Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już w ten weekend! 7. Świętokrzyski Festiwal Smaków w Tokarni z atrakcjami. Darmowe degustacje, 150 wystawców i liczne pokazy

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Ponad 150 wystawców z regionalnymi daniami i wyśmienitymi produktami od lokalnych producentów, liczne pokazy, degustacje oraz konkursy – to i wiele więcej zapewni wszystkim 7. edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków. Impreza rozpoczęła się już w niedzielę, 30 kwietnia. Kolejne atrakcje w poniedziałek, 1 maja w podkieleckiej Tokarni. Trwa wspaniała majówka.

Świętokrzyski Festiwal Smaków w Tokarni. Takie atrakcje nas czekają

Świętokrzyski Festiwal Smaków co roku przyciąga tłumy z regionu i okolicznych województw. To największy w Świętokrzyskiem kiermasz potraw i produktów regionalnych. Do Tokarni przyjadą gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich i przygotują stoiska z gorącymi daniami pochodzącymi z naszych regionalnych kuchni. Będą konkursy i występy zespołów z województwa świętokrzyskiego. Impreza odbędzie się w niedzielę i poniedziałek, 30 kwietnia i 1 maja, w godzinach od 11 do 18. - To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, które co roku ściąga tłumy. Warto być z nami. Informacje i relacje z tej imprezy docierają nawet poza granice naszego regionu – zachęca Beata Ryń, rzeczniczka prasowa Muzeum Wsi Kieleckiej.

Świętokrzyski Festiwal Smaków – co zjemy?

W tym roku będzie rekordowa liczba wystawców – ponad 150, którzy zaprezentują swoje rękodzieło, wyroby lokalne, ale i dania, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Bogatą ofertę zaprezentuje chociażby Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski, będzie to między innymi: Sklep "Silni z natury" z produktami spożywczymi - członków izby, Winnica Fodymskich, Winnica "Złota Wieś", Cytrynówka Świętokrzyska, Sery Kozie - Kozi Smak, krówki z OSM Bidziny, Pasieka Rodzinna Stępień.

Przyjedzie foodtruck „Szlachetne Świętokrzyskie”, a w nim produkty: Browaru Popiel, Szydłowianki, Winnicy Willi Sichów. Tutaj będzie można skosztować między innymi wyjątkowych produktów ze śliwki szydłowskiej (lody, powidła, keczupy, chutneye).

- To, co cieszy najbardziej to to, że Koła Gospodyń Wiejskich z radością przyjmują zaproszenie i będzie ich na Świętokrzyskim Festiwalu Smaków bardzo dużo. Będą zatem mogli Państwa smakować i częstować się pysznościami z całego naszego regionu świętokrzyskiego – mówi Beata Ryń. Dodaje, że również Koła spoza regionu pojawią się w Parku Etnograficznym. - Będzie co próbować, bo to nie tylko gotowe potrawy, ale również produkty ekologiczne, od drobnych wytwórców, którzy stawią się u nas bardzo licznie – podkreśla rzeczniczka.

Miłośnicy tradycyjnej pajdy ze smalcem, zup, mięs różnego rodzaju, kapusty z grochem czy domowych ciast na pewno będą zadowoleni. Ale to wciąż nie wszystko. - Z tego co wiem, gospodynie szykują się również do takich bardzo wykwintnych dań, które z pewnością pozwolą nam wrócić wspomnieniami do naszego dzieciństwa. Bo istotne jest to, że Koła Gospodyń Wiejskich zawsze przygotowują swoje dania tak, jak dla bliskich, jakby miały je podać podczas niedzielnego obiadu. Dlatego warto być i warto próbować. To zdecydowanie pyszna impreza i jedzenia dla nikogo nie zabraknie – dodaje nasza rozmówczyni.

Podczas Festiwalu odbędą się dwa konkursy przygotowane przez organizatorów: kulinarny: „Majówkowy przysmak” (do konkursu zostało zgłoszonych 15 dań) oraz na najpiękniejsze stoisko, którego rozstrzygnięcie nastąpi 1 maja.

Wydarzenia w ramach Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków

Festiwal rozpocznie Msza Święta 30 kwietnia o godzinie 11.00, w Kościele z Rogowa w oprawie Zespołu Ludowego Bolechowiczanie.

Zarówno w niedzielę, 30 kwietnia, jak i poniedziałek, 1 maja, w godzinach 11-15 w Chałupie ze Złotnik Ola Imosa poprowadzi wypiek i degustację podpłomyków, czyli biedachlebków. Co to takiego? To najstarsza forma chleba, rodzaj prymitywnego pieczywa w postaci małego placka przygotowanego z mąki i wody i drożdży. Pieczone na żarze. Pracownicy włożą wiele uczuć w to, aby biedachlebki Państwu smakowały, a jednocześnie pozwoliły cofnąć się w czasie. To pozwoli poznać tajemnice chleba.

