysem całego Zagłębia. Kryzys spowodowany był wyczerpywaniem się złóż rudy i zniszczeniem lasów przez rabunkowy wyrąb przy produkcji węgla drzewnego. Przedłużające się w związku z tym drogi zaopatrzeniowe powodowały podrożenie produkcji i zmniejszenie wydajności. Dodatkowo wyrosła konkurencja hut z Zagłębia Dąbrowskiego, pracujących w oparciu o węgiel kamienny, a huta "staszicowska" działała, mimo sporych rozmiarów, na węgiel drzewny. Wracając jeszcze do lat świetności huty warto wspomnieć, że w 1824 roku ukończono odlewnię, a w 1835 roku zmodernizowano piec. (źr. Gmina Zagnańsk)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie