matura
  Madera. Barwny targ kusi egzotycznymi owocami

  Madera. Barwny targ kusi egzotycznymi owocami

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Madera. Barwny targ kusi egzotycznymi owocami
  1/18
  przejdź do galerii

  ©Marzena Kądziela

  Gdy dość natarczywi sprzedawcy będą zmuszać nas do degustacji egzotycznych owoców, nie brońmy się. Pamiętajmy jednak o tym, że degustacja nie jest jednoznaczna z zakupami, szczególnie, gdy proponowane ceny na wstępie są wysokie. Jeśli już uzbroimy się w asertywność, spacer po Mercado Dos Lavradores w stolicy Madery, Funchal będzie prawdziwą atrakcją.
  Kolorowe ptaki w rajskim ogrodzie
  Kto odwiedzi tętniącą życiem stolicę portugalskiej wyspy, powinien odwiedzić Mercado Dos Lavratores, gdzie zapachy egzotycznych owoców i przypraw miło drażnią nos, a kolory zachwycają nasze oczy. Na placyku i chodniku przed miejskim targiem najpierw natkniemy się na sprzedawczynie kwiatów. Panie w różnym wieku ubrane w tradycyjne barwne stroje wyglądają jak kolorowe ptaki osiadłe w rajskim ogrodzie.
  W wejściu do budynku powitają nas zaś azulejos czyli płytki ceramiczne, zazwyczaj w kolorach białym i błękitnym przedstawiające codzienne życie dawnych mieszkańców. Tu obejrzymy miejskie handlarki i inne obrazki.

  Smaki są doskonałe
  Gdy wchodzimy na pierwszą halę po pomidorach, cukiniach, ziemniakach, fasolach, paprykach, czosnku, cebuli i innych dobrze znanych nam warzywach trafiamy na stragany z egzotycznymi owocami. Najwięcej jest marakui, których odmiany – ananasowa, cytrynowa, pomidorowa, bananowa i jeszcze inne kuszą barwami. A to sprytnie wykorzystują sprzedawcy, którzy po przekrojeniu owoców częstują smacznym miąższem położywszy go łyżeczką na zewnętrznej stronie naszej dłoni. Smaki są doskonałe, chętnie więc kosztujemy kolejnych i kolejnych. A to anon, a to filodendron, a to znowu bananoananas… A sprzedawcom aż oczy się świecą, bo widzą, że klienci wyłożą za chwilę kilka euro za jeden owoc. Szybko pakują produkty do torby i wciskają nam, nieco zdziwionym tą sytuacją. Jeśli cena nie ma dla nas znaczenia, można zrobić tu zakupy, jeśli nie lubimy przepłacać, lepiej kupić znane już owoce w innym miejscu, albo… mocno się targować. Od jednej przekupki dostałam kuksańca w bok. Inni swą nachalność okraszali szerokim uśmiechem.

  Na piętrze mercado także znajdziemy owoce ułożone misternie w malownicze stosiki, ale także różnorodne przyprawy zarówno w postaci suszonych owoców i gałązek jak i proszku. Tu także oczy turystów cieszą pamiątki – haftowane ręczniki, ściereczki, ceramiczne kogutki, miski, kubeczki i mnóstwo innych przedmiotów.

  Espada – prawdziwy przysmak Madery
  A na koniec schodzimy na najniższy poziom targowiska. Tam zapachy nie są już tak kuszące, bo tu sprzedawcy oferują efekty nocnego i porannego połowu. Wielkie tusze tuńczyków kupiec kroi nożem wyglądającym jak maczeta na drobniejsze steki, inny zachęca do zakupu czarnej ryby z wielkimi okrągłymi oczami i ostrymi zębami. Ten długi, dość strasznie wyglądający mieszkaniec oceanu, to espada, czyli pałasz atlantycki, prawdziwy przysmak Madery. Rybacy łowią go nocą, by już jako przepyszne danie mógł trafić na domowy czy restauracyjny obiad. Espada podawana jest często z podsmażanym bananem i sokiem z marakui.

  Mercado Dos Lavradores otwarto w 1940 roku na miejscu, gdzie tradycyjnie odbywały się targi owocowo – warzywne. Zaprojektował go Edmundo Tavares, który proste wnętrza ozdobił obrazami z azulejos.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Sonda

  Czy rządy prezydentów, burmistrzów i wójtów powinny być ograniczone tylko do dwóch kadencji?

  Jedzenie i zabawa

  Na językach

  Zdrowie i uroda

  Kultura