matura
  Czechy. Młode wino i gęsina na świętego Marcina

  Czechy. Młode wino i gęsina na świętego Marcina

  Ivana Bilkova

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Czechy. Młode wino i gęsina na świętego Marcina
  Dzień świętego Marcina, 11 listopada, kojarzy się w Czechach z degustacją młodego wina oraz ucztą z gęsiny.
  Czechy. Młode wino i gęsina na świętego Marcina
  Tradycja świętomarcińska pochodzi z XVIII wieku. Za panowania cesarza Józefa II, w dzień świętego Marcina, właściciele winnic próbowali młodego wina i decydowali, czy przedłużą umowę ze swymi winiarzami na kolejny rok.

  Legenda mówi, że święty Marcin był rzymskim żołnierzem. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej został misjonarzem, a następnie biskupem.

  A dlaczego w dzień świętego Marcina piecze się gęsi?
  Jak głosi legenda, gęsi przeszkadzały świętemu Marcinowi w wygłaszaniu kazań, dlatego odbywają swoją karę piekąc się w brytfannach. Dziś to tradycyjne świętomarcińskie danie oferuje każda restauracja w Czechach. Gęś podawana jest zazwyczaj z czerwoną duszoną kapustą, jabłkami oraz knedlami czy delikatnymi kluseczkami ziemniaczanymi.

  Niemal wszystkie czeskie miasta i wioski szykują festiwale świętomarcińskie z ciekawym program kulturalnym i wesołą zabawą dla każdego.

  Ołomuniec na Morawach Środkowych (182 km od Katowic) zaprasza 11.11. na degustacje wina świętomarcińskiego, a także bogaty program towarzyszący dla dorosłych i dzieci.


  Miasto Kroměříž na Morawach Wschodnich (47 km od Ołomuńca), słynące z barokowego pałacu, wpisanego razem z Ogrodem Kwiatowym na listę UNESCO, organizuje 11.11. Świętomarciński Festiwal na rynku, któremu będą towarzyszyć jarmarki farmerskie. Artyści ludowi i rzemieślnicy zaprezentują tradycyjne wyroby. Na gości czekają także przysmaki regionalne i wino.

  Warto zwiedzić także pałacowe piwnice winnych i spróbować tutejszych win mszalnych, których tradycja produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów gotyckiego zamku z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 100 litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.


  Do Uherskiego Hradišta, serca regionu winiarskiego Slovacko (43 km od Kroměříža ), 11.11. do miasta przybędzie święty Marcin i przywiezie młode wino. Impreza na Placu Masaryka potrwa do późnych godzin popołudniowych. Warto odwiedzić także zabytkowe piwnice winne w dzielnicy Mařatice i spróbować tutejszych win.


  W pobliskim Kyjovie, słynącym z barwnego, żywego folkloru, 11.11. na gości czeka tradycyjne świętowanie na rynku - młode wino, przysmaki i wesoła zabawa. Miasto przemierzy także barwny pochód w strojach ludowych.


  W Bzencu (12 km od Kyjova) świętomarcińskie uroczystości odbędą się 12.11. W programie nie tylko degustacje tutejszych win i przysmaków, lecz także atrakcje historyczne – przemarsz wojsk napoleońskich, austriackich i rosyjskich przez miasto.


  Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tradycyjną ludową architekturą piwniczek winnych, powinien odwiedzić jeden z najstarszych kompleksów Petrov-Plže (10 km od Bzenca). Pierwsze małe piwniczki powstały już w XV wieku. Biało – niebieskie małe domki zdobione ornamentami są wspaniałym przykładem ludowej architektury typowej dla regionu Slovacko.

  Brno, stolica Moraw Południowych (255 km od Katowic), zaprasza 11.11. na kolejną edycję świętomarcińskich imprez. Na miłośników dobrego wina i jadła czekają przysmaki regionalne na Placu Wolności (náměstí Svobody), w tutejszych restauracjach i gospodach. W katedrze św. Piotra i Pawła zostaną poświęcone świętomarcińskie wina, barwny pochód winiarzy, ze świętym Marcinem na czele, wyruszy do centrum miasta, na Plac Wolności. Tam rozpocznie się degustacja młodych win, której będzie towarzyszył ciekawy program kulturalny i rozrywkowy.