W niedzielę i poniedziałek - "Strawa, potrawa i biesiada - wiejskie tradycje kulinarne” spacery tematyczne po skansenie z Olą Imosą. Wyjście chętnych spod sceny o godzinie 15.

Kuchnia żydowska z zaskakującymi smakami

W niedzielę, o godzinie 14 w sektorze małomiasteczkowym, obok chałupy żydowskiego krawca aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy zaprezentują „Szabat szalom w Tokarni”. Poza tym będą stoiska z kuchnią żydowską. Znajdzie się tam wiele ciekawych potraw, między innymi ciastka cynamonowe, ale również czulent w różnych wydaniach. To tradycyjna potrawa żydowska jednogarnkowa. Przygotowywana w piątek wieczorem w żeliwnym pojemniku i trzymana na piecu, by w późniejszych dniach była gotowa od razu do spożycia. W składzie jest mięso wołowe, fasola, kasza, czasami są ziemniaki, musi być gęsi smalec i czosnek. Jest to naprawdę pyszne danie.

Nową atrakcją będzie chałupa żydowskiego krawca ze sklepikiem. - Zwyczajem było, że jeżeli Żyd prowadził zakład krawiecki to jego żona lub on sam mieli handel wszelaki. W takim sklepiku znajdziemy właściwie wszystko. Jest herbata, kawa, nafta, pasta do butów, świeczki, alkohol oraz, jak to w żydowskim sklepie, przyprawy – goździki, cynamon, imbir czy gałka muszkatołowa. Nie mogło też zabraknąć chleba, sera i gotowych ubrań. Dla dzieci zawsze przygotowane były landrynki, a dla dorosłych kieliszki do degustacji trunków. Poza tym oryginalne szare mydło. Produkty ważyło się na wadze, a ceny liczyło na liczydle. Dłużników zapisywało się kredą na ścianie – opowiada Agnieszka Dziarmaga, adiunkt w Dziale Badań Naukowych Muzeum Wsi Kieleckiej.

Znany kucharz Jakub Wolski poczęstuje zupą na dziczyźnie

W niedzielę, 30 kwietnia, w godzinach trwania Festiwalu w sektorze dworsko-folwarcznym można będzie odwiedzić stoisko edukacyjne Lasów Państwowych, na którym blogerka Karina Rudzka prowadząca „Zielarski kącik Kari” będzie prowadziła warsztaty przygotowania soli z leśnymi roślinami i ziołami.

Znany kucharz przygotuje w kręgu ogniskowym zupę gulaszową z borowikami. - Jakub Wolski, kucharz znany z programu „Hell’s Kitchen” przygotuje kilkaset porcji zupy gulaszowej na dziczyźnie i z borowikami. Każdy będzie mógł obserwować gotowanie na bieżąco, Kuba na pewno będzie się też dzielił swoimi kulinarnymi radami. Te kilkaset porcji zostanie rozdanych za darmo w ramach degustacji – mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich z atrakcjami i nagrodami

Po raz pierwszy partnerem Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków w Tokarni został Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich. Przez dwa dni wydarzenia odbędą się konkursy z cennymi nagrodami. Pierwszy raz w historii Festiwal odwiedzą również Koła Gospodyń spoza regionu. - Będzie bardzo kolorowe stoisko, nagrody nie tylko dla Kół Gospodyń Wiejskich, ale także dla turystów uczestniczących w konkursach – mówi Katarzyna Korus, zastępca Kierownika Parku Etnograficznego w Tokarni.

- Zorganizowany zostanie konkurs fotograficzny oraz facebookowy. Zachęcamy wszystkich do przyjścia na to stoisko ze swoimi telefonami komórkowymi. Na miejscu pojawi się fotograf, który będzie turystom wykonywał piękne fotografie w kwiecistej scenerii. Główną nagrodą w konkursie fotograficznym będzie pobyt dla czterech osób w Basenach Mineralnych Solec-Zdrój. Co godzinę też odbywać się będzie konkurs z wiedzy o wsi, a do wygrania będą fartuchy, torby i inne gadżety. Nie zabraknie również warsztatów z plecenia wianków prowadzonych przez florystkę – wymienia Katarzyna Korus.

Występy zespołów ludowych

Na scenie wystąpią: 30 kwietnia - Zespół Bolechowiczanie, Zespół Kowalanki, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Małogoszcz, Kapela Korbanów, Kapela od Połańca.

1 maja - Kapela Świętokrzyska, Zespół Domaszowianie, Adam Kocerba na trójrzędowej harmonii polskiej, Kapela Działoszacy, Zespół Jaworzanki, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, Old Marinners.

Organizatorami wydarzenia są: Echo Dnia, Urząd Marszałkowski, Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie