matura
  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  ©M.Kądziela

  Profesorowie z kilku krajów, naukowcy z technicznych uczelni i ludzie związani z technicznym muzealnictwem gościli pod koniec minionego tygodnia w Sielpi. Wszyscy byli zauroczeni Muzeum Zagłębia Staropolskiego i jego eksponatami.
  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  ©M.Kądziela

  36 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Świętokrzyskiego

  Muzeum Zaglebia Staropolskiego w Sielpi ma 75 lat

  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  Link do głównego zdjęcia

  Muzeum Zaglebia Staropolskiego w Sielpi ma 75 lat
  ©M.Kądziela


  Konferencję wspólnie zorganizowały Muzeum Techniki w Warszawie, pod które podlega sielpiańska placówka, i Politechnika Częstochowska. Pretekstem były dwa jubileusze: 75 lat istnienia muzeum w Sielpi i 60 lat funkcjonowania częstochowskiej uczelni.

  Z tej okazji w głównej hali muzeum odsłonięto tablicę pamiątkową, z której możemy dowiedzieć się, iż muzealna placówka od 1967 roku pozostaje pod naukową opieką Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej Politechniki Częstochowskiej.

  A opieka ta to między innymi coroczne obozy naukowe, podczas których pracownicy uczelni oraz studenci przywracają do życia stare urządzenia. Wiele z nich, jak ostatnie nabytki - tokarka czy strugarka, częstochowianie uratowali ze złomowiska. Potem przez wiele tygodni czyścili je, naprawiali, układali w całość.

  Naukowcy i studenci

  Międzynarodowe trzydniowe spotkanie odbywało się pod hasłem "Zabytki starego hutnictwa jako dziedzictwo kulturowe Europy". Wzięło w nim udział około 70 naukowców i studentów oraz przedstawicieli Muzeum Techniki w Warszawie z jego dyrektorem Jerzym Jasiukiem i zastępcą Henrykiem Twardowskim.

  W gronie naukowców znalazła się spora grupa profesorów z europejskich i polskich uczelni technicznych zajmujących się na co dzień problemami cieplnymi, a także, już bardziej hobbystycznie - historią techniki w swych krajach: Belgii, Francji, Chorwacji, Słowacji. Polskę reprezentowali profesorowie Mirosław Karbowniczek z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, Joachim Kozioł z Politechniki Śląskiej Grzegorz Jaworski z Politechniki Wrocławskiej oraz gospodarze spotkania: prorektor Politechniki Częstochowskiej Zbigniew Nitkiewicz oraz profesorowie: Zbigniew Stradomski, Jan Pilarczyk i Marian Kieloch.

  Atrakcyjny wytop

  - Wysłuchaliśmy bardzo interesujących referatów między innymi na temat historii hutnictwa na Śląsku, w Belgii, we Francji, ale także na temat związany z sielpiańskim obiektem - mówi profesor Marian Kieloch z Politechniki Częstochowskiej, który od dziesięcioleci prowadzi z podkoneckim muzeum obozy naukowe dla studentów. - Przedstawiliśmy proces remontu i konserwacji największego w Europie koła wodnego czy zakończoną w minionym roku rekonstrukcję pieca pudlingowego do wytopu żelaza. Warto dodać, że jest to jedyny czynny tego typu obiekt w Europie. Ogromną atrakcją dla gości było rozpalenie pieca i próba doprowadzenia jego temperatury do 1260 stopni, gdy można już prowadzić wytop żelaza dawnymi metodami.

  Największe skupisko maszyn

  Naukowcy zwiedzali Muzeum Zagłębia Staropolskiego, po którym oprowadzał ich Aleksander Przybysławski. - Większość z naszych gości była pozytywnie zaskoczona ilością zgromadzonych tu urządzeń, które dzięki naukowcom i studentom z Politechniki Częstochowskiej wciąż są sprawne - powiedział nam Aleksander Przybysławski. - Warto dodać, że w Polsce nie ma drugiego takiego muzeum, które gromadziłoby aż tyle maszyn. Najstarsza z nich, zespół maszyn do obróbki tulei wozowych, pochodzi z końca XVIII wieku.

  To prawdziwa perełka

  Gregoire Jaworski z Paryża, przedstawiciel firmy Fives Stein budującej urządzenia cieplne dla hut całego świata z nieukrywanym zainteresowaniem oglądał muzealne eksponaty. - Wasze muzeum to prawdziwa perełka, wymaga jednak sporego dofinansowania - stwierdził Francuz polskiego pochodzenia spacerując miedzy walcarkami, tokarkami, strugarkami.

  Uczestnicy międzynarodowej konferencji odbyli także wycieczkę po innych zabytkowych miejscach województwa świętokrzyskiego: Samsonowie, Zagnańsku, Słupi, Chlewiskach. Wzięli udział w pikniku technologicznym zorganizowanym na muzealnym dziedzińcu w Sielpi.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Sonda

  Czy waszym zdaniem likwidacja gimnazjów oraz inne zmiany w oświacie proponowane przez rząd Beaty Szydło to dobry pomysł?

  Jedzenie i zabawa

  Na językach

  Zdrowie i uroda

  Kultura