  Południowomorawskie miasto Mikulov w dniach od 11 do 20.11. tradycyjnie organizuje Jarmark Świętomarciński na rynku, z programem artystycznym dla dzieci i dorosłych. W restauracjach spróbujemy młodych win i specjałów świętomarcińskich. Miasto szykuje także nietypowe zwiedzanie historycznych obiektów, na przykład grobowca Dietrichsteinów w kostiumach z epoki czy wycieczkę na Świętą Górkę z przewodnikiem, który opowie o bogatej historii miasta, winiarstwie. Po drodze uczestnicy będą mogli spróbować wina w piwniczce winnej.


  Uroczysty toast pierwszym tegorocznym winem wzniesiemy także w zabytkowych podziemiach w pobliskim miasteczku Valtice 11. 11. Słynne Podziemia Valtickie to unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów. Większość korytarzy znajduje się na głębokości 6-12 metrów. Valtickie podziemia skrywają ponad 1,2 miliona zabytkowych cegieł pochodzących sprzed 100 – 700 lat.


  Historia piwnic winnych w Čejkovicach (33 km od Valtic) wiąże się z przybyciem tajemniczego zakonu templariuszy. Przybyli oni tu w latach 30-tych XIII wieku, pierwsza pisemna wzmianka o ich działalności pochodzi z roku 1248. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowy era hodowli winorośli w Čejkovicach i okolicy. 11.11. na dziedzińcu pałacu swe wina zaprezentują miejscowi winiarze.


  Na imprezy świętomarcińskie zapraszamy także do miasta Hradec Králové, jednego z najstarszych miast czeskich, o wyjątkowej koncepcji urbanistycznej z pierwszej połowy XX wieku, leżącego tylko 50 km od Kudowy Zdroju. Zobaczymy tu między innymi dzieła jednego z najwybitniejszych czeskich architektów i urbanistów XX wieku, Josefa Gočára. Tak jak każdego roku, 11.11. przybędzie pod Białą Wieżę w Hradcu Kralove święty Marcin na białym koniu, symbolicznie rozpoczynając sezon zimowy. Na gości czekają rogaliki świętomarcińskie, wino i mnóstwo innych przysmaków. W programie imprezy będą także pokazy rzemiosł i zwiedzanie katedry św. Ducha.


  Tradycyjnie 11.11. do Czeskiego Krumlova (173 km na południe od Pragi) przybędzie święty Marcin na białym koniu, przywożąc ze sobą nie tylko pierwszy śnieg, lecz także pierwsze tegoroczne wino. Przyjazd świętego Marcina zainauguruje festiwal winiarski, który potrwa niemal do końca miesiąca. Wybrane krumlovskie restauracje oferować będą tradycyjne świętomarcińskie wina i przysmaki.

  Kulminacja winiarskich uroczystości nastąpi 19.11 podczas zamkowego święta wina w Ujeżdżalni Zamkowej. Goście będą mogli spróbować około 250 gatunków win z 25 gospodarstw winiarskich, a także spotkać się z najlepszymi winiarzami i zabawić się na koncercie rockowym.

  Impreza świętomarcińska odbędzie się także w Ogrodzie Botanicznym w Pradze, w winnicy świętej Klary, 11 listopada od godziny 11. Polecamy przy okazji zwiedzić unikatową szklarnię tropikalną Fata Morgana, rozciągającą się na powierzchni około 1750 m2.

  W mieście Liberec (63 km od Szklarskiej Poręby) 11.11. odbędzie się jedna z największych imprez świętomarcińskich w regionie. Na gości w centrum miasta czeka degustacja dziesiątków gatunków tegorocznych win morawskich i specjały gastronomiczne. Uroczysty toast o godzinie 11:11. W Libercu polecamy także zwiedzić centrum miasta z zabytkowym ratuszem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Sonda

  Czy rządy prezydentów, burmistrzów i wójtów powinny być ograniczone tylko do dwóch kadencji?

  Jedzenie i zabawa

  Na językach

  Zdrowie i uroda

  Kultura