matura

  Trójki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rynek w SandomierzuRynek w Sandomierzu - nasza trójka kierSandomierski Rynek, centrum jednej z najlepiej zachowanych i najpiekniejszych starówek w Polsce,
  1/5
  przejdź do galerii

  Rynek w Sandomierzu
  Rynek w Sandomierzu - nasza trójka kier  Sandomierski Rynek, centrum jednej z najlepiej zachowanych i najpiekniejszych starówek w Polsce, wpisanej do rejestru zabytków o światowej randze, to jedna z glównych atrakcji turystycznych miasta. I nic dziwnego, bo otoczony zabytkowymi kamieniczkami, z renesansowym Ratuszem z pieknej cegly, znajdującym sie w centralnym miejscu placu, przyciąga corocznie rzesze zwiedzających.  Ratusz jest najstarszą i najokazalszą budowlą na Rynku. Jego otynkowana na bialo wieza kryta jest blaszanym dachem i zwienczona orlem z czasów Ksiestwa Warszawskiego i arkadowym wejściem, dobudowana zostala w XVII wieku. W jego piwnicach dawniej przetrzymywano wieLniów. Dziś w Ratuszu swą siedzibe ma Muzeum Okregowe, prezentowane są tutaj zabytkowe meble, historyczne dokumenty i pieczecie oraz slynne szachy sandomierskie z XII-XIII wieku. Jeden z najpiekniejszych renesansowych ratuszy w Polsce pochodzi z XIV i XV wieku.  W zachodniej pierzei Rynku usytuowane są trzy zabytkowe budowle - Kamienica Pod Skrzydlami z renesansowym portalem, Konwikt Boboli, slynna mieszczanska Kamienica Oleśnickich z podcieniami, w której znajduje sie wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, oraz Kamienica Mikolaja Gomólki - slynnego sandomierskiego kompozytora. Na jej frontonie umieszczono elementy dekoracyjne i motywy muzyczne poświecone królewskiemu muzykowi. W pierzei poludniowej stoją: gotycko-renesansowy dom Wegra Lazarczyka - duza, narozna kamienica z zachowanymi podcieniami, w której znaleziono gotycką cegle z odciśnietą cizemką, oraz Kamienica Dutreppich zbudowana w XVI wieku na obszernych gotyckich piwnicach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Martynka i Olek wygrali!

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Martynka i Olek wygrali!

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Sonda

  Czy zrobisz prezent swojej babci i dziadkowi z okazji ich święta w najbliższy weekend?

  Jedzenie i zabawa

  Na językach

  Zdrowie i uroda

  Kultura