matura

  Złota Praga

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Słynny XV-wieczny zegar astronomiczny „Orloj” znajduje się w samym centrum Pragi, na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego.

  Słynny XV-wieczny zegar astronomiczny „Orloj” znajduje się w samym centrum Pragi, na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. ©R. Felczak

  Urok stolicy Czech podziwia cały świat. Czeską metropolię doceniają nawet filmowcy z Hollywood.
  Słynny XV-wieczny zegar astronomiczny „Orloj” znajduje się w samym centrum Pragi, na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego.

  Słynny XV-wieczny zegar astronomiczny „Orloj” znajduje się w samym centrum Pragi, na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. ©R. Felczak

  11 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Świętokrzyskiego

  Wiosenna Praga

  Wiosenna Praga

  Link do głównego zdjęcia

  Wiosenna Praga
  ©M. Luczynski


  Kilka dni to zbyt krótki okres, aby zwiedzić Pragę. Wystarczy jedynie, aby zasmakować w uroku stolicy Czech. Niemniej jednak pobyt z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. W końcu miasto to ma wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Wszystko za sprawą tego, że stolica Czech, chociażby w odróżnieniu od Warszawy, jest niemalże w stu procentach "oryginalna". Rozpoczynająca się wraz z budową zamku w IX wieku historia Pragi nigdy nie była naznaczona tak dramatycznymi wydarzeniami, jak zburzenie Warszawy, dzięki czemu specyficzna atmosfera tego miasta jest wszechobecna.

  TU TRZEBA BYĆ

  Będąc w Pradze - szczególnie w przypadku krótkich, kilkudniowych pobytów - koniecznie należy precyzyjnie zaplanować turystyczną eskapadę. W przeciwnym razie można paść ofiarą niepowtarzalnego uroku tego miasta, co sprawi, że zapewne ominiemy miejsca, stanowiące najcenniejsze wizytówki czeskiej stolicy.
  Priorytetem jest Stare Miasto i mający powierzchnię dziewięciu tysięcy metrów kwadratowych Rynek Staromiejski, pełen barokowych, a gdzieniegdzie także romańskich i gotyckich kamienic. Życie towarzysko-turystyczne na jednym z najwspanialszych placów Europy Środkowej właściwie nie zamiera, latem większość kawiarenek zamyka swe podwoje dopiero wraz z nastaniem świtu.
  Bajecznie kolorowy urok Pragi szczególnie dostrzegalny jest podczas spaceru po Złotej Uliczce. Stoi przy niej szereg mikroskopijnych domów, dobudowanych do zamkowych murów. Mieszkali w nich w XVII wieku złotnicy.

  Bezwzględnie należy się również przespacerować Mostem Karola, stanowiącym ponad 500-metrową przeprawę nad Wełtawą. Jeden z najbardziej znanych nie tylko praskich, ale również czeskich zabytków od XIV wieku łączy Stare Miasto z Małą Straną.

  Ominąć nie wolno także dzielnicy Josefov, którą przez osiem wieków zamieszkiwała jedna z największych w Europie społeczności żydowskich, jakiej pozostałościami są przepiękne synagogi czy też ratusz.

  Lista pozycji obowiązkowych powinna też zawierać: zamek na Hradczanach, katedrę świętego Wita, Bazylikę Świętego Jerzego, kościół Świętego Mikołaja, Wieżę Prochową i Plac Wacława. Każde z tych miejsc pozwala cofnąć się w czasie o kilkaset lat. A przy tym spotkać ekipy filmowców z Hollywood, które w Pradze kręciły między innymi "Mission Impossible", "Tożsamość Bourne'a", "Iluzjonistę", czy też "Nieustraszonych braci Grimm".
  Typowo turystycznymi atrakcjami Pragi bez wątpienia są natomiast na przykład istniejąca od 1499 roku "Piwiarnia U Felku", której specjalnością jest mocne, ciemne piwo czy pełne malowniczych parków i ogrodów wzgórze Petrin (labirynt luster, ogrody różane, obserwatorium astronomiczne, mini kopia wieży Eiffla), czy też Krizikova Fontanna (1500 metrów sześciennych wody, ponad trzy tysiące dysz, 1200 różnobarwnych lamp). Ciekawostką jest natomiast chociażby budynek o niezwykle awangardowym kształcie zwany "Tańczącym domem" (Tancici dum).

  CZECHY SĄ TANIE

  W odróżnieniu od większości europejskich stolic Praga nie jest drogim miastem dla turystów z Polski. Ceny noclegów są zbliżone do tych, jakie obowiązują w dużych polskich miastach, ale mocno zróżnicowane i dlatego warto zapoznać się z ofertą kilku hoteli. Niemniej jednak za dobę spędzoną w dwuosobowym hotelu o przeciętnym standardzie trzeba w Pradze zapłacić mniej więcej 1 tysiąc koron, a więc około 140 złotych.

  Wizyty w restauracjach, kawiarniach, czy też winiarniach również nie są kosztowne. Za przyzwoity obiad, w zależności od "klasy" lokalu gastronomicznego zapłacimy od 100 do 200 koron. Warto jednak mieć świadomość, że w praskich lokalach jest tłoczno do późnych godzin wieczornych.

  Kierowcy nie powinni natomiast zapomnieć, że czeskie autostrady i drogi ekspresowe są płatne - winieta 7-dniowa kosztuje 220 koron. Ceny paliw są natomiast niemalże identyczne jak w Polsce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Sonda

  Jak złożysz życzenia na Dzień Babci i Dziadka?

  Jedzenie i zabawa

  Na językach

  Zdrowie i uroda

  Kultura