matura
  Niezwykłe Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

  Niezwykłe Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

  Rafał Żygiel

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Niezwykłe Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum muzeum

  Częstochowa to miasto, które większości Polaków kojarzy ze wzgórzem Jasna Góra i znajdującym się tam obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Nie każdy jednak wie, że zaledwie pięć kilometrów od zespołu klasztornego Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika znajduje się niezwykłe miejsce poświęcone pamięci wielkiego Polaka, który całe swoje życie zawierzył Matce Bożej.

  Planując wyjazd do Częstochowy, warto uwzględnić adres Jagiellońska 67/71, pod którym od prawie pięciu lat działa Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Aby w pełni zapoznać się z tym, co przez lata gromadził założyciel placówki, prezes firmy President Electronics Poland - Krzysztof Witkowski, trzeba zarezerwować przynajmniej dwie a najlepiej trzy godziny.

  Samych monet i medali związanych z polskim papieżem w muzealnych gablotach zebrano już ponad 10 tysięcy, a niemal każdego dnia pojawiają się kolejne. Wśród nich znajduje się między innymi 49 medali pielgrzymkowych, które wręczał osobiście podczas swoich rozlicznych podróży.

  Numizmaty to jednak nie jedyne wspomnienia po wybitnym rodaku zgromadzone w częstochowskim muzeum. Znaleźć tam można również relikwie i przedmioty związane z pontyfikatem, w tym między innymi zbiór znaczków pocztowych, zdjęć oraz obrazów, fragmenty szat papieskich, replikę pierścienia i pastorału, kopię broni z której 13 maja 1981 roku Mehmet Ali Ağca strzelał do Jana Pawła II, a nawet pukiel włosów papieża.

  Na uwagę zasługuje nie tylko ogromna liczba eksponatów, ale również sposób ich prezentacji. Doskonałe nagłośnienie, film wprowadzający w klimat miejsca i tysiące punktów świetlnych zaprojektowanych tak, by wydobyć wszystko co najpiękniejsze z niezwykłych pamiątek. Warto poświęcić kilka godzin nie tylko po to, by zapoznać się z bogactwem kolekcji, ale też po to, aby zobaczyć coś, co muzealni przewodnicy zostawiają na zakończenie prezentacji – niezwykłą rzeźbę przedstawiającą postać Karola Wojtyły. Realizm dzieła, blask oczu i ten niepowtarzalny uśmiech najwybitniejszego z Polaków powodują, że na długo po opuszczeniu budynku pamiętać będziemy czas spędzony w jego murach.

  Muzeum to votum jego założyciela ofiarowane Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze i hołd złożony polskiemu papieżowi, który często odwiedzał częstochowskie sanktuarium. Pasje Krzysztofa Witkowskiego znajdują odbicie nie tylko w bogatej kolekcji, ale też we wszystkim, co dzieje się w tym miejscu. A dzieje się dużo. Koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady, dyskusje, wieczory z poezją, wystawy malarstwa, rodzinne festyny. A to dopiero początek tego, co czeka na realizację w głowie pełnej pomysłów Krzysztofa Witkowskiego. Nic więc dziwnego, że wieści o muzeum dotarły już do samego papieża Franciszka, a znając upór założyciela to tylko kwestia czasu, aż odwiedzi je obecny zwierzchnik kościoła katolickiego. Może więc warto uwzględnić to miejsce planując wakacyjne podróże?

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Sonda

  Czy rządy prezydentów, burmistrzów i wójtów powinny być ograniczone tylko do dwóch kadencji?

  Jedzenie i zabawa

  Na językach

  Zdrowie i uroda

  Kultura